Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kush i shkakton paaftësitë mendore? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kush i shkakton paaftësitë mendore? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kush i shkakton paaftësitë mendore?

2 posters

Shko poshtë

Kush i shkakton paaftësitë mendore? Empty Kush i shkakton paaftësitë mendore?

Mesazh nga WebMaster Thu 27 Sep 2012 - 20:19

Më shumë se gjysma e rasteve të rënda të paaftësisë mendore të
shkaktuara nga defektet gjenetike janë rezultat i mutacionit të
rastësishëm dhe nuk janë të trashëguara. Gjetjet e nje studimi evropian
japin shpresë për prindërit e fëmijëve të lindur me paaftësi të rënda
mendore, që janë të shqetësuar se edhe fëmija tjetër mund të jetë në
gjendjen e njëjtë, thote Anita Rauch-in, një studiuese në Institutin e
Mjekësisë Gjenetike në Cyrih, e cila është një nga autoret kryesore të
studimit.

Studimi shqyrtoi përbërjen gjenetike të 51 fëmijëve dhe të prindërve
të tyre. Studimi arriti në përfundimin se në të të paktën 55 për qind e
rasteve nuk kishte prova se prindërit bartnin gjenet, përgjegjëse për
paaftësi. “Shanset mesatare e të pasurit një fëmijë tjetër me të njëjtën
paaftësi vlerësohen zakonisht në tetë për qind, por në qoftë se ne e
dimë se paaftësia është shkaktuar nga një mutacion i rastësishëm,
shanset për përsëritje bien në mënyrë dramatike”, tha Rauch.

Hans-Hilger Ropers, drejtor i Institutit për Gjenetikën Molekulare,
Max Planck të Berlinit, i cili nuk ishte i përfshirë në studim, tha se
studimi bazik është i argumentuar, por, vuri në dukje se ai i përjashton
fëmijët prindërit e të cilëve kishin afërsi gjaku, dhe rrjedhimisht
rezultatet mund të anojnë kah mutacionet e rastësishme.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush i shkakton paaftësitë mendore? Empty Re: Kush i shkakton paaftësitë mendore?

Mesazh nga Anakonda Fri 9 Nov 2012 - 5:36

interesante kjo pasi shum njerez ua lejn fajin femijeve per kto paaaftesi te tilla

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi