Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zhduket ditari i Latës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zhduket ditari i Latës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zhduket ditari i Latës

2 posters

Shko poshtë

Zhduket ditari i Latës Empty Zhduket ditari i Latës

Mesazh nga Alberti Mon 25 Mar 2013 - 8:50

Zhduket ditari i Latës

Është mbajtur seanca e parë në rigjykimin e tretë për Grupin e Llapit. Tre ish- luftëtarët e Zonës Operative të Llapit, Latif Gashi, Rrustem Mustafa dhe Nazif Mehmeti po akuzohen për një pikë të aktakuzës që ka të bëjë me kampin e UÇK-së në fshatin Llapashticë.
Për çdo ditë shënonte gjithçka çka ndodhte gjatë periudhës së luftës. E mbante këtë ditar që në rast se do të ndodhte diçka të jetë si një dëshmi e luftës që bëri UÇK-ja. Mirëpo pas 14 vitesh ai më nuk ekziston.

Ditari i luftës me autor Latif Gashin, ka humbur diku. Askush nuk e di ku gjendet dhe çka ka ndodhur me të. Këtë e konfirmoi prokurori i EULEX-it Charles Hardway të hënën gjatë shqyrtimit kryesor në rastin “Grupi i Llapit”.

Në fakt ishte mbrojtja ajo që kërkoi që edhe ditari të jetë pjesë e provave në lëndën e cila po trajtohet për herën e tretë.

Avokati Mexhit Syla kërkoi nga prokurori që ditari të rifutet në mesin e provave.

“Ai është kryeprovë nëpërmes të cilit saktësohet drejt se ku gjendej dhe çka bënte klienti im gjatë periudhës për të cilën akuzohet”, tha Syla.

Po, Hardway tha se ka disa vite që nuk dihet asgjë për ditarin. Në lidhje me këtë kryetari i Trupit Gjykues kërkoi nga prokurori që të urdhërojë shefin e hetimeve të bëjë një raport të detajuar në lidhje me këtë.

Ditari i Gashit ishte konfiskuar gjatë bastisjes së zyrës së Gashit më 28 janar i vitit 2002 kohë kjo kur edhe ishte arrestuar si i dyshuar për krime lufte.

Por, ditari asnjëherë nuk është futur si provë në gjykimet ndaj ish-luftëtarëve të Zonës së Llapit, mirëpo është evidentuar në proces verbal si prova me numrin 49.

Mbrojtja tha se ekzistimi i ditarit do të ishte alibi e mjaftueshme që Gashi dhe personat tjerë të mos akuzoheshin për ato që janë ngarkuar.

Megjithatë shqyrtimi kryesor filloi të hënën me leximin e aktakuzës nga ana e prokurorit Hardway. Gashi, Mustafa dhe Mehmeti akuzohen për një pikë të aktakuzës që ka të bëjë me rrahjen dhe torturimin paligjshëm të civilëve shqiptarë në një kamp të UÇK-së në Llapashticë të Podujevës.

Gjatë leximit të aktakuzës prokurori ka përmendur edhe pika tjera, si ndalimi i paligjshëm, arrestimi, mbajtja në kushte çnjerëzore, madje diku ka përmendur edhe vrasjet. Këtu ka reaguar mbrojtja por edhe i akuzuari Latif Gashi. Ai rikujtoi Trupit Gjykues se pikërisht një aktgjykim i mëhershëm për të njëjtin rast ka konkluduar se ndalimi i njerëzve të involvuar në luftë nuk konsiderohet si krime lufte, transmeton Express.

“Le të jetë kjo për histori të gjykatave që aktgjykimet e mëhershme kanë bërë të qartë se këto ndalime nuk kanë të bëjnë asgjë me krime lufte”, tha Gashi. Sido që të jetë mbrojta është e interesuar që të dëgjojë si dëshmitarë të gjithë ata që kanë qenë të ndaluar në kampin e Llapashticës nëse prokuroria mundet t’i gjejë ata.

Gjyqtari kërkoi nga prokurori që të bëjë të mundshme të dëgjojë të gjithë dëshmitarë, edhe ata që jetojnë jashtë vendit, qoftë edhe nëpërmes videolidhjeve.

Pika tetë e aktakuzës që pritet t’i nënshtrohet edhe një gjykimi akuzon tre ish-ushtarët e UÇK-së Latif Gashi, Nazif Mehmeti dhe Rrustem Mustafa se prej muajit tetor të vitit 1998 deri nga fundi i muajit prill i vitit 1999, duke vepruar në bashkërendim me persona të tjerë të paidentifikuar dhe në bazë të një ndërmarrjeje të përbashkët kriminale, kanë urdhëruar dhe kanë marrë pjesë në rrahjen dhe torturimin e civilëve shqiptarë të Kosovës që mbaheshin në paraburgim në Llapashticë, në një përpjekje që të detyrojnë të paraburgosurit të pranojnë veprimet e tradhtisë ndaj UÇK-së.

Gjykata Supreme ka konstatuar se Gjykata e Qarkut e Prishtinës, në aktgjykimin e shpallur në tetor të 2009-s ka pasur shkelje procedurale nga kolegji gjyqësor. Supremja kishte anuluar dënimin e “Grupit të Llapit”. Latif Gashi ishte dënuar nga shkalla e parë me gjashtë vjet burgim, Rrustem Mustafa me katër dhe Nazif Mehmeti me tre vjet. Ky rigjykim do të jetë i treti. Gjykimi i parë ishte mbajtur në vitin 2003 nga UNMIK-u. Nga kjo gjykatë Rrustem Mustafa-Remi, ish-komandant Zonës Operative të Llapit të UÇK-së ishte dënuar me 17 vjet burgim, Nazif Mehmeti- komandant i policisë ushtarake në këtë zonë me 13 vjet, Latif Gashi-Lata, komandant i sektorit informativ të UÇK-së në Zonën e Llapit me 10 vjet dhe Naim Kadriu-Lumi, pjesëtar i policisë me 5 vjet burgim, i cili ka vdekur në një aksident komunikacioni. Por Gjykata Supreme e Kosovës, në vitin 2005, e kishte prishur lëndën dhe e kishte kthyer në rigjykim.

Seanca do të vazhdojë nesër në orën 10 ku fjalën e tij do ta paraqesë i akuzuari Latif Gashi.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zhduket ditari i Latës Empty Re: Zhduket ditari i Latës

Mesazh nga Anakonda Sun 26 May 2013 - 6:00

esht gje i rendsishem ky ditari?

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi