Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fakte të çuditshme për organizmin, të cilat ndoshta nuk i keni ditur People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fakte të çuditshme për organizmin, të cilat ndoshta nuk i keni ditur People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fakte të çuditshme për organizmin, të cilat ndoshta nuk i keni ditur

2 posters

Shko poshtë

Fakte të çuditshme për organizmin, të cilat ndoshta nuk i keni ditur Empty Fakte të çuditshme për organizmin, të cilat ndoshta nuk i keni ditur

Mesazh nga Alberti Wed 10 Apr 2013 - 10:41

Fakte të çuditshme për organizmin, të cilat ndoshta nuk i keni ditur

Ua prezantojmë vetëm disa prej shumë fakteve të pabesueshme për organizmin tonë, e veçanërisht për ato pjesë që kanë të bëjnë me ushqimin dhe tretjen.
1. Pëlqimi i një ushqimi të caktuar paraqitet shumë herët. Gjurmët e ushqimeve, të cilat i hanë shtatzënat ose nënat që ushqejnë foshnjat me gji, gjenden në lëngun e frytit ose në qumështin e nënës. Fëmijët, nënat e të cilëve gjatë shtatzënisë kanë ngrënë, për shembull, hudhër ose brokoli, do t'i pranojnë më lehtë ato lloje të ushqimeve sesa fëmijët e tjerë.
2. Me gjithë mendimin e popullarizuar, aroma e ushqimit nuk shkakton drejtpërdrejt rritjen e lëngut të gojës. Bëhet fjalë në të vërtetë për faktin që aroma ju nxit që të mendoni për ushqim, ndërsa ai mendim e sjell rritjen.
3. Enzimat që gjenden në detergjente për larje të rrobave janë të njëjta me ato të cilat organizmi ynë i përdor për tretje të ushqimit. Kështu detergjentet në fakt janë sistem për tretje në kuti.
4. Shpejtësia me të cilën lëviz ushqimi nëpër ezofag është 0.35 km/h, që është pothuajse e barabartë me shpejtësinë me të cilën lëvizin breshkat.
5. Kur ju skuqet fytyre, ju skuqet edhe mukoza e lukthit.
6. E pyetni veten pse enzimat e lukthit nuk e tretin edhe vetë lukthin? Në fakt ato vazhdimisht e tretin atë. Për këtë arsye lukthi edhe e ka zhvilluar një sistem shumë efikas të rigjenerimit. Kështu çdo disa ditë keni një mukozë krejtësisht të re të lukthit.
7. Fryrja e barkut te njerëzit e arrin kulmin dy herë gjatë ditës, pesë orë pas drekës dhe pesë orë pas darkës.
8. Gazrat te femrat kanë përqindje më të lartë të hidrogjen-sulfitit sesa gazrat e meshkujve. Si pasojë e kësaj, gazrat e femrave kanë edhe erë më të pakëndshme sesa gazrat e meshkujve.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fakte të çuditshme për organizmin, të cilat ndoshta nuk i keni ditur Empty Re: Fakte të çuditshme për organizmin, të cilat ndoshta nuk i keni ditur

Mesazh nga Anakonda Wed 22 May 2013 - 19:15

7. Fryrja e barkut te njerëzit e arrin kulmin dy herë gjatë ditës, pesë orë pas drekës dhe pesë orë pas darkës....po si ka mundsi qe barkun e kam pet drras

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi