Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.

Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste?

Shko poshtë

Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste? Empty Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste?

Mesazh nga WebMaster prej Wed 27 Feb 2013 - 11:29

Falenderoj nje pjese te stafit te Klea Love Forum qe ndoshta rregjimi enverist nuk u ka bere ndonje te keqe(pra kane qene njerez te perulur)dhe qe sot tregohen asnjanes e me nje vetedije te plote dhe me pergjegjshmeri te madhe po analizojne nje kohe qe brenda saj ka shume mistere dhe qe eshte koha e diktatures.
Veriu ka qene gjithmone i persekutuar, i pergjakur, i pastrehe, i pazot e shume shume te tjera.
Perse do te thoni ju?
Historikisht neve si veriore kurre nuk i kemi pasur kushtet si ata banoret e zonave fushore.
Ne kohen e Dikatures nuk mjaftoi ajo vuajtja qe patem por duhej edhe ky Sistem i Pashembullt qe te dyfishoheshin keto vuajtje.
Njerez qe punonin minierave ku jetegjatesia e tyre varionte deri ne moshe 50-55 vjec.
Dhe per cdo vdekje te ketyre punetoreve ekspertiza nxirrte semnudjen e Selikozes si vdekje pruresja e ketyre njerezve pa te ardhme.
Xhaxhai me vdiq vjet ne moshe te re pa i bere dhe 60 vjec dhe pa gezuar kurre jeten e tij.
Njerezit qe banonin ne Veri te Shqiperise gjate gjithe rregjimit diktatorial kane ngren buke misri e domate te regjura per te shuar urine.
Te nesermen do te shkonin ne pune, ne shkolla, e me bageti lart ne male etjera etjera.
Ishin keta njerez qe edhe shkollen e mesme nuk ishin te zote ta mbaronin sepse duhej te punonin, dhe se truri i tyre nuk funksiononte me shume se aq.
Ishin ata njerez qe ne shumice nuk e dinin se ku bie Tirana apo ndonje qytet tjeter.
Keta banore te veriut ishin me te persekutuar se te persekutuarit e Rregjimit Diktatorial.
Sepse ata linden u rriten e vdiqen ne ato toka ku edhe dielli shkelqente 5 ore ne dite e ku dimri sundonte mbi stinet e tjera.
A e di ndonjeri se ku bie Spaci i Mirdites(i shquar me burgjet e tmerrshme ku edhe Pjeter Arbnori kaloi shume vite te jetes se ti atje)?
Besoj ja keni degjuar zerin por nuk keni qene kurre, ndaj per ata qe flasin pa pergjegjesi do te deshiroja ta vizitonin kete vend qe ndoshta eshte muze sot.
Po burgjet e Burrelit i dini?
Edhe ato i keni degjuar por nuk keni qene te shikoni tmerret qe kane perjetuar njerez te paparti, zogiste,atdhetare,tradhtare,clirimtare e ku di une.
E pra atje ku kane kaluar jeten keta te persekutuar atje kemi lindur ne, baballaret tane, gjysherit, stergjysherit etj, etj
Atje baballaret tane kane punuar bashke me keta te persekutuar per te nxjerre buken e gojes.
E more vellezer te mi
Ju keni lindur ne kushte te ndryshme, ne vend te ndryshme ndaj edhe nuk i kuptoni dhimbjet tona.
A e dini qe ne Rubik te Mirdites u prodhonte Ar dhe qe Mirdita ishte vend shume i varfer pa kushte e qe tymi i oxhakeve te Uzines se Rubikut ishte Ajri qe u thithte nga banoret dhe punetoret qe punonin e jetonin aty.
Pyesni Mandin te ju tregoje per Rubikun, besoj Ai mban mend ndonje gje.
Te gjithe Mirditen e shkaterruan minierat edhe uzinat qe ishin Vdekje prureset e parakohshme te banoreve vendas.
Nje tabele qe ka qene e vendosur ne hyrje te Rreshenit thosh:

Pyesni nje far doktori me emer Kol Doda qe te ju tregoje per ata qe vdiqen me shumice prej semundjeve te pasherueshme dhe prej varferise sebashku.
Veriun sistemi diktatorial e la te pazhvilluar dhe te pashkolluar.
E sa perqind kane dale te shkolluar nga Veriu te dashur vellezer te mi?
Besoj shume pak ne krahasim me Krahinat e tjera te poshtme.
A thua valle ishim kaq te marre sa qe neve nuk na takonte shkolla?
Pak vjet kam jashte atdheut dhe sot mundohem te ec me hapin e Evropes se qyteteruar.
Jemi njerez dhe jo kafshe ashtu sikur na paragjykojne Edi Rama me Fatos Nano e kompani.
Ngelem te pazhvilluar sepse gjithshka dhe e gjithe pasuria e veriut u perdor per Bunkiere per Armatime, Per lufte klasash,per spiunazh, per vilat e dulles etj qe spo hapem te i tregoj te gjitha
Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste? 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste? 30l12rc Pytje & Përgjigje Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste? 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste? Empty Re: Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste?

Mesazh nga Leo_uk prej Wed 27 Feb 2013 - 11:55

hahahahahaahah ta ka bo mire Enveri ty mer plak..

ca jane kto shkrime idiote qe sillni ne forume lat nam..
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 41

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste? Empty Re: Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste?

Mesazh nga WebMaster prej Wed 27 Feb 2013 - 12:02

Rri ore edhe ti se e solla te diskutohet njehere te shohim deri ku do dalim
Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste? 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste? 30l12rc Pytje & Përgjigje Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste? 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste? Empty Re: Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste?

Mesazh nga Leo_uk prej Wed 27 Feb 2013 - 20:54

Zemrat tona gzojn ni heri ne ditlindjen e Enverit.. Po kendon Kola antikomunisti per Enverin.. [HaPPyy] [HaPPyy] [HaPPyy] [HaPPyy]https://www.youtube.com/watch?v=1rKMpi-qS_E
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 41

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste? Empty Re: Perse Veriu quhet i persekutuar nga rregjimi i Diktatures Komuniste?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi