Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
AAK: Cilësi për qytetarët dhe dinjitet për punëtorët shëndetësorë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
AAK: Cilësi për qytetarët dhe dinjitet për punëtorët shëndetësorë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AAK: Cilësi për qytetarët dhe dinjitet për punëtorët shëndetësorë

Shko poshtë

AAK: Cilësi për qytetarët dhe dinjitet për punëtorët shëndetësorë Empty AAK: Cilësi për qytetarët dhe dinjitet për punëtorët shëndetësorë

Mesazh nga Alberti Wed 10 Mar 2010 - 2:52

AAK ka përcjell me vëmendje grevat e punëtorëve shëndetësorë të Kosovës që kanë pasur për qëllim përmirësimin e gjendjes së tyre materiale, miratimin e ligjit për sigurime shëndetësore dhe të ligjit për punën, si dhe status të posaçëm për QKU.
Siç thuhet në një komunikatë për media, duke i përkrahur në tërësi këto kërkesa, AAK ndjen keqardhje për faktin se për realizimin e tyre punëtorët shëndetësorë është dashur të dalin në rrugë dhe të shtrojnë ultimatume.
“Rruga dhe ultimatumi, si mënyra të komunikimit, fatkeqësisht, vetëm kanë vërtetuar konstatimet e AAK-së, se kjo qeveri nuk ka zgjidhje për problemet e shëndetësisë dhe sidomos jo për sa i përket qëndrueshmërisë së saj financiare. Por, edhe më tepër, se nuk ka vesh për t’i dëgjuar këto”, theksohet në komunikatë.
Ndryshe nga Qeveria, siç thuhet më tej, AAK ka një program të qartë të financimit të shëndetësisë të bazuar në katër shtylla: themelimin e fondit të sigurimeve shëndetësore, tërheqjen e kapitalit privat, racionalizimin e shpenzimeve dhe donacionet ndërkombëtare.
Natyrisht, të gjitha këto ndryshime - sipas AAK-së, mund të ndodhin vetëm nëse sistemi shëndetësor riorganizohet. “Kjo nënkupton pozita dhe role të tjera për të gjitha nivelet e shërbimeve shëndetësore. Jo reforma, sepse ky sistem është i pareformueshëm, por ndryshime rrënjësore, zëvendësim me një sistem të ri, të ngjashëm me atë të vendeve evropiane drejt të cilave jemi nisur”, thekson kjo parti.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi