Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën

3 posters

Shko poshtë

Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën Empty Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën

Mesazh nga Emona Sat 18 Aug 2012 - 1:55

Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën Homo-Erectus-300x185

Është qenia më e hershem njerëzore!

Homo erectus, kishte shumë ngjashmëri anatomike me njeriun modern: këmbë të gjata, duar të shkurtra dhe mbi së gjithash tru të madh.

E megjithatë nuk disponohen më shumë të dhëna rreth tij.
Por vitet e fundit, citon alb-observer.com, janë diktuar gjurmë të prezencës së tij, të cilat kanë venë në dilemë shkencëtarët.
Gjetjet e reja, ushqejnë teori të cilat përmbysin klasifikimin historik dhe krijojnë shumë dilema për pemlën gjenetike të njeriut.

a) Mbizotëroi në gjithë botën, kishte kontrollin e zjarrit dhe gatuante.
b) Krijojë mjete lundrimi dhe çau oqeanet.
c) U shfaq për herë të parë në Azi.

Homo erectus (Njeriu në Këmbë), shfaq një interes të madh në pemën gjenetike të racave njerëzore.

Karakterizohet si një hap i madh në zhvillimin e njeriut, pasi i ngjanë anatomisë dhe anës teknike të njeriut modern.
Truri i tij është më i madh se i atyre të specieve stërgjyshore.

Fosile të Homo erectus dhe vegla të përdorur prej tyre, kanë dalë në dritë kohët e fundit në Europë dhe në Azi, të cilat na zbulojnë shumë sekrete të kushërinjve tanë të largët.

Paleontologët i njihnin specifikat dhe cilësitë që e bëjnë atë të jetë paraardhësi ynë, por nuk kishin njohuri se kur u krye Hapi i madh.

Sipas teorisë klasike, Homo erectus u shfaq për herë të parë në Afrikë dhe më vonë kërceu në Europë dhe Azi.

Por, çmimi kohorë i gjetjeve të reja e përgënjeshtron teorinë klasike. Në Gjeorgji u zbuluan disa nga fosilet më të hershme të Homo erectus, të cilat të çojnë në konkluzionin se ata nuk u shfaqën për herë të parë në Afrikë, por në Azi dhe Europë./alb-observer.com/Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën Homo-300x202

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën Empty Re: Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën

Mesazh nga Leo_uk Sun 19 Aug 2012 - 9:20

kshu si ky home eructus ke per ta marre burrin me kto mende qe ke.. se mu nuk me degjon.. Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën 1644352394 Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën 1644352394
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 43

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën Empty Re: Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën

Mesazh nga Anakonda Mon 15 Jul 2013 - 19:21


Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën Empty Re: Homo erectus: I pari që “pushtoi” Botën

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi