Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë

2 posters

Shko poshtë

Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë Empty Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 29 Oct 2011 - 11:40

Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë GjiriLajme Shqip-Me anë të gjidhënies mund të parandalojmë zhvillimin e astmës në fëmijërinë e hershme.

Fëmijët të cilët asnjëherë nuk kanë pirë gji janë më të rrezikuar që të zhvillojnë simptoma që vijnë si pasojë e ngushtimit të bronkeve- gjegjësisht frymëmarrje të shkurtë, kollë të thatë dhe frymëmarrje të vështirësuar- në katër vitet e para të jetës së tyre, në krahasim me fëmijët të cilët kanë pirë gji më shumë se gjashtë muaj pas lindjes.

Derisa studimet e mëparshme kanë treguar lidhshmëri të ngjashme mes pirjes së gjirit dhe astmës, ky studim është i pari që e vërteton lidhshmërinë në mes të kohëzgjatjes së pirjes dhe shpeshtësisë dhe seriozitetit të simptomave të astmës.

Po ashtu, është treguar se simptomat e para do të paraqiten në fëmijërinë e hershme nëse fëmija ka pirë gji një kohë të shkurtë ose nuk ka pirë aspak.

Lidhshmëria mes astmës dhe pirjes gji, përmes këtij studimi, është treguar pavarësisht ekzistimit të infeksioneve ose gjendjeve atipike.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë Empty Re: Pirja e gjirit zvogëlon rrezikun për astmë

Mesazh nga Anakonda Mon 2 Apr 2012 - 17:27

ou teper e habitshme

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi