Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fëmijët me epilepsi duhet të kurohen edhe për autizëm People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fëmijët me epilepsi duhet të kurohen edhe për autizëm People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fëmijët me epilepsi duhet të kurohen edhe për autizëm

Shko poshtë

Fëmijët me epilepsi duhet të kurohen edhe për autizëm Empty Fëmijët me epilepsi duhet të kurohen edhe për autizëm

Mesazh nga Alberti Wed 13 Feb 2013 - 14:32

Fëmijët me epilepsi duhet të kurohen edhe për autizëm

Fëmijët të cilët kanë janë të diagnostikuar me epilepsi duhet gjithashtu të shqyrtohen për autizëm, sepse zhvillimet e problemeve shpesh shkojnë së bashku.
Një studim nga hulumtuesit në Spitalin e Fëmijëve në Çikago vlerësoi rezultatet e dhënies së pyetësorëve te shqyrtimit të prindërve të fëmijëve nën moshën 5 vjeçare epileptike. Rezultatet treguan se më shumë se 75 për qind e fëmijëve të studiuar gjithashtu kishin një vonesë në zhvillim dhe 41 për qind kishin autizëm.

Sipas Anne Berg dhe Breanne Fisher të cilët paraqitën studimin e tyre në takimin e Shoqërisë Amerikane për Epilepsi, asnjë nga fëmijët nuk shfaqen vetëm shenja për autizëm.

"Gjetjet tona sugjerojnë gjithashtu që të gjithë fëmijët në klinikën për epilepsi duhet të shqyrtohen edhe për këto autizëm."

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi