Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Belgjika debon azilantet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Belgjika debon azilantet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Belgjika debon azilantet

Shko poshtë

Belgjika debon azilantet Empty Belgjika debon azilantet

Mesazh nga Vizitor Wed 10 Mar 2010 - 9:17

Belgjika debon azilantet Azilantet-autobusEshte nisur sot nga Zyra e te Huajve ne Bruksel autobuzi i pare me shtetasit serb e maqedonas qe kishin aplikuar per azil ne Belgjike.

“Jane 3 shofere, nje punonjes nga zyra e te huajve qe do t'i shoqeroje per t'u siguruar qe keta persona do te mberrijne mire ne Kumanove e Presheve, si dhe dy perkthyes qe do t'i shoqerojne per t'i ndihmuar me qellim qe udhetimi te shkoje sa me mire”, ka deklaruar Domenique Ernould, zedhenese e Zyres se te Huajve ne Belgjike.

Autobuzi eshte falas, pasagjeret do te kene vaktet e ushqimit falas dhe do te kthehen ne kushte te mira ne vendin e tyre, sepse ata e dine shume mire qe ne Belgjike nuk mund te marrin azil.

Nga 842 azilkerkues, vetem 41 persona po kthehen vullnetarisht ne vendin e tyre. Njerez te ndryshem shpjegojne se i kane detyruar dhe se jane mashtruar. Autobuzi belg priti per mese 2 ore qe te vinin te gjithe pasagjeret e lajmeruar.

“Vetem nje familje prej 3 anetaresh nuk u paraqit, por nje familje tjeter prej 5 anetaresh ishte e interesuar per t'u nisur, ndaj e pranuam”, ka shtuar Ernould.

Ne nje deklarate me shkrim perpara nisjes, te gjithe pasagjeret kane pranuar se heqin dore nga procedurat e azilit.

I ashtuquajturi “kthim vullnetar” ben te mundur qe keta persona te mos penalizohen ne te ardhmen per te vizituar Europen.

Udhetimi vleresohet te zgjase me pak se 35 ore. Cdo 4 ore jane parashikuar ndalesa per nderrimin e shofereve ne respektim te rregullores se transportit rrugor.

Mengjesin e se enjtes 41 persona do te zbresin me vullnet te lire, te lodhur e te zhgenjyer, ne Presheve e Kumanove.

Nderkohe, Zyra e te Huajve ne Belgjike sot shenoi diten e pare per kete vit ku nuk u paraqit asnje kerkese e re azili nga Maqedonia e Serbia.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi