Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbuteni dhimbjen në muskuj! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbuteni dhimbjen në muskuj! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

2 posters

Shko poshtë

Zbuteni dhimbjen në muskuj! Empty Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Mesazh nga Alberti Wed 10 Apr 2013 - 10:41

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Nëse pas një kohe të gjatë të aktiviteteve të reduktuara ose të ndërprera plotësisht, filloni që të ushtroni në mënyrë intensive dhe nëse nuk jeni parapërgatitur, dhimbja në muskuj do të jetë e pashmangshme.
Pothuajse nuk ekziston ndonjë person që nuk e ka përjetuar një gjë të tillë, ndërsa ju kujtohet mirë që të nesërmen nuk kanë mundur të dalin nga shtrati ose që me mund të madh i kanë kryer edhe detyrat më të lehta të përditshme.
Për ta zbutur dhimbjen dhe për ta aftësuar trupin për ushtrime të reja, duhet t'i merrni disa masa të caktuara. Një prej tyre është që menjëherë pas ushtrimeve të pini sa më shumë ujë, për ta shmangur dehidrimin dhe për të mos i lënë muskujt pa rrjedhje të mjaftueshme të gjakut.
Ushqimin bazojeni në proteina, të cilat do ta përshpejtojnë rimëkëmbjen e' muskujve. Konsumoni vitaminë e, minerale, magnez, zink dhe kalium, ndërsa menjëherë pas ushtrimeve mund ta përdorni edhe një tabletë kundër dhimbjeve.
Nëse dhimbja nuk është tepër e fortë, ndihmon edhe masazhi, por vetëm 12 orë pas ushtrimeve, e jo menjëherë kur trupi është i ngrohur.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Zbuteni dhimbjen në muskuj! Empty Re: Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Mesazh nga Anakonda Wed 22 May 2013 - 19:09

ehhh detyrimisht po se organizmi esht msu me aktivitet e sesi tduket kur rikthehesh serish

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi