Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Kultivohet” dhe transplantohet veshka e parë nga laboratori People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Kultivohet” dhe transplantohet veshka e parë nga laboratori People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Kultivohet” dhe transplantohet veshka e parë nga laboratori

2 posters

Shko poshtë

“Kultivohet” dhe transplantohet veshka e parë nga laboratori Empty “Kultivohet” dhe transplantohet veshka e parë nga laboratori

Mesazh nga Alberti Wed 17 Apr 2013 - 11:38

“Kultivohet” dhe transplantohet veshka e parë nga laboratori

“Kultivohet” dhe transplantohet veshka e parë nga laboratori F.0417215430910_m

Dr. Harald Ott nga spitali kryesor në Massachusetts ka udhëhequr ekipin e shkencëtarëve të cilët kanë ‘kultivuar’ dhe transplantuar me sukses veshkën e cila kryen të gjitha funksionet e veta. Punimi është publikuar në revistën "Nature Medicine".
Nuk ekziston ilaç për dështimin e veshkave. Trajtimet e vetme në dispozicion janë dializa ose transplantimi, të cilat nuk janë zgjidhje përfundimtare. Pacienti në dializë nuk guxon të pijë më shumë se një litër lëng në ditë, derisa veshkat e transplantuara mesatarisht zgjasin prej 10 deri 15 vjet, dhe atë nëse nuk vjen deri te refuzimi i organit.
Zbulimi i burimit të ri të organeve zëvendësuese që mund të kultivohen nga qelizat e pacientit dhe që do të zgjasin tërë jetën është hap i madh përpara.
Hulumtuesit amerikanë me ndihmën e teknikes eksperimentale kanë marrë veshkën e vjetër të miut dhe nga ajo kanë hequr shtresën e sipërme të qelizave të vjetra dhe kanë ripërtërirë veshkën me ndihmën e qelizave të pacientëve të cilat janë transplantuar më pas.
"Shpresojmë që shumë shpejt veshkat e tilla do të munden të marrin tërësisht funksionin e veshkave të shëndetshme", - ka shtuar udhëheqësi i ekipit shkencor dr. Harald Ott, i cili tashmë ka marrë pjesë në kultivimin e zemrës në laborator. Ai beson që shkenca është afër zbulimit të madh i cili sjell shpresën dhe mundësinë e zgjatjes së jetës së miliona njerëzve që kanë nevojë për transplantim.
Kjo teknikë ka përparësi të konsiderueshme në krahasim me transplantimin standard. Përveç që indi do t'i përgjigjet pacientit, ata nuk do të kenë nevojë që të marrin ilaçe tërë jetën kundër refuzimit të organeve, dhe po ashtu në mënyrë të konsiderueshme do të rrisnin numrin e organeve në dispozicion për transplantim, përcjell BBC.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

“Kultivohet” dhe transplantohet veshka e parë nga laboratori Empty Re: “Kultivohet” dhe transplantohet veshka e parë nga laboratori

Mesazh nga Anakonda Thu 18 Jul 2013 - 20:20

Grupi Spitaleve Acibadem hapi Qendrën Transplantit të saj të Organeve në tetor të vitit 2010. E vendosur në Grupin e Spitaleve Ndërkombëtar në Stamboll, ai pret një ekip të trajnuar në botë nga institucione famë me një historik transplantesh të mbi 2000 veshkave, 250 mëlçive dhe 60 pankreasëve gjatë rrjedhës së karrierës së tyre. Qendra është mbështetur nga laboratori më i mirë klinik dhe njësia e kujdesit intensiv të vendit dhe kryen transplantim të veshkave dhe të mëlçisë.
Avantazhet e Acibadem në transplantimin e veshkës
1- Teknologji e fjalës së fundit  dhe cilësi më e lartë e shërbimeve.
Dhoma operative dhe Njësitë e Kujdesit Intensiv të Spitalit Ndërkombëtar janë të pajisura me infrastrukturën e teknologjisë më të fundit. Teknika e plotë laparaskopike zvogëlon nevojën për kujdes intensiv për dhuruesit. Megjithatë, për disa marrës të mëlçisë dhe veshkave njësitë e kujdesit intensiv plotësisht të kompletuara janë të një rëndësie kritike.
Programi i mbrojtjes së donatorëve (kontrollit follow-up dhe kujdesit të donatorit pas transplantim) është një nga shërbimet e ofruara unike nga Qendra Spitalore Ndërkombëtare të transplantit.
Qendra Spitalore Ndërkombëtare të Transplantit është e përkushtuar plotësisht për standarde morale dhe etike më të lartë në dhurimin dhe transplantimin e organeve. Ajo i përmbahet parimeve të Deklaratës së Stambollit për trafikimin e organeve dhe Turizmit transplantit nga Shoqata  transplantim dhe Shoqata Ndërkombëtare të Nefrologjisë, si dhe Deklaratës së konsensusitForumit të Amsterdamit miratuar nga Shoqata e transplantit në kujdesin e donatorëve në jetë të veshkave. Qendra gjithashtu i plotëson standardet e organit turk dhe të Sistemit të Koordinimi të transplantimit të indit.
2- Infrastruktura bazuar në standardet ndërkombëtare
Sallat e operacionit, laboratorët dhe njësitë e kujdesit intensiv janë pjesa më e rëndësishme e zonave në transplantim të organeve. Teknologjitë e përparuara dhe standardet më të larta të cilësisë të njohura ndërkombëtarisht në dispozicion mundësojnë pacientët dhe donatorët e transplantimit të organeve për të marrë maksimumin e shërbimeve mjekësore dhe në laboratorë, njësitë e kujdesit intensiv dhe sallat e operacionit të Acibadem.
Specialistë me përvojë ndërkombëtare kryejnë operacione duke përdorur metoda të teknologjisë së lartë. Një shembull i tillë është heqja e veshkës me një prerje prej vetëm 5-cm në ijë, e kryer krejtësisht nga operacioni laparaskopik. Metodat e avancuara mjekësore të praktikuara mundësojnë donatorët të lënë spitalin brenda 24-orësh pas operacionit dhe të jenë në gjendje të fillojnë punën brenda një jave. Marrësi mund të lërë spitalin brenda rreth një javë.
Ekipi në Qendrën Spitalore Ndërkombëtare për transplant të organeve është udhëhequr nga Profesor Dr.Gurkan Alihan, i Kirurgjisë së Përgjithshme me famë botërore. Në mesin e transplantove të para  të veshkave kryer nga Dr Gurkan,-i cili ka kryer mbi 2.000 transplante gjatë karrierës së tij, – janë at si më poshtë:

  • Transplantimi i parë i donacionit gjallë të mëlçisë në jug të Turqisë në vitin 2001
  • Ndarja e parë e transplantit të mëlçisë në Turqi në vitin 2002
  • Transplantimi i parë bllok i veshkës (kombinimi i dy veshkave të fëmijëve për transplantin si një organ i vetëm në një të rritur) në Turqi në vitin 2003
  • Transplantimi i parë i kombinuar ndihmës i mëlçisë e dhe i veshkës që është trajtuar në botë, sëmundja Oxalosis në vitin 2004
  • Transplantimi i parë i kombinuar vetëm i zemrës dhe veshkave në Turqi në vitin 2009
  • Transplantimi veshkës prej donatori gjallë tek marrësi i vjetër në Turqi në vitin 2009
  • Transplantimi i mëlçisë nga donatori kufomë më i  vjetër në vitin 2009
  • Transplantimi i veshkës për marrësin me peshën trupore më të ulët në botë (7.5 kg) në vitin 2010
  • Transplantimi i kombinuar i veshkës dhe mëlçisë në marrësin me peshën trupore më të ulët në botë (7.9 kg) në vitin 2010
  • Transplantimi laparaskopik i mëlçisë nga dhuruesi më i vjetër gjallë në Turqi (84 vjeç) në vitin 2010

Teknika e plotë laparoskopike

Teknikat e plotë laparaskopike përdoret në kirurgji që të mundësojë një gjatësi minimale të qëndrimit për donatorët. Këto teknika janë përdorur vetëm në qendrat me staf me përvojë dhe ekspert dhe ato ofrojnë përparësi të shumta mbi operacionet hapur: për shembull, ndërsa operacionet e hapura përfshijnë incision prej 15-20cm, laparoskopi mundëson prerje vetëm 5cm-në gjatësi. Operacioni është bërë i mundur nga një aparat fotografik futur në bark dhe duke mundësuar kontrollin e lartë vizual. Një zonë e vogël operacioni nënkupton më pak dhimbje pas operacionit dhe plagë kirurgjikale me më pak rreziqe. Mungesa e plagëve të mëdha kirurgjikale ul shqetësimet kozmetike dhe ul rreziqet e hernias, mpirjes, infeksioneve të vendit ku është bërë ndërhyrja kirurgjikale, dhe embolitë e mushkërive. Me teknikë laparaskopike, donatorët kanë mundësi që të mobilizohen dhe të fillojnë marrjen e lëngjeve në mbrëmjen e operacionit, për të filluar marrjen e ushqimeve të ngurta dhe të lërë spitalin në ditën në vijim, dhe të fillojnë të punojnë javën e ardhshme. Marrësi del nga spitali brenda rreth një javë.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi