Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mungesa e zinkut zvogëlon imunitetin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mungesa e zinkut zvogëlon imunitetin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mungesa e zinkut zvogëlon imunitetin

Shko poshtë

Mungesa e zinkut zvogëlon imunitetin Empty Mungesa e zinkut zvogëlon imunitetin

Mesazh nga Alberti Mon 11 Mar 2013 - 7:51

Mungesa e zinkut zvogëlon imunitetin

Një studim i ri amerikan ka zbuluar lidhjen mes mungesës së zinkut dhe ndryshimeve në reagimin e sistemit të imunitetit.
Studimi është bërë në laborator, duke përdorur rruazat e gjakut së bashku me përcjelljen e paraqitjes së inflamacioneve që varen nga mungesa e zinkut.
Konkluzionet e studimit janë publikuar në revistën 'Cell reports' dhe tregojnë se zinku ka rol të rëndësishëm në sistemin e imunitetit, duke u lidhur në proteina të caktuara dhe duke ndalur ose nxitur disa reagime të caktuara të sistemit të imunitetit.
Përveç kësaj, autorët e studimit kanë zbuluar lidhjen mes deficitit të inflamacioneve të forta si pasojë e imunitetit të tronditur. Burime të pasura me zink janë: pemët me lëvozhga, farat, drithërat integrale, bishtajat.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi