Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

5 posters

Shko poshtë

Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) Empty Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Mesazh nga WebMaster Fri 1 Feb 2013 - 9:05

JU LUTEM NUK DUA ASNJE LLOJ OFENDIMI NESE KENI DESHIR TE DISKUTOJME OK NESE JO AI QE NUK KA DESHIRE MOS TE FUTET FARE TEK KJO TEME


Në moshën 11-vjeçare Ghulam u martua me 40-vjecarin Jaiz në një zonë rurale të Afganistanit dhe ajo është vetëm një prej 10 milionë vajzave të vogla që detyrohen të martohen me burra tepër të vjetër për to, nga baballarët apo gjyshërit çdo vit.
Në një debat global për të ndaluar martesat e hershme që ndodhin në më shumë se 50 vende ne zhvillim, Kombet e Bashkuara kanë përcaktuar 11 tetorin, si Ditën Ndërkombëtare të Vajzave-Fëmijë.
Për të ngritur problemin e vajzave-nuse, fotoreporterja Stephanie Sinclair, në bashkëpunim me National Geographic krijoi një seri fotosh të dhimbshme që tregojnë se si vajza të vogla, madje edhe 5-vjeçare martohen me mesoburra në vende si India, Jemeni dhe Etiopia.
Pavarësisht se martesa në moshë minore është e ndaluar me ligj në shumë vende, vlerësohet se të paktën 51 milionë vajza nën moshën 18-vjeçare martohen në mënyrë sekrete. Në Afganistan besohet se 57 për qind e vajzave martohen nën moshën 16-vjeçare.
Akte të tilla janë pasojë e shumë faktorëve, duke nisur që nga presioni i komunitetit, deri tek problemet ekonomike. Në vende të varfra, nuk është e pazakontë që familjet të japin vajzat e tyre me qëllim që të shlyejnë borxhet.
Faiz, 40 vjeç dhe Ghulam 11 vjeç, ne nje foto ne diten e dasmes se tyre ne Damarda, ne Afganistan ne shtator te vitit 2005
Dy vajza 8 vjecare me bashkeshortet e tyre 27-vjecare, ne Jemen
Etiopi, prifti Addisu Abebe, 23 vjec dhe gruaja e tij Destaye Amare, 11 vjec, ne diten e tyre te marteses sipas tradites etipiaane ortodokse
Fotoja e Said, 55 vjec dhe Roshan 8 vjec, ne diten e tyre te fejeses ne Afganistan
Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) 30l12rc Pytje & Përgjigje Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) Empty Re: Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Mesazh nga Ariel Sat 2 Feb 2013 - 0:44

O zot sa e dhimbshme.
Kam lexuar librin "nje mije diej vezullues" te nje autori afgan...dhe flet pikerisht per kete dukuri...e lexon dhe te prek shume.

O zot flm qe na ke hedhur ne Shqiperi....sduhet me u qajt per asigjo.


Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) 0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 101
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) Empty Re: Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Mesazh nga Arabela Sat 2 Feb 2013 - 2:01

keto meshkuj duken dhe me te vjeter sec jane,,,kjo esh me e keqja,,,i ka rreshkur dielli hihihi hihihi
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) Empty Re: Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Mesazh nga Arabela Sat 2 Feb 2013 - 2:03

Ariel shkruajti:O zot sa e dhimbshme.
Kam lexuar librin "nje mije diej vezullues" te nje autori afgan...dhe flet pikerisht per kete dukuri...e lexon dhe te prek shume.

O zot flm qe na ke hedhur ne Shqiperi....sduhet me u qajt per asigjo.
he mi se ky i fundit qenka simpatikkk hihihi hihihi hihihi vetem i duhet hedhur ca klor dhe esh ok ai hihihi hihihi hihihi hihihi hihihi
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) Empty Re: Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Mesazh nga Ariel Sat 2 Feb 2013 - 8:53

Arabela shkruajti:
Ariel shkruajti:O zot sa e dhimbshme.
Kam lexuar librin "nje mije diej vezullues" te nje autori afgan...dhe flet pikerisht per kete dukuri...e lexon dhe te prek shume.

O zot flm qe na ke hedhur ne Shqiperi....sduhet me u qajt per asigjo.
he mi se ky i fundit qenka simpatikkk hihihi hihihi hihihi vetem i duhet hedhur ca klor dhe esh ok ai hihihi hihihi hihihi hihihi hihihi
E zezaaaa ai esht si me qen 70 vjec mi.....
Per zotin kam pa sheiket miliardera ne Dubai dhe kam thon te keqen e burrave shqiptare....pupupupu shyqyr qe jena ne shqiperi se ka me keq hihihi


Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) 0--1c68
Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 101
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) Empty Re: Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Mesazh nga Єямєℓiиdå Mon 4 Feb 2013 - 2:21

Shum kam lexuar dhe degjuar keso loj historish, gjynah vallai shume.....Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) 755192259
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 36
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) Empty Re: Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Mesazh nga WebMaster Fri 15 Feb 2013 - 0:25

Edhe nuk jan vetem keto fakte ka shum e shum histori te tilla edhe eshte shum apsurde nje gje e tille qe ekziston sot .
Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) 30l12rc Pytje & Përgjigje Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) Empty Re: Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Mesazh nga Anakonda Thu 23 May 2013 - 4:18

o zot mos e pafsha vetten nvendin e asaj vajze te gjor

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv) Empty Re: Jeta e tmerrshme e vajzave-nuse (Burimi: Top Channel, top-channel.tv)

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi