Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kura më e mirë kundër celulitit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kura më e mirë kundër celulitit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kura më e mirë kundër celulitit

Shko poshtë

Kura më e mirë kundër celulitit Empty Kura më e mirë kundër celulitit

Mesazh nga LaDescarada Thu 28 Feb 2013 - 23:11

Kura më e mirë kundër celulitit Perime2

Fruta dhe perime me shumicë dhe celuliti mund të kthehet në një kujtim të keq. Të dhënat flasin qartë: liposclerosis (termi mjekësor) prek pothuajse gjysmën e popullsisë dhe në 95 për qind të rasteve, prek gratë ndërsa në më pak se 5 për qind, burrat.

Mungojnë edhe katër muaj nga pushimet e verës dhe prova e rrobave të banjës nuk është edhe aq shumë larg. Kështu që të gjitha gratë që duan të arrijnë në “takim” me detin në formën më të mirë duhet të nxitojnë të fillojnë me një dietë të përshtatshme ose me një kile fruta dhe perime në ditë, duke bërë disa sallata të mira, duke eliminuar sheqerin nga dieta juaj, ushqimet e ngrira, si dhe të konservuara.

Si ta luftoni celulitin?!
Disa këshilla shumë të dobishme për këtë i ka dhënë dr. Pier Antonio Bacci, profesor i mjekësisë estetike në Universitetin e Sienës, në konferencën “Shëndeti në pjatë”: “Në dhjetë ditët e para efekti do të jetë i dukshëm, pas 30 ditësh një përmirësim mjaft i dukshëm dhe nga tani deri në qershor rezultatet do të jenë ato që shpresonit, sepse me këtë dietë zvogëlohet aciditeti dhe indet shfryhen”, tha ai.

Por cila dietë me saktësi?
Gra, gati përpara letrën dhe lapsin: “Strategjia qëndron në konsumimin e rreth 1 kilogram frutave dhe perimeve në ditë, mundësisht të freskëta dhe të sezonit, të ndara në 5 vakte”, shpjegon ai. Është e preferueshme që frutat të konsumohen në formën e sallatës, duke përzierë fruta të ndryshme, sidomos mollë, mandarina, rrush dhe portokall.

Është e nevojshme të shmanget absolutisht qumështi, biskotat dhe ëmbëlsirat në mëngjes dhe të “kënaqeni” me një fetë buke me vaj ulliri. Gjatë drekës është e këshillueshme të konsumohet një pjatë makarona, mundësisht të pashoqëruara me erëza të skuqura apo të paskuqura. Sigurisht, perime dhe fruta me bollëk. Një “meze” me bazë frutash gjatë pasdites dhe në mbrëmje përsëri perime.

Xhinset anticelulit, si funksionojnë
Fjalëkalimi: lirohuni nga gjithçka që favorizon kilet në rritje dhe celulitin, me një sy mjaft të kujdesshëm për shëndetin tuaj. Duhet të hahen perimet shumëngjyrshme, të freskëta dhe të stinës të paktën 1 kile në ditë në 5 vakte. Për mëngjes nuk duhet të hani asnjë ëmbëlsirë dhe nuk duhet të pini qumësht, në drekë është mirë të konsumoni makarona me perime dhe perime sipas dëshirës. Pastaj në darkë, mish ose peshk të shoqëruar me bishtajore dhe perime të papërpunuara apo shqeto. Këshilla themelore e doktor Bacci-t: “Ushqimet më të rëndësishme duhet të kenë si primare perimet”. Qiellza do të “vuajë” pak, por pushimeve të verës do t’i buzëqeshni fizikisht dhe mendërisht.

Celuliti është një sëmundje e rëndomtë kozmetike. Përbëhet nga akumulimi i yndyrës nën lëkurë dhe krijon një pamje si gropëz. Ndonëse nuk ka një ilaç permanent, ekzistojnë shumë mundësi të ndryshme që ndihmojnë në zvogëlimin e tij. Një ndër to dhe më e rëndësishme është konsumimi i frutave dhe i perimeve me shumicë gjatë gjithë ditës.

Këshilla themelore e doktor Bacci-t: “Ushqimet më të rëndësishme duhet të kenë si primare perimet”. Qiellza do të “vuajë” pak, por pushimeve të verës do t’i buzëqeshni fizikisht dhe mendërisht.

Strategjia qëndron në konsumimin e rreth 1 kilogram frutave dhe perimeve në ditë, mundësisht të freskëta dhe të sezonit, të ndara në 5 vakte.
LaDescarada
LaDescarada
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 11767
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 29/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi