Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kura kundër lodhjes së trurit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kura kundër lodhjes së trurit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kura kundër lodhjes së trurit

2 posters

Shko poshtë

Kura kundër lodhjes së trurit Empty Kura kundër lodhjes së trurit

Mesazh nga kasperi Fri 7 Oct 2011 - 10:00

Kura kundër lodhjes së trurit


Kura kundër lodhjes së trurit LodhjaA ndjeheni të rraskapitur? Në mëngjes mezi ngriheni nga shtrati?

Me atë rast së pari konsumoni kikirik, i cili është i pasur me acid folik, ngase është një vitaminë e veçantë, e cila është garantuese për një disponim më të mirë. Shkencëtarët norvegjezë kanë vërtetuar se mungesa e acidit folik mund të sjellë deri në depresion.

Arsyeja: Nëse nuk konsumoni sasi të mjaftuar të acidit folik në organizëm, rritet prodhimi i homocisteinës, prodhim ky që krijohet gjatë metabolizmit dhe ul nivelin e hormoneve duke sekretuar serotoninë. “Femrat dy herë më shumë janë të ekspozuar depresionit në krahasim me meshkujt”, thotë profesori Piter Bung, gjinekolog nga Boni.

Në kombinim me vitaminën B, acidi folik ndikon më gjatë. Shoqata gjermane për ushqime porosit një dozë prej 600 mikrogramë me acid folik. Substanca energjetike e acidit folik parandalon arterosklerozën dhe sulmin në tru.

Arsyeja: Acidi folik nuk lejon që hemocisteina të sulmojë muret e enëve të gjakut. Pos kësaj, acidi folik luan një rol mjaft të rëndësishëm edhe në prodhimin e gjakut.

HDL zvogëlon rrezikun nga Alzhaimeri

Përqendrimi i shtuar i të ashtuquajturit kolesterolit të mirë (HDL) në gjak ndërlidhet me zvogëlimin e mundësimit për zhvillimin e sëmundjes së Alzhaimerit, theksojnë shkencëtarët amerikanë nga universiteti Kolumbia.

Siç transmetojnë mediat, në hulumtim, i cili kishte zgjatur plot katër vjet, kishin marrë pjesë më shumë se 1130 persona, në moshë të shtyrë, të cilët në fillim nuk kishin pasur kurrfarë probleme me kujtesën.

Në fund të hulumtimeve ishte vërtetuar se përqendrimi në gjak i të ashtuquajturit kolesterol i mirë, HDL-a (mbi 55 mg/dl), ishte e ndërlidhur me 60% më pak gjasa për t’u prekur nga sëmundja e Alzhaimerit, në krahasim me përqendrimin e kolesterolit të mirë HDL, nën 39 mg/dl. Shkencëtarët besojnë se ndikimi i kolesterolit të mirë, HDL, bazohet në rolin e tij të rëndësishëm në parandalimin e sulmit në tru, i cili është një faktor mjaft i rëndësishëm për sëmundjen e Alzhaimerit.
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kura kundër lodhjes së trurit Empty Re: Kura kundër lodhjes së trurit

Mesazh nga Anakonda Sun 15 Apr 2012 - 0:30

per mua kura me e mire eshte te flej gjume ose te degjoj muzike
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi