Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje shqiptar zbulon kuren kunder SIDA-s People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje shqiptar zbulon kuren kunder SIDA-s People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nje shqiptar zbulon kuren kunder SIDA-s

2 posters

Shko poshtë

Nje shqiptar zbulon kuren kunder SIDA-s Empty Nje shqiptar zbulon kuren kunder SIDA-s

Mesazh nga An0nim Sat 27 Jul 2013 - 4:18

Nje shqiptar zbulon kuren kunder SIDA-s 1374924820-shqiptar_kuraAi quhet Iart Luca Shytaj. Ka lindur në Tiranë, në vitin 1986. Prindërit e tij u shpërngulën në Itali kur ishte 6 vjeç. Ai është qytetar italian, me shtetësi të dyfishtë italiano-shqiptare, në vitin 2007. Luca, siç e thërrasin shokët, është Mjeshtër Ndërkombëtar i Shahut, ndërsa në vitin 2009 është cilësuar “Mjeshtër i madh i shahut”. Ai ka përfaqësuar Shqipërinë në dy olimpiada (Calvia 2004 dhe Turin 2006) dhe Italinë një herë në olimpiadën e zhvilluar në 2008-n dhe një herë në 2009-n. Shytaj fitoi kampionatin shqiptar në vitin 2003 dhe kampionatin e italian të Rapidit në vitin 2009.

Luca është specializuar në fushën e gjenetikës dhe në biologjinë molekulare, në Universitetin La Sapienza në Romë, ndërsa studimet bachelor i ka kryer po në të njëjtin universitet në Fakultetin e Biologjisë. Aktualisht ai është duke ndjekur studimet e doktoraturës në Mjekësi, konkretisht në degën: Mikrobiologji, Imunologji dhe Sëmundjet Infektive. Kërkimet e tij i kryen në Institutin e Shëndetit Italian në Romë, njëkohësisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, konkretisht në Meryland në një kompani që bashkëpunon me Institutin e Shëndetit.

Luca Shytaj është autori i parë i dy artikujve, në të cilët autorët tregojnë rezultatet e terapisë së tyre të re, kurë që lufton HIV/AIDS. Madje, ai e ka prezantuar këtë kërkim në shumë konferenca shkencore.

Luca thotë se qëllimi i projektit kërkimor është gjetja e një kure për HIV/AIDS, e cila i lejon pacientët ose të zhdukin plotësisht virusin (kjo në qarqet mjekësore quhet kurë sterilizuese) ose në mënyrë të pavarur të kontrollohet virusi në mënyrë autonome pa shfaqur simptomat e sëmundjes, pa ndihmën e kurave me ilaçe që zgjasin gjatë gjithë jetës (kjo quhet kurë funksionale). Kërkimi është financuar nga Instituti Italian i Shëndetit, në bashkëpunim me disa universitete dhe kompani private në Itali dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Grupi bërthamë i kërkimit është ai i Institutit Italian të Shëndetit, ndërsa drejtuesi i projektit është dr. Andrea Savariano, këshilluesi i tezave të doktoraturës së 27-vjeçarit.

“Puna jonë është kryer te majmunët (konkretisht te lloji makaku). Majmunët makakë infektohen nga një virus që është shumë i lidhur me HIV (quhet SIV). Ky virus shkakton AIDS njësoj si virusi njerëzor, por është më agresiv, kështu që këta lloj majmunësh zakonisht i zbulojnë simptomat e AIDS më shpejt se njerëzit.

Rezultati më i rëndësishëm që kemi arritur deri më tani është arritja e një kure funksionale te majmunët makakë. Ne e arritëm këtë rezultat duke përdorur një kombinim mes terapisë antiretrovirale (standardi bazë i terapisë për pacientët e infektuar me HIV) dhe dy ilaçeve eksperimentale: auranofin dhe buthionine sulfoximine. Kombinimi i ilaçit tonë aplikohet vetëm një herë për vetëm tre muaj. Pas këtyre tre muajve terapia ndërpritet dhe makakët janë në gjendje të kontrollojnë virusin në mënyrë të pavarur, pa shfaqur shenja të avancimit të sëmundjes”, shpjegon Luca. Ai thekson se logjika e terapisë së tyre është të shkaktojë një zëvendësim të sigurt dhe gradual të qelizave të bardha të gjakut tek i sëmuri (që janë qelizat e infektuara nga virusi) me qeliza të reja eficiente.

“Terapia jonë është në gjendje të nxisë një degëzim të sistemit imunitar dhe si pasojë sistemi imunitar mund të kontrollojë virusin, pasi terapia të ndërpritet. Virusi mbetet akoma i pranishëm në organizëm, por mbahet në mënyrë konstante nën kontroll, kështu që është e pamundur të shkaktojë SIDA.

Avantazhi kryesor i terapisë sonë mbi situatën aktuale është se zgjat vetëm tre muaj dhe jo gjatë gjithë jetës së pacientit.

Kjo mund të lejojë ofrimin e një strategjie kurimi në shkallë globale. Ne e kemi provuar terapinë tonë në fazat më të avancuara të sëmundjes (që në termat mjekësorë do të thotë faza kronike). Pjesa dërrmuese që diagnostikohen si HIV pozitiv janë pikërisht në këtë fazë. Kura të tjera kanë përftuar rezultate të mira në fazën e hershme (fazën akute), gjatë së cilës virusi nuk është shumë i shpërndarë, kështu që mund të luftohet me lehtësi. Për fat të keq vetëm një pjesë shumë e vogël e pacientëve zbulohen që janë HIV pozitiv, kur sëmundja është në fazën e hershme”, thotë 27-vjeçari me shtetësi të dyfishtë shqiptaro-italiane./shqiperia.com
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 34

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje shqiptar zbulon kuren kunder SIDA-s Empty Re: Nje shqiptar zbulon kuren kunder SIDA-s

Mesazh nga Thjeshtësia Sun 28 Jul 2013 - 22:55

I lumte! Kenaqem kur degjoj e shoh qe ecin perpara shqiptaret... se na mbyten ato vrasesit e kriminelet...
Thjeshtësia
Thjeshtësia
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 31
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/07/2013
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi