Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Perimet qe ndihmojne te humbni peshe People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Perimet qe ndihmojne te humbni peshe

Shko poshtë

Perimet qe ndihmojne te humbni peshe Empty Perimet qe ndihmojne te humbni peshe

Mesazh nga Єямєℓiиdå prej Thu 3 Jan 2013 - 2:39

Ka disa perime që kanë veti të larta ushqyese, por të ulët të kalorive. Këto mund të jenë formë e dietës suaj në humbjen e peshës.Jo gjithmonë duhet të mendoni vetëm zarzavatet, poashtu edhe perimet e ngjyrave të tjera mund të ju ndihmojnë në humbje të peshës. Ato poashtu mund të kenë veti veti ushqyese. Tani si duhet të zgjidhni në mes të perimeve që keni në dispozicion.


Edhe pse të gjitha perime kanë veti të ulëta të kalorive sesa ushqimet e përpunuara dhe ushqimet e gatuara, e njejta nuk është e vërtetë në lidhje me përbajtjen e tyre karbohidrate. Janë disa lloje të perimevetë cilat kanë nivel të lartë të karbohidrateve të cilat duhet shmangur si : patatet. misri , bizelet, të gjitha llojet e rrepave etj. Perimet të cilat përmbajnë sasi të ulët të karbohidrateve: lakra, specat, brokoli, sallatat, perimet e detit, kungujt, patëllxhanat, preshi, këpurdhat dhe bamjet.

Ka edhe disa lloje të perimeve që edhepse kanë përmbajtje të ulët të karbohidrateve, ato kanë përmbajtje të lartë të fibrave. Edhe pse të gjitha perimet kanë këtë përmbajtje, ka disa që kanë më shumë se të tjerat:

Perimet që janë të pasura me fibra:

-karrota,

-spinaqi,

-lakëra Bruksel,

-gatimet me fasule dhe bizele.

Ju mund të zgjidhni një kombinim ideal në mes të këtyre ushqimeve, duke mos lënë anash kënaqjen dëshirave tuaja, në mënyrë të rritjes së motivimit.Mbani një regjim në ushqim me kalori dhe kohë pas kohe të përfshijë edhe ushqimet e juaja të preferuara.

/10minuta/
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perimet qe ndihmojne te humbni peshe Empty Re: Perimet qe ndihmojne te humbni peshe

Mesazh nga Ariel prej Sat 5 Jan 2013 - 12:39

Brokoli dhe lakrat jane fiks per humbje peshe.


Perimet qe ndihmojne te humbni peshe 0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 100
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perimet qe ndihmojne te humbni peshe Empty Re: Perimet qe ndihmojne te humbni peshe

Mesazh nga Єямєℓiиdå prej Sun 6 Jan 2013 - 3:52

Broklin dhe spinaqin i kam shum qef, per lakra nuk flasPerimet qe ndihmojne te humbni peshe 3189159776
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perimet qe ndihmojne te humbni peshe Empty Re: Perimet qe ndihmojne te humbni peshe

Mesazh nga Ariel prej Sun 6 Jan 2013 - 20:59

Brokonilin nuk e ndaj asnje dite dhe sallaten jeshile me lakren e kuqe juhjjjjj
Po dhe spinaqi me pelqen shume.


Perimet qe ndihmojne te humbni peshe 0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 100
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perimet qe ndihmojne te humbni peshe Empty Re: Perimet qe ndihmojne te humbni peshe

Mesazh nga Bukurosh-Djal prej Sun 6 Jan 2013 - 21:56

Ndash me humb pesh juj propozoj COLA DHE MC'DONALD'S juhjjjjj haha
Bukurosh-Djal
Bukurosh-Djal
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Frankfurt.am.Main
Postime Postime : 3611
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 08/05/2010
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : ''Nese ke vendos me u nda nese kurr me s'don mem pa, Ti me trego mos me mundo,Mos loto nese ke vendos me shku ska rendesi veq knaqu ti Dashuri ''Te dua perjet''

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perimet qe ndihmojne te humbni peshe Empty Re: Perimet qe ndihmojne te humbni peshe

Mesazh nga Ariel prej Mon 7 Jan 2013 - 0:53

Bukurosh-Djal shkruajti:Ndash me humb pesh juj propozoj COLA DHE MC'DONALD'S juhjjjjj haha

Qyqa larg qofte...eksploziv hihihi hihihi


Perimet qe ndihmojne te humbni peshe 0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 100
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perimet qe ndihmojne te humbni peshe Empty Re: Perimet qe ndihmojne te humbni peshe

Mesazh nga Anakonda prej Sat 31 May 2014 - 19:24

Si mund të humbasim peshë pa dëmtuar veten

Dieta e gjelles me laker, versioni mediterran:
500 g Laker e bardhe
1 Spec i madh i kuq
1 Spec i madh i verdhe
250 g Karrota
3 dege selleri
250g Bishtaja
1 Qepe e madhe e thate
2 Thelpinj hudhre
4 luge gjelle vaj ulliri
2 Speca djeges te thate
Kripe,
1 liter leng perimesh (instant)
Ereza si borzilok dhe koper
3 sardelle (1 dose)
4 Domate ose nje doze domatesh pa lekure
75 gr ullinj te zinj pa berthama
2 luge gjelle uthull balsamico

Per salcen e ullirit:
200g ullinj te zinj
3 Sardelle
2 dege koper
Lekura e nje limori (priteni me qeruesen e patateve)
50 gr kapern (verini ne uje nje nate me perpara qe tu iki kripa e tepert)
0,2l vaj ulliri
kripe, piper nga mulliri
Specat lerini te piqen ne furren e nxehte 175°C per 30 minuta. Futini ne nje qese plastmasi per akullin dhe lidheni qesen. Mbas gjysem ore qerojeni specin nga lekura. (Alternative, Ne Gjermani shiten ne kavanoza speca te kuq te pjekur ne furre dhe te qeruar.
me
Pastroni karrotat, sellerine dhe bishtajat (mund te merrni edhe bishatja ne konserva dhe pritini ne rrathe. Lakren pastrojeni dhe priteni ne madhesine qe ju pelqen. Qeper qerojini dhe ndajini ne 8-tsh.
Qepen dhe thelpinjte e hudhrave te paqeruara skuqini ne vaj ullori. Pastaj hidhini me radhe karrotat, sellerine dhe bishtajat duke i skuqur secilen nga nje minute. Ne fund hidhni edhe kalren. Hidhini kripe dhe specin djeges te therrmuar. Hidhini lengun e perimeve dhe lereni te marre nje vale. Kopren dhe borzilokun lidhini bashke dhe varini siper tenxheres qe gjella te marre aromen por jo vete erezat. Tenxheren mbulojeni me kapak dhe lereni ashtu per 5 minuta. Tashme mund te hiqni edhe thelpinjte e hudhrave nga gjella.

Sardelet lajini mire dhe pritini ne feta te volga. Domatet verini per dy minuta te uje te nxehte, pastaj me uje te ftohte qe tu hiqet lekura me mire. Pastaj pritini ne copa te vogla (Mund te merrni edhe domate ne konserva).
Specat pa lekure pritini ne copa te vogla dhe se bashku me ullinjte hidhini ne gjelle.
Hidhini kripe dhe uthull balsamiko sipas deshires. Lerini ne zjarr te avashem per 5 minuta te tjera.

Per salcen e ullirit:
Ullinjte, sardellet te copetuara, koper, lekuren e limorit, dhe kapern perzijini se bashku dhe bejini si puré. Hidhini vaj ulliri dhe sipas deshires kripe e piper nga mulliri. Ne cdo pjate gjelle hidhni nje luge caji nga kjo salce.

Kjo lloj supe te garanton brenda nje jave renie ne peshe deri ne 7 kile. Absolut tabu eshte buka, Gjerat e skuqura, alkoholi ose limonada. Pini kafe, caj, leng frutash pa sheqer ose qumesht pa yndyre. Ne vend te mishit, merrni mish pule pa dhjame.
Kjo lloj gjelle do me shume kalori te perpunohet nga stomaku sesa kalori permban vete. Per kete arsye edhe fillon te biesh nga pesha. Sa me shume te hani nga kjo gjelle, aq me shume do te bini nga pesha

Gjelle me laker: Dita e pare
Hani gjellen dhe fruta sa te doni pervec bananeve, shalqina apo pjepra. Pini uje pa gas leng bromber (se di si i thojne ne shqip).

Gjelle me laker: Dita e dyte
Hani perime jeshile sa te doni (te konservuara apo te fresketa). Mos hani fasule te kuqe, bizele apo misra. Ne darke mund te hani nje patate te pjekur me margarine. Perimet te jene te gjitha pa yndyre. Sot mos hani fruta. Mos harroni te hani gjellen me laker

Gjelle me laker: Dita e trete
Hani me gjellen fruta dhe perime sa te doni. Sot mos hani patate. Nese e keni mbajtur dieten pa bere hile, duhet te keni rene 2-3 kile nga pesha.

Gjelle me laker: Dita e katert
Hani sot 3 banane me qumesh pa yndyre dhe pini shume uje, aq sa te mundni. Shoqerojeni menune me gjellen me laker. Bananet dhe qumeshti kane shume kalori dhe trupi juaj ka nevoje per proteina dhe kalcium qe te hiqet deshira per embelsira

Gjelle me laker: Dita e peste
Mish dhe domate: Sot mund te hani 6 domate te fresketa (ose nje doze konserve) dhe 6 kg mish (mish pule apo peshk). Mundohuni te pini 6-8 gota uji qe te mund te shplahen te gjitha acidrat nga trupi. Mos harroni te hani gjellen me laker

Gjelle me laker: Dita e gjashte
Mish dhe perime sa te doni. Perimet duhet te jene jeshile. Mos harroni gjellen.

Gjelle me laker: Dita e shtate
Oriz, perime, leng frutash dhe gjalle me laker
Sot duhet te peshoni 5-7 kile me pak. Nese peshoni 8 kile me pak, duhet te beni nje jave pause para se te vazhdoni dieten perseri.

p.s Shpresoj Te Ju Ndihmoj Kjo Diqka

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perimet qe ndihmojne te humbni peshe Empty Re: Perimet qe ndihmojne te humbni peshe

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi