Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin?

3 posters

Shko poshtë

Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin? Empty Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin?

Mesazh nga Alberti Sat 20 Apr 2013 - 11:38

Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin?

Shkencëtarët spanjollë para pak kohesh kanë ardhur ne përfundim qe deri ne gjashtë filxhanë me kafe në ditë, me ose pa kafeinë, nuk e shkurtojnë jetëgjatësinë.
Ata në revistën “Annals of Internal Medicine” kanë publikuar rezultatet e studimit për lidhjen mes konsumimit të kafesë me paraqitjen e sëmundjeve të zemrës, kancerit ose sëmundjeve të tjera.
Të anketuarit kanë qenë pjesëmarrës të dy studimeve të mëdha (Health Professionals Follow-Up Study i Nurses' Health Study), në të cilat kanë marrë pjesë 43 mijë meshkuj dhe 84 mijë femra.
Gjendja e tyre shëndetësore dhe shprehitë jetësore janë përcjellë për disa vite, në rastin e femrave prej vitit 1980 deri në vitin 2004, ndërsa te meshkujt prej vitit 1986 deri në vitin 2004. Për çdo vit ata kanë plotësuar një pyetësor në lidhje me shprehitë në të ushqyer, duke përfshirë edhe konsumimin e kafesë, duhanit dhe gjendjen shëndetësore.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin? Empty Re: Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin?

Mesazh nga Anakonda Sat 13 Jul 2013 - 19:28

Është një nga pijet më të preferuara dhe shumë njerëz thonë se pa një kafe në mëngjes nuk e nisin ditën. “Pa një kafe në mëngjes nuk e filloj ditën’. ‘Kafja më hap sytë e më gjallëron” janë shprehjet që dëgjohen më shpesh.
Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin? KAFE1
Por, a të mban vertët kafja zgjuar, sikurse shumë pretendojnë? Një studim i shkencëtarëve anglezë tregoi se niveli i nxitjes së ankthit mes konsumuesve të rregullt të kafesë ishte më i ulët, sesa atyre që nuk pinin kafe.
Mes personave që e kanë bërë zakon pirjen e kafesë, organizmi krijon një lloj imuniteti a tolerance ndaj kafeinës, duke shmangur çdo efekt të saj, thuhet në këtë studim. Por, kur personat që konsumojnë shumë kafe përpiqen t’a rrallojnë atë, janë të prirur për të provuar dhimbje koke, ndaj marrja rregullisht e kafesë i kthen ata përsëri në gjendjen që u dukej normale.
Nga ana tjetër, shkencëtarët kanë ngritur pyetjen se sa ndikon kafeina në shëndet, duke ndërmarrë mjaft studime. Ndërkohë, një studim në Hollandë tregoi se njerëzit që pijnë shumë kafe ose çaj nuk duhet të shqetësohen, sepse nga ato përfiton zemra e tyre.
Kafja mund të jetë e mirë edhe për trurin gjithashtu, tregoi një tjetër studim nga neuroshkencëtarët në Universitetin e Lisbonës, pasi mund të ndihmojë për të parandaluar degjenerimin nervor, shoqëruar me çrregullime të trurit dhe plakjes

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin? Empty Re: Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin?

Mesazh nga Thjeshtësia Thu 18 Jul 2013 - 6:38

E kujt ti besojme tani, disa thone kafja e tepert demton shendetin e disa jo...
Kryesorja mos te jemi te mvarur prej saj se sa per mendimin tim 1 ne dite eshte e mjaftueshme...
Thjeshtësia
Thjeshtësia
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 31
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/07/2013
Mosha Mosha : 35

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin? Empty Re: Sa kafe nuk e dëmtojnë shëndetin?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi