Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Te dua”: Eshte ai qe e thote i pari  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Te dua”: Eshte ai qe e thote i pari  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Te dua”: Eshte ai qe e thote i pari

2 posters

Shko poshtë

“Te dua”: Eshte ai qe e thote i pari  Empty “Te dua”: Eshte ai qe e thote i pari

Mesazh nga Emona Thu 2 Feb 2012 - 3:14

Vajzat jane me te kujdesshme dhe me te ngadalta

Shen Valentini po afrohet dhe te dashuruarit po pergatiten, kush me shume e kush me pak, per ta festuar me perkdhelje dhe fjale dashurie.

Disa njerez do te rikonfirmojne ndjenjat e tyre per partnerin dhe do t’i deklarojne ndoshta ato per here te pare. Por ka shume mundesi qe te jete ai, dhe jo ajo, per te bere perpara.

Meshkujt ne fakt duket se kane me shume gjasa te shprehin dashurin e tyre dhe ta pohojne me dy fjale; “Te dua”, edhe pas pak kohesh pasi del me ate. Ndersa femra eshte me me kembe ne toke.

Sipas nje studimi te koheve te fundit te studiuesve amerikane te Universitetit te Pensilvanise, kane publikuar rezultatet ne Journal of Social Psychology. Dhe nga keto rezultate, rezulton se ne 171 te rinj ne moshen 25 vjec, meshkujt jane ato qe deklarojne me me lehtesi dhe shpejtesi ndjenjat e tyre. 64 per qind te djemve kane pranuar faktin se kane thene te paret “te dua” te dashures se tyre.

Vajzat jane me te kujdesshme dhe vetem 18 per qind te rasteve jane “zberthyer” dhe kane shqiptuar fjalet te parat. Te dhenat e mbledhura tregojne ne fakt nje mosperputhje mes realitetit dhe mitit; shumica e te intervistuarve, si meshkuj dhe femra, besonin se ishin femrat ato qe dashuroheshin me pare, sic mund te ishin ato gjithmone qe benin hapin e pare per tu shprehur. Sic u permend me siper, ne realitet gjerat shkojne ndryshe, meshkujve mesatarisht i duhen vetem dy jave per te kuptuar nese jane te dashuruar, ndersa femrave i duhen dy muaj.

Pra eshte mashkulli ai qe bie i pari ne dashuri? Ndoshta sepse eshte me sensibel nga sa duket? Ndoshta jo. Sipas hulumtuesve shpjegimi mund te jete, te pakten ne disa raste, me shume prozaike. Ne parktike ai e thote me nxitim sepse ka qellime te tjera…si te perfundoje sebashku me ate nen carcafe. ”Cdo strategji e dobishme per nje qellim seksual do te jete e kendshme per burrat, duke perfshire edhe deklaratat e dashurise, shprehen shkencetaret per Daily Mail, kjo shpjegon perse grate kane tendence te jene me te kujdesshme ne dashuri dhe ne shprehjen e ndjenjave”. Njeriu ndonjehere ngaterron dashurine me deshiren seksuale dhe mund te jene te shtyre, per te levizur ngjarjet ne nje drejtim te caktuar.

“Mund te thuhet se per meshkujt qe dashurohen dhe shpallin dashurine te paret, mund te shpjegohet si nje “nenprodukt” mashkullor ekuivalence e dashurise me deshiren seksule”, perfundojne hulumtuesit.

Si te kuptojme atehere se ajo qe deklaron ai eshte dashuria e sinqerte apo nje impuls seksual? Zbulimi varet si dhe sa jeni te gatshem te rrezikoni, dhe ndoshta per Shen Valentin eshte me shume.(E.A/infoalbania)

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

“Te dua”: Eshte ai qe e thote i pari  Empty Re: “Te dua”: Eshte ai qe e thote i pari

Mesazh nga Anakonda Thu 2 Feb 2012 - 23:43

Ka dhe nga ato vajza qe jane te urta,dhe nuk kane guxim qe ti thone nje djale qe te dua por e mbajne brenda ne zemren e tyre.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi