Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa pak lexojnë të rinjtë shqiptarë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa pak lexojnë të rinjtë shqiptarë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sa pak lexojnë të rinjtë shqiptarë

3 posters

Shko poshtë

Sa pak lexojnë të rinjtë shqiptarë Empty Sa pak lexojnë të rinjtë shqiptarë

Mesazh nga Emona Mon 19 Dec 2011 - 6:17

Në një kohë kur Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve po mundohet të ndërtojë politika që nxisin leximin, në moshën e dashurimit me librin ndodh absurdi: Ministria e Arsimit dhe Shkencës i detyron gjimnazistët të lexojnë vetëm 6 libra artistikë, shqiptarë e të huaj, në vit.

Dje, ministri i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Aldo Bumçi, organizoi në ambientet e Bibliotekës Kombëtare, një tryezë të rrumbullakët me shkrimtarë dhe studiues të letërsisë, për të mbledhur mendime se si MTKRS duhet të ndërtojë politika, në mënyrë të tillë që libri të shkojë te lexuesi. Por, në këtë tryezë mungonin përfaqësuesit e MASH, një institucion kyç ky në nxitjen e leximit dhe cilësinë e tij.

Sipas ministrit Bumçi, financimet për librin zënë 20% të buxhetit të kulturës. Me këtë rast të pranishmëve iu bë transparente edhe lista e financimeve të MTKRS-së për botime veprash dhe aktivitetesh që lidhen me librin, siç janë çmimet vjetore të letërsisë, panairi i librit, “Poeteka” e ngjarje të tjera.

Prej vitit 2006-2011, MTKRS ka shpenzuar mbi 108 milionë lekë në këtë drejtim, megjithatë ende është e paqartë dhe nuk ka politika të mirëfillta për nxitjen e të lexuarit.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa pak lexojnë të rinjtë shqiptarë Empty Re: Sa pak lexojnë të rinjtë shqiptarë

Mesazh nga Anakonda Sun 5 Feb 2012 - 19:18

Po tu thuash te lexojne fb me vrap,po tu thuash lexo matematika fillon dhimbja e kokes.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa pak lexojnë të rinjtë shqiptarë Empty Re: Sa pak lexojnë të rinjtë shqiptarë

Mesazh nga Next Mon 6 Feb 2012 - 9:07

kjo pytje bje ndermend kur shikoj te gjith te huajet qe vijn per pushime i shef te gjith duke lexuar libra kur marin rreze dielle..kurse shqipetaret i ke per lojra te ndryshme
Next
Next
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 2536
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/01/2009
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa pak lexojnë të rinjtë shqiptarë Empty Re: Sa pak lexojnë të rinjtë shqiptarë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi