Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Koha qe Shqiperise t’i jepet statusi kandidat per BE” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Koha qe Shqiperise t’i jepet statusi kandidat per BE” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Koha qe Shqiperise t’i jepet statusi kandidat per BE”

2 posters

Shko poshtë

“Koha qe Shqiperise t’i jepet statusi kandidat per BE” Empty “Koha qe Shqiperise t’i jepet statusi kandidat per BE”

Mesazh nga WebMaster Wed 13 Mar 2013 - 23:20

Nga Bob McEwen - “The Hill” SHBA


Duke udhetuar ne rruget e ketij kryeqyteti evropian, eshte e pamundur te mos goditesh nga transformimi i pabesueshem i Shqiperise, nga nje komb psikologjikisht i izoluar dhe stalinist vetem disa dekada me pare, tek nje vend i lulezuar, aleat demokratik i NATO-s, qe ajo eshte sot. Trotuaret jane te veshur me bare dhe kafene, dyqanet jane plot me mallra perendimore, hotelet jane te mbushura me biznesmene dhe turiste - te gjitha shenja te perkushtimit te Shqiperise drejt nje ekonomie te tregut te lire dhe shfaqjes se saj si nje destinacion i nxehte turistik. Gazetat e mbushura me debate te forta politike - jane nje vule e lirise, qe tregon se sa jane rritur rrenjet e nje demokracie te thelle. Por sic thone kritiket, mosmarreveshjet jane gjithashtu nje shenje e polarizimit te thelle politik, qe ne kohe kane penguar progresin: Parlamenti Evropian, per shembull, i mohoi se fundmi Shqiperise statusin e vendit kandidat ne BE, sepse nuk ka miratuar disa reforma te rendesishme, qe jane mberthyer ne parlamentin e bllokuar. Kjo nuk eshte unike per Shqiperine - vetem shikoni fiaskot ne Uashington mbi shkembimet fiskale, kontrollin e armeve, emerimet e kabinetit dhe sekuestrimit. Por biseda ne lidhje me politiken e brendshme te Shqiperise, shpesh nenvizon nje rekord te mahnitshem, qe tregon fuqine e angazhimit evropian se bashku me udheheqjen largpamese. Kjo sjell siguri per Evropen dhe siguri per Shtetet e Bashkuara dhe kjo eshte arsyeja pse Kongresi duhet te shtyje fuqishem aleatet tane evropiane per ta vene Shqiperine ne rrugen e sigurt drejt anetaresimit ne BE. Nje pjese e madhe e merites per perparimet e Shqiperise, i shkojne Kryeministrit Sali Berisha, i cili mbikeqyri anetaresimin e Shqiperise ne NATO ne vitin 2009 dhe ka udhehequr reformat politike, ekonomike dhe sociale. Shtate vitet e tij ne detyre, jane shenuar nga ulja e taksave, privatizimeve, tregti e liberalizuar dhe ligjeve te punes, si dhe liri me te madhe dhe drejtesi sociale - duke perfshire edhe kalimin ne vitin 2010 te nje ligji historik anti-diskriminues, qe mbron te drejtat e LBGT. Shqiperia e njeh problemin e saj me korrupsionin dhe po e lufton ate. Duke filluar ne vitin 2005, Shqiperia miratoi legjislacionin qe perfshinte ndryshime model ne konfliktin e interesit dhe prokurimin publik, transparenca ne financimin e fushates elektorale dhe heqjen e imunitetit per prokuroret. Sistemet e auditimit te brendshem, u reformuan dhe nje takse e sheshte 10 per qind, u prezantua. Nderkohe qe bota lufton me traumat ekonomike, ekonomia e Shqiperise dhe sundimi i ligjit jane forcuar me vendimet e qeverise per te hequr dy te tretat e te gjitha lejeve dhe licencave dhe te siguroje "one-stop-shop", per regjistrimin e biznesit. Kjo ka reduktuar koston dhe kohen per regjistrimin e bizneseve te reja (dhe mundesite per ryshfet) nga rreth 5.175 $ dhe 42 dite ne 2004 ne $ 1,40 dhe 30 minuta ne vitin 2010. Cdo komb mund te marre nje shembull nga ky sulm mbi burokracine dhe korrupsionin, qe eshte nje nga reformat, qe mbajne firmen e Berishes. Shqiperia po korr shperblimet. Vendi ka ngjitur 55 vende ne klasifikimin e Bankes Boterore mbi lehtesirat per te bere biznes dhe ne 2011, u emerua Vendi i dyte me i mire per reformat. Ne vitin 2010, Kombet e Bashkuara i dhane Shqiperise cmimin e Sherbimit Publik, per "permiresimin e transparences, pergjegjshmerise dhe pergjegjesise ne sherbimin publik". Investimet e huaja direkte (FDI) jane rritur 315 per qind midis 2005 dhe 2010, ndersa investimet e huaja direkte (FDI), kane arritur ne 1 miliard dollare. Gjate te njejtes periudhe, Shqiperia u ngjit nga vendi 68 ne vendin e 18-te nga 141 vendet e anketuara nga OKB-ja per performancen e FDI dhe nga vendi 83 ne vendin e 12, vend ne renditjen vjetore boterore mbi Lirine Ekonomike, nje arritje kyc mbi anti-korrupsionin. Kujtohuni se eshte nje vend me 70 per qind myslimane dhe se aktualisht ka 200 ushtare NATO-mbeshtetese te saj, ne terren, ne Afganistan. Kjo mbeshtetje, nuk eshte vetem duke kontrolluar nje kuti. Ka pak vende ne bote ku njerezit aq ngrohtesisht perqafojne idealet demokratike dhe jane aq teresisht te orientuar drejt Evropes. Ky angazhim per demokracine dhe pluralizmin, per te eliminuar korrupsionin, drejt sigurise evropiane, drejt nje ekonomie te tregut te lire, per marredhenie paqesore me fqinjet e saj, meriton te shperblehet me anetaresimin ne Bashkimin Evropian - dhe sa me shpejt. Shqiptaret kane udhetuar nga diktatura ne liri me guxim dhe shije. Eshte koha per Brukselin per ta njohur zyrtarisht e per te pranuar se duke i dhene statusin e kandidatit zyrtar Shqiperise, me nje afat kohor per anetaresim dhe me mbeshtetjen financiare per t’i ndihmuar per te arritur atje. Ata e meritojne kete.

* Bob McEwen, eshte nje ish-anetar i Kongresit nga shteti i Ohajos, SHBA
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

“Koha qe Shqiperise t’i jepet statusi kandidat per BE” Empty Re: “Koha qe Shqiperise t’i jepet statusi kandidat per BE”

Mesazh nga bobi 10 Thu 14 Mar 2013 - 0:25

Oj Kujdes Evrope!
Oj bushter e thekur e viteve qe na ke trajtuar po aq keq sa politikanet tane.
Oh moj Shqypni e mjera Shqypni,,,,,,,,,,,,,!!!
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi