Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mish viçi me kikirikë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mish viçi me kikirikë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mish viçi me kikirikë

2 posters

Shko poshtë

Mish viçi me kikirikë Empty Mish viçi me kikirikë

Mesazh nga WebMaster Mon 14 Jan 2013 - 11:40

* 600 gr mish viçi
* 100 gr kikirikë
* 1 kokë qepë
* sos soje
* 1 lugë niseshte
* 2-3 lugë salcë domatesh (keçap djegës)
* 1 vezë
* 1 copë kastravec
* 1 lugë kafeje sheqer
* 1 kub supë e gatshme
* vaj, kripë dhe piper i zi.

Gatimi

Mishin e presim në copë sikur për gullash dhe mbi të hedhim kripë. Shtojmë edhe një të bardhë të vezës dhe përziejmë.

Në tenxheren me ujë të valuar e vëmë kubin e supës së gatshme të viçit. E grijmë gjysmën e qepës.

Kastravecin e presim në copë të holla e të gjata. Në tavën vëmë vaj për t'u nxehur, pastaj hedhim kikirikët për skuqje. Pasi skuqen kikirikët, tavën e largojmë nga zjarri dhe kikirikët i nxjerrim nga tava. Tavën e kthejmë në zjarr dhe shtojmë në të vaj.

Në enën me mish shtojmë disa lugë niseshte të zbutur në ujë dhe mishin e vëmë në tavë për skuqje. Pas një kohe të shkurtër, tavën e heqim nga zjarri dhe përmbajtjen nga tava e derdhim në një enë nëpërmjet kullojës. Tavën e kthejmë në zjarr dhe në të e kthejmë lëngun që u kullua nga mishi. Në tavë i vëmë copët e kastravecit, mishin dhe kikirikët e skuqur dhe përziejmë.

Në një enë të thellë e vëmë soja sosin, qepën e grirë, verën e bardhë dhe niseshtenë e zbutur të mbetur. Përziejmë dhe shtojmë një lugë keçap djegës. Edhe këtë përmbajtje e shtojmë në tavën në zjarr. Përziejmë dhe e largojmë tavën nga zjarri.

Në pjatën për servirje vëmë oriz të zier në formë kurore. Në mes të kurorës vëmë nga mishi i viçit me kikirikë. Qepën e mbetur, të prerë në feta të holla, e rendisim në dy skajet e pjatës për servirje.

Në disa vende, mbi orizin hedhin keçap djegës. Zbukurimin e përfundojmë me degë nenexhiku në mes të pjatës.
Mish viçi me kikirikë 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Mish viçi me kikirikë 30l12rc Pytje & Përgjigje Mish viçi me kikirikë 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mish viçi me kikirikë Empty Re: Mish viçi me kikirikë

Mesazh nga Anakonda Thu 23 May 2013 - 3:31

700 gr mish vici
1 qepe
1 pras( jo bishtat)
3 karrota
2 dega selino
2 kunguj te vegjel
1 patate
2 domate,,vaj ulliri,,kripe pipere
PREGATITJA
Presim
mishin ne copa te vogla dhe e vendosim te ziej me uje te bollshem
,,,marrim perimet dhe i presim ne copa te vogla dhe i skuqim te gjitha
ne nje tenxhere tjeter bashke
pervec domates
Skuqen per
5-6 minuta dhe pastaj hedhim domaten e perziejme 2-3 here marrim
mishin qe ziem dhe e hedhim tek perimet me gjithe lengun
hedhim piperin dhe i leme te zien me ngadale nuk don qe te kete shume leng dhe jo e thate eshte shume e shishme ju befte mire
Mish viçi me kikirikë 190628_167935849925431_2210715_a

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi