Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mund te jete gjetur nje pikture e re e mjeshtrit Leonardo Da Vinci People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mund te jete gjetur nje pikture e re e mjeshtrit Leonardo Da Vinci

Shko poshtë

Mund te jete gjetur nje pikture e re e mjeshtrit Leonardo Da Vinci Empty Mund te jete gjetur nje pikture e re e mjeshtrit Leonardo Da Vinci

Mesazh nga Emona prej Wed 15 Aug 2012 - 0:08

Mund te jete gjetur nje pikture e re e mjeshtrit Leonardo Da Vinci Fiona-Da-Vinci
Leonardo Da Vinci, ky personazh i madh qe ka terhequr vemendjen e shume eksperteve dhe studiuesve te artit dhe te kulteve per vite me rradhe eshte serish ne qender te vemendjes.

Mesa duket, ai paska bere edhe nje pikture qe nuk ishte e njohur deri me tani dhe tani po shfaqet perpara njerezimit si nje veper e papare me pare e Da Vincit.

Fiona McLaren, nje 59 vjecare, e ka mbajtur kete pikture qe pretendohet te jete veper e piktorit te madh ne fermen e saj ne Skoci per shume dhjetevjecare me rradhe.

Sipas vete fjaleve te saj, ajo nuk e kishte menduar dhe nuk i kishte kushtuar shume rendesi piktures qe gjendej ne shtepine e saj. Pikturen asaj ia kishte dhuruar i ati.

Por kur me ne fund nje dite Fiona vendosi qe ta vleresonte pikturen tek persona qe kuptonin me shume nga arti, disa eksperte qe bene studimin e piktures spekulojne qe ne fakt piktura mund te jete nje pikture 500 vjecare nga mjeshtri Leonardo Da Vinci dhe ka nje vlere prej me shume se 150 milion dollare.

"Une ia tregova pikturen dhe ata ngelen pa levizur, pa folur dhe me nje shprehje te cuditshme ne fytyre." - tha Fiona McLaren per People.

Daily Mail thote qe piktura mund te riprezantoje Maria Magdalenen qe eshte duke mbajtur ne krahe nje femije te vogel. Ne fakt tani piktura po i nenshtrohet analizave te metejshme tek Universiteti Cambridge dhe Instituti Hamilton Kerr, te cilet jane duke u munduar qe te percaktojne vjetersine e piktures si edhe origjinen e sakte.

Studiuesit mendojne qe edhe nese piktura nuk eshte nje pikture origjinale e Da Vinci-t, ajo mendohet te jete te pakten qe nga shkolla e Da Vinci-t, e krijuar nga ndonje prej nxenesve te mjeshtrit te madh gjate shekullit te 16.

Eshte gjetur e baskengjitur tek pjesa e mbrapme e piktures nje vule papale dhe mendohet te jete qe nga koha e Papes Paul V, qe ishte drejtues i Kishes Katolike ne shekullin e 17.

McLaren tha qe fjala "Magdalene" eshte shume e qarte mbi letren e zbehur nga kalimi i kohes.

Ajo shpreson shume qe piktura e saj te shitet tek nje muze, dhe ka thene qe do ta dhuroje nje perqindje te vleres se shitjes se piktures pasi te jete nxjerre ne ankand dhe shitur piktura./info/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mund te jete gjetur nje pikture e re e mjeshtrit Leonardo Da Vinci Empty Re: Mund te jete gjetur nje pikture e re e mjeshtrit Leonardo Da Vinci

Mesazh nga Anakonda prej Mon 1 Oct 2012 - 17:59

Nejse qenka nje pikture shum shum e bukur...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi