Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Traumat do t'i largojmë me shpëlarjen e trurit? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Traumat do t'i largojmë me shpëlarjen e trurit? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Traumat do t'i largojmë me shpëlarjen e trurit?

Shko poshtë

Traumat do t'i largojmë me shpëlarjen e trurit? Empty Traumat do t'i largojmë me shpëlarjen e trurit?

Mesazh nga Alberti Thu 4 Apr 2013 - 11:01

Traumat do t'i largojmë me shpëlarjen e trurit?

Traumat na rëndojnë dhe na e bëjnë jetën të tmerrshme. Por shkencëtarët pohojnë që kanë gjetur mënyrën e zgjidhjes së këtij problemi.
Traumat janë gjë e tmerrshme, na mundojnë edhe ditën edhe natën pasi që nga ndodhin, në fakt deri tani në mjekësi nuk ka ekzistuar mënyra në të cilën mund të reduktohet intensiteti dhe forca e kujtimeve traumatike. Problemet e tilla i kanë zgjidhur me qasje alternative, por nuk i kanë pranuar të gjithë.
Për njerëzit që nuk munden pa mjekësi klasike, laboratori për stres traumatik në Toulouse ka zhvilluar terapinë e cila i bën të pranueshme kujtimet traumatike, për çka u është dashur më shumë se pesë vjet punë. Profesori kanadez Alain Brunet, i pari është kujtuar për përdorimin e propranololit, kompozimit kundër migrenës, të cilin e kanë marrë oralisht pacientët një orë e gjysmë para riaktivizmit të kujtimeve traumatike.
Deri tani metoda është testuar në 40 pacientë me çrregullimin stresues posttraumatik kronik si pasojë e agresionit ose aksidentit, ndërsa rezultatet janë më shumë të mira.
Vetëm me një seancë të terapisë me propranolol është reduktuar numri i reagimeve psikologjike në kujtimet e tilla, nga djersitja e deri te çrregullimi i aktivitetit të zemrës.
Shkencëtarët kanë pasur sukses të bindin shtetin që bëhet fjalë për ilaç potencialisht shumë të dobishëm dhe kështu hulumtimi vazhdon të mundësohet nga subvencionet shtetërore.
Propranololi është beta bllokator i cili inhibon sintezën e proteinave gjatë përjetimit të sërishëm të kujtimeve traumatike, duke reduktuar në këtë mënyrë reaksionet emotive.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi