Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet ekzistenca dhe “shëndoshja” e yjeve “Përbindësha” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet ekzistenca dhe “shëndoshja” e yjeve “Përbindësha” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet ekzistenca dhe “shëndoshja” e yjeve “Përbindësha”

Shko poshtë

Zbulohet ekzistenca dhe “shëndoshja” e yjeve “Përbindësha” Empty Zbulohet ekzistenca dhe “shëndoshja” e yjeve “Përbindësha”

Mesazh nga Emona Sat 18 Aug 2012 - 1:53

Zbulohet ekzistenca dhe “shëndoshja” e yjeve “Përbindësha” Yje-300x187

Shkencëtarë gjermanë, pretendojnë se kanë gjetur përgjigjen për një nga misteret kozmike. Zbuluan se krijohen yje “Përbindësha” që janë 300 herë më të mëdhenj se dielli ynë.

Zbulimi

Shkencëtarët, citon alb-observer.com, kishin arritur në atë pikë, sa i madh mund të ishte një yll. Teoria ekzistuese, pohon se në maksimumin më të madh që mund të arrij një yll është 150 herë më i madh se Dielli. Komuniteti shkencëtar, u befasua nga kur para dy vjetësh u diktuan yje të cilët ishin 300 herë më të mëdhenj se dielli ynë.

Që nga ai moment, specialistët mundohen të gjejnë të dhëna për këta yje të pagëzuar “Përbindësha”, por pa mundur t’i përgjigjen pyetjes se si u krijuan këto yje. Studiuesit e Universitetit të Bonit, pretendojnë se gjetën përgjigjen në këtë mister kozmik.

Shpallja

Shkencëtarët e përqendruan vëmendjen e tyre, në kostelacionin yjorë R136 që ndodhet në distancë 160 miliardë vite dritë larg nga Toka, në rrugën e qumështit të Megalanit, një galaktikë komshi me tonën. Në kostelacionin përkatës janë diktuar katër yje “përbindësha” të cilët dhe u studiuan.

Shkencëtarët arritën në përfundimin se yjet “përbindësha” nuk lindin dhe rriten vetë deri sa arrijnë në këtë madhësi, por kemi të bëjmë me yje tradicional të cilët në vijim ose bashkohen me të tjerë, ose rrisin madhësinë e tyre duke “thithur” materien e yjeve fqinjë, ose të dyja bashkë.
Studimi është publikuar në revistën shkencore “
Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”./alb-observer/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi