Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shtypja duhet të matet në të dy duart People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shtypja duhet të matet në të dy duart People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shtypja duhet të matet në të dy duart

2 posters

Shko poshtë

Shtypja duhet të matet në të dy duart Empty Shtypja duhet të matet në të dy duart

Mesazh nga Alberti Fri 26 Apr 2013 - 9:44

Shtypja duhet të matet në të dy duart

Matja e shtypjes së gjakut në të dy duart e pacientëve do të duhej të ishte procedurë e zakonshme, për shkak se dallimet në shtypje mes të dy duarve mund të zbulojnë edhe probleme shëndetësore, kanë zbuluar studimet e Universitetit Exeter.
Studimet kanë zbuluar që dallimet e mëdha në shtypjen e gjakut mund të jenë shenjë për rrezik më të lartë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe nga vdekja.
Edhe pse me rekomandimet ekzistuese kërkohet që mjekët ta matin shtypjen në të dy duart, një gjë e tillë nuk bëhet shpesh. Christopher Clark nga Universiteti Exeter ka analizuar 28 studime të mëhershme, të cilat janë marrë me atë problematikë.
Clark ka konfirmuar se dallimi në shtypjen sistolike prej 10 mm të shkallës së merkurit mes të dy duarve mund të jetë shenjë e ekzistimit të rrezikut më të lartë nga paraqitja e sëmundjeve periferike vaskulare pa simptoma, sëmundjeve të arterieve periferike, të cilat sjellin deri te problemet e furnizimit të këmbëve dhe shputave me gjak.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shtypja duhet të matet në të dy duart Empty Re: Shtypja duhet të matet në të dy duart

Mesazh nga Anakonda Sat 13 Jul 2013 - 19:19

Alberti shkruajti:Shtypja duhet të matet në të dy duart

Matja e shtypjes së gjakut në të dy duart e pacientëve do të duhej të ishte procedurë e zakonshme, për shkak se dallimet në shtypje mes të dy duarve mund të zbulojnë edhe probleme shëndetësore, kanë zbuluar studimet e Universitetit Exeter.
Studimet kanë zbuluar që dallimet e mëdha në shtypjen e gjakut mund të jenë shenjë për rrezik më të lartë nga sëmundjet kardiovaskulare dhe nga vdekja.
Edhe pse me rekomandimet ekzistuese kërkohet që mjekët ta matin shtypjen në të dy duart, një gjë e tillë nuk bëhet shpesh. Christopher Clark nga Universiteti Exeter ka analizuar 28 studime të mëhershme, të cilat janë marrë me atë problematikë.
Clark ka konfirmuar se dallimi në shtypjen sistolike prej 10 mm të shkallës së merkurit mes të dy duarve mund të jetë shenjë e ekzistimit të rrezikut më të lartë nga paraqitja e sëmundjeve periferike vaskulare pa simptoma, sëmundjeve të arterieve periferike, të cilat sjellin deri te problemet e furnizimit të këmbëve dhe shputave me gjak.
thash se ca me shtyp re

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi