Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të dashuruarit nuk i dallojnë shijet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të dashuruarit nuk i dallojnë shijet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të dashuruarit nuk i dallojnë shijet

2 posters

Shko poshtë

Të dashuruarit nuk i dallojnë shijet Empty Të dashuruarit nuk i dallojnë shijet

Mesazh nga Alberti Mon 8 Apr 2013 - 6:55

Të dashuruarit nuk i dallojnë shijet

Rezultatet e një studimi të ri kanë zbuluar që hormonet janë shumë kaotike në fazën e parë të dashurisë dhe që mund të ndikojnë madje edhe në njohjen e shijes.
Edhe më herët është dëshmuar shkencërisht që hormonet ndikojnë në ndjenja, metabolizëm, stres, imunitet, ndërsa tani është vërtetuar që ndryshojnë edhe shijet.
Në këtë studim kanë marrë pjesë persona të dy gjinive, të cilët kanë provuar ushqime me shije të ndryshme, ndërsa për ndryshimet që bëhen në organizëm janë matur nivelet e testosteronit dhe oksitocinit, për të cilin është vërtetuar që është më përgjegjësi për njohjen e shijes te personat e dashuruar.
Gjatë një kohe bie niveli i këtij hormoni dhe kështu krijohet problemi me njohje të shijes. Niveli i oksitocinit, i njohur edhe si hormoni i dashurisë, rritet edhe te femrat në momentin e lindjes së fëmijës, sikur edhe sa i ushqejnë fëmijët me gji.
Ekspertët thonë se në shije ndikim të madh mund të ketë edhe rritja e adrenalinës në organizëm, por, megjithatë, një gjë të tillë duhet ta dëshmojnë edhe shkencërisht.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të dashuruarit nuk i dallojnë shijet Empty Re: Të dashuruarit nuk i dallojnë shijet

Mesazh nga Anakonda Wed 22 May 2013 - 19:08

qenka me mir dmth pa dashuri Të dashuruarit nuk i dallojnë shijet 3784912568

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi