Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Punëtorët e Distribucionit kërcënojnë me padëgjueshmëri People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Punëtorët e Distribucionit kërcënojnë me padëgjueshmëri People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Punëtorët e Distribucionit kërcënojnë me padëgjueshmëri

Shko poshtë

Punëtorët e Distribucionit kërcënojnë me padëgjueshmëri Empty Punëtorët e Distribucionit kërcënojnë me padëgjueshmëri

Mesazh nga Li12i-GG ARMY Sat 27 Feb 2010 - 8:11

Punëtorët e Distribucionit kërcënojnë me padëgjueshmëri 52xcld


Prishtinë, 27 shkurt – Menaxhmenti i KEK-ut ka afat 5 ditë që t’i plotësojë kërkesat e Sindikatës së Pavarur të “Elektrokosovës” (SPE), në të kundërtën do të përballen me “padëgjueshmëri në zbatimin e detyrave” nga 1 750 punëtorët e kësaj korporate.
Kjo sindikatë të premten, në një konferencë për media në Prishtinë, ka parashtruar një listë të gjatë të kërkesave për menaxhmentin e KEK-ut, e të cilat duhet të përmbushën përmes një dialogu deri më 3 mars. “Nëse ky dialog nuk ndodh, atëherë për lëvizje të mëtutjeshme sindikale përgjegjësinë do ta marrë menaxhmenti i KEK-ut”, ka thënë Naser Gashi, sekretar i Sindikatës së Pavarur të “Elektrokosovës”.
Ai ka thënë se niveli i humbjeve të energjisë, që është mbi 50 për qind, niveli i lartë i borxheve, që kalon shumën prej 350 milionë eurove, familjarizimi i përditshëm i KEK-ut, janë të papranueshme për këtë sindikatë. SPE-ja gjithashtu ka kundërshtuar politikën e KEK-ut për shkyçje kolektive. Ata kanë thënë se konsumatorët, të cilët nuk e paguajnë energjinë elektrike, duhet të përballën me drejtësinë, por kurrsesi të dëmtohen konsumatorët e rregullt në pagesën e faturave.
Kjo sindikatë ka kundërshtuar edhe privatizimin e KEK-ut. Sherif Fejzullahu, anëtar i kryesisë së Sindikatës së Pavarur të “Elektrokosovës”, ka kërkuar nga Qeveria dhe Parlamenti të aprovojnë Ligjin për privatizimin e ndërmarrjeve publike dhe Ligjin e punës, si parakusht për të filluar privatizimi. Nëse këto ligje nuk aprovohen, atëherë sindikatat do të detyrohen të marrin rezistencën e grevave dhe të protestave për të mbrojtur pozicionet e tyre”, ka thënë Fejzullahu. SPE-ja ka kërkuar nga KEK-u që të vazhdohen bisedat me menaxhmentin rreth plotësimit të pikave të arritura në fillim të muajit janar. Ata gjithashtu kanë kërkuar korrigjimin e rregullores për distriktet, si dhe ngritjen e shujtës për punëtorë, nga 1 euro në 1 euro e 80 centë.
“Kërkojmë që të ndryshohet orari i punës nga ora 8 deri në 16 : 30. Kërkojmë pagesën e kohës së mëngjesit për punëtorët e Operimit, formimi i komisionit të përbashkët profesional për korrigjim të pagave aty ku janë bërë shkelje të mëhershme”, ka thënë Gashi, dhe ka shtuar se më 3 mars, ditën e mërkurë, do të jetë dita e fundit për plotësimin e kërkesave të tyre. SPE-ja ka gjithsejtë 1 750 anëtarë, kryesisht të distriktit të distribucionit dhe shpërndarjes. Në fillim të vitit kjo sindikatë pati mbajtur disa protesta për plotësimin e kërkesave të njëjta.
Në fillim të javës punëtorët e KEK-ut, për tri ditë rresht, kanë mbajtur një grevë që ka zgjatur vetëm nga dy orë, e cila ishte organizuar nga sindikata tjetër e punëtorëve të KEK-ut - Sindikata e Pavarur e Energjetikës së Kosovës. Ata kanë bërë një marrëveshje për ndërprerjen e grevës, pasi përfituan një shtesë prej 25 eurove në emër të kushteve të vështira të punës.
Li12i-GG ARMY
Li12i-GG ARMY
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : iTaLY
Postime Postime : 295
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 22/02/2010
Hobi Hobi : RRuGeN

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi