Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kerkon eshtrat e te atit, zbulon varr masiv People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kerkon eshtrat e te atit, zbulon varr masiv People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kerkon eshtrat e te atit, zbulon varr masiv

Shko poshtë

Kerkon eshtrat e te atit, zbulon varr masiv Empty Kerkon eshtrat e te atit, zbulon varr masiv

Mesazh nga WebMaster Mon 8 Feb 2010 - 7:58

Kerkon eshtrat e te atit, zbulon varr masiv Varret-eshtra
Arkiv
Ndersa ekskavatori hoqi koven e pare me dhé ne shtegun e ngushte te nje lugine te rrethuar nga pishat dhe barakat ushtarake ne rreze te malit te Dajtit, mbetjet e para njerezore u zbuluan ne nje varr te ceket.

Peliçja e te burgosurit tregonte se viktima qe ekzekutuar ne dimer. Nga dhembet dhe kafka dukej se qe ekzekutuar ne moshe te re. U gjet nen nje monopat, ku duhej te kene kaluar qindra njerez, perfshire edhe ata qe nuk u kthyen me.

Agroni, nje tregtar i vogel qe ka njezet vjet qe kerkon eshtrat e te atit te ekzekutuar nga regjimi komunist, e dinte se shume te tjere gjenden ne nentoke.

“Skeleti i dyte qe zbuluam ishte dy metra me tutje. E pastaj doli nje i trete, qe ka shume gjasa te jete rivarrosur, sepse kockat qe gjetem qene te tretura dhe te futura ne nje qese plastmasi, ku gjendeshin edhe disa sende personale, si proteza e nje ore xhepi”, thote ai ben te ditur gazeta "Shqip". “Pastaj disa qe qene varrosur ne nje vend”.

Ne tetor-nentorin e vitit 2009, Agroni germoi prane nje baze ushtarake te njohur si reparti 313 prane fshatit Linze ne Dajt, ku zbuloi mbetjet e nentembedhjete njerezve.

Shqiperia eshte vendi i fundit ne Europen Lindore qe nuk i ka hapur ende arkivat e sherbimit sekret te kohes se komunizmit. Per pasoje, te dhena te sakta mbi te burgosurit politik te vrare nga regjimi nuk jane perpiluar ende.

Shoqatat e ish te burgosurve politike besojne se 5577 burra dhe 450 gra u ekzekutuan gjate regjimit komunist nga viti 1946 deri ne vitin 1991. Dy dekada pas renies se komunizmit, mijera familjare te te burgosurve politike te ekzekutuar si Agroni, ende po kerkojne se ku prehen te afermit e tyre.

Nje debat vijon prej shume vitesh nese duhet apo jo te hapen arkivat e sherbimeve sekrete. Nderkohe, autoritetet shteterore nuk kane bere asgje per te ndihmuar familjaret e viktimave te gjejne eshtrat e te ekzekutuarve.

Shume ish te burgosur politike dhe familjare te viktimave besojne se bashkefajesia e elites politike dhe intelektuale te diteve tona dhe ish-udheheqesise komuniste do te thote se veshtire se do te kete ndonjehere nje proces te pavarur per te hedhur drite mbi krimet e nje prej diktaturave me brutale ne bote.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi