Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Aforizma te ndryshme... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Aforizma te ndryshme... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aforizma te ndryshme...

+14
pexha
Poeti Dhimbjes
Grejza
Hera
LaDescarada
Ambra
leta
sidorela
leona
rifati
Gjakush Tana
Aristogata
WebMaster
alketa
18 posters

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga alketa Tue 20 Jan 2009 - 9:11

Ndryshuar nge Stafi, per arsye se ishte postua i gjithe mesazhi ne gjuhe te huaj...

Nga Saimiri...
alketa
alketa
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Albania
Postime Postime : 765
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 28

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga alketa Tue 20 Jan 2009 - 9:11

Ndryshuar nge Stafi, per arsye se ishte postuar i gjithe mesazhi ne gjuhe te huaj...

Nga Saimiri....
alketa
alketa
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Albania
Postime Postime : 765
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 28

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga alketa Tue 20 Jan 2009 - 9:11

Me fal o zot për ça s'kam ba, se për ça kam ba s'jam pendu.

Sex is our religion... Pray with me...

You will never die virgin!... Life will fuck you anyway!...

Të jesh, është të perceptosh!...

In any moment of decision the best thing you can do is the right thing, the next best thing is the wrong thing, and the worst thing you can do is nothing!...
alketa
alketa
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Albania
Postime Postime : 765
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 28

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga alketa Tue 20 Jan 2009 - 9:12

Ndoshta eshte budallallek te qash per dike, por eshte e mrekullueshme te mendosh qe lotet mund te thone ate qe fjalet s'e thone dot kurre

Të lutem, më duaj pak, në qoftë se dëshiron të më duash gjatë.

Nuk është vështirë të dashurosh, vështirë është ta shprehësh atë.

Një dashuri është, por kopje të saja ka me mijëra.

Antitezë e dashurisë nuk është e thënë të jetë përherë urrejtja. Mund të jetë një dashuri e re.
Kotarbinski

Kam pirë që t'ju harroj. Por për fat të keq, kur jam dehur, ju kam parë dyfish.

Nje mashkull plagos, ndersa nje femer vret perjete..!!!
alketa
alketa
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Albania
Postime Postime : 765
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 28

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Tue 20 Jan 2009 - 9:18

Mesohu te jetosh kur jeta te bohet e pa mundur!!!!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga alketa Tue 20 Jan 2009 - 9:21

<DISAVE JU PELQEN LUFTA, DHE TE TJERVE PAQEJA, MUA ME PELQEN DASHURIA>.

ne bote ka dy lloje njerezish: disa te drejt dhe qe besojn qe jam mkatnor, te tjeret mkatnor dhe qe besojn qe jan te drejt>.

KNAQESIT E DASHURIS e bejn te harrohet DASHURIA E KNAQESIS.....?

...Dashuria e vertet dhe e sinqert nuk shuhet kurr...
alketa
alketa
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Albania
Postime Postime : 765
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 28

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga alketa Tue 20 Jan 2009 - 9:22

Njeriu,eshte gjithmone ne kerkim te vetvetes...

Ka shume semundje te rrezikshme por etja per pushtet
eshte me e keqja...

I lavdishem,eshte ai qe di te fale dhe jo ai qe di te shtype...

Ai qe di te perbuze pasurite eshte ai qe di te jetoje...
alketa
alketa
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Albania
Postime Postime : 765
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 28

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga alketa Tue 20 Jan 2009 - 9:23

Lumturia eshte e para e te mirave qe duhet fituar,emri i mire eshte ne rradhe te dyte.

'"xhelozia Eshte Dashuri Per Vetveten"

"dicka Qe Fillon Bukur Mbaron Me Dhimbje"

Smira eshte mbrojtja me e mire qe i bejme egos se semure.

Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje
alketa
alketa
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Albania
Postime Postime : 765
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 28

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Tue 20 Jan 2009 - 19:20

Ndryshuar nge Stafi, per arsye se postimi eshte bere jasht teme...

Nga Saimiri....
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Tue 20 Jan 2009 - 19:21

Ndryshuar nge Stafi, per arsye se ishte postuar jashte teme...

Nga Saimiri....
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Tue 20 Jan 2009 - 19:21

Ndryshuar nge Stafi, per arsye se ishte postuar jo ne lidhje me temen...

Nga Saimiri....
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Tue 20 Jan 2009 - 19:23

Ndryshuar nge Stafi, per arsye se ishte postuar i gjithe mesazhi ne gjuhe te huaj...

Nga Saimiri....
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Tue 20 Jan 2009 - 19:24

Ndryshuar nge Stafi, per arsye se ishte postuar i gjithe mesazhi ne gjuhe te huaj...

Nga Saimiri....
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Tue 20 Jan 2009 - 19:25

Ndryshuar nge Stafi, per arsye se ishte postuar i gjithe mesazhi ne gjuhe te huaj...

Nga Saimiri....
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Tue 20 Jan 2009 - 19:25

Ndryshuar nge Stafi, per arsye se ishte postuar i gjithe mesazhi ne gjuhe te huaj...

Nga Saimiri....
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Tue 20 Jan 2009 - 19:29

NUK NA PERKET NE TOKA, NEI PERKASMI ASAJ.

NUK KA NJE TE VERTET ABSOLUTE DHE KEJO ESHTE ABSOLUTAMENTE E VERTET.

XHELOZIA ESHTE DASHURIA PER VETVETEN.

LUFTA ESHTE MESUES I DHUMES.

DIQKA QE FILLON BUKUR, MBARON ME DHIMBJE.

MOS E GJYKONI TJETRIN, PA JETUAR SE PAKU PER TRI HENA JETEN E TIJ.

NE KET JET-BOT- ME I RENDESISHEM ESHTE NJERIU, DHE NE NJERI SHPIRTI I NJERIUT.

MOSBESIMI NGANJEHER TREGON MENQURI..

VETEM EKSISTON NJI MESUES; VET JETA.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Tue 20 Jan 2009 - 19:30

Ndryshuar nge Stafi, per arsye se eshte bere postimi jashte temes...

Nga Saimiri....
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Tue 20 Jan 2009 - 19:41

1 - "Jeta e pashqyrtuar, është më mirë të mos jetohet"

Besimi i Sokratit se duhet të reflektojmë për jetën që jetojmë është frymëzuar pjesërisht nga shprehja e famshme e gdhendur në vendin e shenjtë të orakullit në Delfi, "Njih vetveten". Sekreti i vlerës në profecitë e orakullit është vetë-njohuria, dhe jo unaza e deshifrimit. Sokrati ishte kaq pasionant për vlerën e vetë-hetimit, sa e shqyrtoi imtësisht jo vetëm jetën dhe besimet e tij, por dhe ato të të tjerëve. Përmes pyetjeve të shumta, ai i detyroi njerëzit të hetonin besimet personale. Ai i pa banorët e Athinës së tij të dashur të ecnin përgjumësh përmes jetës, të jetonin vetëm për para, pushtet dhe famë, kështu që u bë i famshëm në përpjekjen e tij për t'i ndihmuar. Sokrati ishte një filozof i lashtë grek, i cili konsiderohet themeluesi i filozofisë përëndimore. Burimi më i rëndësishëm i informacionit për Sokratin është Platoni. Dialogët e Planonit e portretizojnë Sokratin si një mësues që mohon të ketë dishepuj, si një njeri i arsyes, i cili i bindet zërit hyjnor në kokën e tij, si një besimtar që ka përmbushur detyrimet qytetare të vendit të tij. Sokrati i përçmon kënaqësitë e shqisave, edhe pse është i ngazëllyer nga bukuria. Ai është i përkushtuar ndaj edukimit të qytetarëve të Athinës, edhe pse është indiferent ndaj djemve të tij. Konsiderohet si themeluesi i filozofisë përëndimore, dhe është praktikuesi me ndikim më të madh.

2 - "Krijesat nuk duhet të shumohen pa qenë nevoja"

I njohur ndryshe si "Brisku Ockham", ideja këtu është se nëse gjykojmë mes teorive konkurruese filozofike dhe shkencore, meqë gjithçka është e barabartë, atëherë duhet të preferojmë teorinë më të thjeshtë. Shkencëtarët flasin për katër forca në univers: graviteti, forca elektromagnetike, forca e fortë bërthamore dhe forca e dobët bërthamore. Ockham përpiqet të formulojë një teori unifikuese, një forcë e vetme që i mbledh që të katra.

3 - "Jeta e njeriut është e vetmuar, e varfër, e ligë, e vrazhdë dhe e shkurtër"

Duke iu referuar gjendjes origjinale të natyrës, një të kaluare të supozuar para qytetërimit, Hobbes nuk pa arsye të bëhej nostalgjik. Ndërkohë që Rousseau tha: "Njeriu ka lindur i lirë, dhe kudo është me pranga", Hobbes besonte se ne do ta gjejmë veten duke jetuar një jetë të egër, të pamundur, pa arsim dhe mbrojtje nga shteti. Ai mendonte se natyra njerëzore është e keqe, gjuan njeriun në mënyrat më të shëmtuara dhe zinxhirët e shtetit janë të nevojshme.

4 - "Mendoj, pra ekzistoj"

Dekarti e filloi filozofinë e tij duke dyshuar gjithçka në mënyrë që të kuptojë se çfarë mund të dijë me një siguri absolute. Edhe pse ai mund të jetë gabim në gjërat që mendon, po mendon të pamohueshmen. Mbi pohimin se "unë mendoj", Dekarti arrin në përfundimin se "ekzistoj". Duke qenë se besonte në veten e tij, Dekarti pyet "Kush jam unë?" Përgjigja e tij është "një gjë që mendon, përbri gjësë fizike të zgjeruar në tre dimensione", edhe pse nuk ishte i sigurt në kishte trup.

5 - "Të jesh, është të perceptosh"

Si idealist, Berkli besonte se asgjë nuk është reale, përveç mendjes dhe ideve të saj. Idetë nuk ekzistojnë të pavarura nga mendja. Përmes një linjë të ndërlikuar dhe me të meta arsyetimi, ai nxori konkluzionin se "të jesh është të perceptosh". Diçka ekziston vetëm nëse dikush ka një ide për të. Pra nëse një pemë bie në pyll dhe askush s'e dëgjon, as edhe një ketër, nuk do të kishte pemë. Sipas tij, mendja e Përëndisë gjithmonë percepton gjithçka, pra pema gjithmonë do të bëjë zhurmë.

6 - "Jetojmë në botën më të mirë të mundshme"

Novela më e famshme e Volterit "Candid" satirizon me këtë pikëpamje. Nëse hidhni sytë rrotull do të habiteni se si dikush e beson këtë. Por Libniz besonte se para krijimit, Përëndia meditonte për të gjitha mundësitë e universit dhe zgjodhi të krijojë këtë në të cilin jetojmë, pasi besonte se është më i miri. Përëndia mund të krijonte një botë pa djallëzi, por njerëzve do t'u mohoje vullneti i lirë dhe s'do të ishte bota më e mirë në dispozicion.

7 - "Bufi i Minervës i hap krahët vetëm kur bie muzgu"

Pikëpamja poetike e Hegelit thotë se filozofët nuk kanë fuqi. Vetëm pas përfundimin të një epoke mund të kuptojnë se çfarë ka ndodhur. Por atëherë do të jetë e vështirë që gjërat të ndryshojnë. Vetëm në epokën e Emanuel Kant (1724-1804) u kuptua natyra e Iluminimit dhe Kanti s'bëri asgjë për të ndryshuar iluminizmin, por e përjetoi me ndërgjegje. Marx (1818-1883)ka thënë se "filozofët e interpretojnë botën në mënyra të ndryshme, e rëndësishme është ta ndryshojnë".

8 - "Kush është i vetëdijshëm për rrezikun e madh që sjell besimi kur e hedh hapin e besimit, ky është subjektivizëm"

Në një skenë nga filmi "Indiana Jones", Indi arriti në përfundimin se hapi final i rrugës së tij ishte hapi i besimit. Kjo është teoria e Kirkegardit për fazat e jetës. Faza përfundimtare, faza fetare, kërkon një besim pasionant dhe subjektiv dhe jo prova objektive, në fushën paradoksale dhe absurde. Cfarë është absurdja? Besimi ka shpërblimet e veta, por nuk është i arsyeshëm. Shkon përtej arsyes.

9 - "Përëndia konsiderohet si i vdekur"

Këtë pohim e shprehu me zërin e një personazhi që e quajti "I çmenduri" dhe më vonë në gojën e një karakteri tjetër "Zarathustra". Megjithatë, kuptimi i vërtetë i shprehjes "Përëndia ka vdekur" shpesh ngatërrohet për një pohim ateist. "I vdekur" është metaforike në këtë kontekst, do të thotë se besimi në Përëndinë e krishterimit është i lodhur, i ka kaluar koha dhe në rënie. Përëndia ka humbur si qendra e jetës dhe burimeve të vlerave. Nietzsche mendonte se ishte para të tjerëve kur e tha këtë.

10 - "Ka vetëm një problem serioz filozofik, dhe kjo është vetëvrasja"

Zgjidhja e Kamysë ndaj problemit filozofik ishte të njohësh dhe të përqafosh absurditetin e jetës. Megjithatë, vetëvrasja mbetet një mundësi nëse absurditeti është shumë. Për Kamynë, heroi absurd është Sisifus, një person nga mitologjia greke i cili është i dënuar nga Përëndia të rrokullisë një shkëmb në një kodër për ta rrëzuar sapo të mbërrijë në majë.

11 - "Askush nuk mund të shkelë dy herë në të njëjtin lumë"

Herakli nuk është i vetëm në atë që mendon. Mesazhi i tij është se realiteti ndryshon vazhdimisht dhe është një proces i vazhdueshëm dhe jo një produkt i qëndrueshëm. Realiteti është i shpejtë dhe jo i qëndrueshëm. Në kohët moderne, edhe Henri Bergson (1859-1941) e përshkroi kohën si një proces që përjetohet. Një orë në radhë është e ndryshme nga një orë në lojë.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga alketa Thu 22 Jan 2009 - 1:23

Ndryshuar nge Stafi, per arsye se ishte postuar jashte teme...

Nga Saimiri....
alketa
alketa
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Albania
Postime Postime : 765
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/01/2009
Mosha Mosha : 28

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga WebMaster Fri 24 Apr 2009 - 6:51

njeriu është shumë i vogël për të shpjeguar dhe kuptuar universin, ku rastësisht jeton.

- Kush di te lepije, di te kafshoje.

- Sado e rralle te jete dashuria e vertete, gjithmone me e rralle eshte miqesia e vertete. (la Rochefoucauld).

- Secili tregon kush eshte ne shoket qe ka.

- Nje grua mund edhe te ndjeje miqesi per nje burre, por qe kjo te jete e mundur nevojitet nje antipati fizike
Aforizma te ndryshme... 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Aforizma te ndryshme... 30l12rc Pytje & Përgjigje Aforizma te ndryshme... 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga WebMaster Fri 24 Apr 2009 - 6:52

Endrrat tona ndoshta mund te jene diku aty, bashke me perendimin.
Ndosha kurre nuk do i arrijme, por askush nuk mundet te na marre te drejten ti shikojme nga larg.

- Per femijte humbja e prinderve mund te jete e kaluara qe fshihet,por per prinderit vdekja e femijve eshte e ardhmja qe fshihet.

- Ne qofte se do te ndihesh mire per nje moment, hakmerru.
Ne qofte se do te ndihesh mire per gjithe jeten, fal.

- Karriera e nje Star, fillon kur nuk e zejne sutienat,dhe mbaron kur nuk e zen fustani i saj.

- Armiqte me te keqije jane ato qe te shfaqen me masken e shokeve.
Aforizma te ndryshme... 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Aforizma te ndryshme... 30l12rc Pytje & Përgjigje Aforizma te ndryshme... 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Aristogata Fri 24 Apr 2009 - 6:52

zemrat e lenduara behen mikesha
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga WebMaster Fri 24 Apr 2009 - 6:53

Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon

-Kush sheh qiellin ne uje,ai sheh edhe peshqit ne dege.

-Asgje s'eshte me e shtrenjte se ajo qe duhet blere me lutje.

-Kundershtari edhe me perqafim mund te pengohet ne aksion.

-Njeriu qe flet shume, sado mire qe te flase, ne fund do ta thote ndonje marri

-Ai qe nuk i perket atdheut te tij,nuk i perket as njerezimit.-(Bjelinski)

-Ai qe ka vetedije gjithmone,punon me qellim te caktuar.-(Aristoteli)

-Njeriu qe vetem per vete punon,eshte si nje dru qe peme s'leshon.-(Naim Frasheri)

-Liria eshte si paraja:disa i ndihmon,te tjeret i prish.-(Novalis)

-Burrat e shtetit jane si kirurget:gabimet e tyre jane vdekjeprurese
Aforizma te ndryshme... 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Aforizma te ndryshme... 30l12rc Pytje & Përgjigje Aforizma te ndryshme... 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga WebMaster Fri 24 Apr 2009 - 6:53

Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet.

-C'do nisje e ka nje fund por ne duhet te luftojme qe ky fund te mos jete i hidhur por te jete i embel cka nuk do na veshtirsonte te ardhmen

-Njerëzit me të cilët nuk je i gatshëm të fundosesh, nuk meritojnë vëmendjen e posaçme.

-Ëndrrimtar është ai që s'e gjen dot rrugën veçse nën dritën e hënës., ndërsa dënimi i tij është se e sheh agimin shumë më herët se të tjerët.

-C'do njeri i ngjet Hënës, e ka anën e vetë të pa ndriçuar, të cilën nuk ia tregon askujt.

-T'kërkosh të jesh mik me dikë që kërkon dashurinë tënde, është njësoj sikur t'i japësh bukë dikujt që ka etje.

-Problemet e fitores janë më të këndshme se ato të disfatës, por nuk janë më pak të vështira.

-Realiteti i zgjon deshirat, por nuk i realizon ato.

-Shume shohin, pak jane largpames.

-Fati favorizon mendjet e parapregatitura

-Miresjellja eshte celesi i arte qe i hap te gjitha dyert

-Njeriu eshte i lire vetem atehere kur i sherben se vertetes

-Fol vetem per ato gjera qe i njeh, per te tjerat hesht
Aforizma te ndryshme... 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Aforizma te ndryshme... 30l12rc Pytje & Përgjigje Aforizma te ndryshme... 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Gjakush Tana Fri 24 Apr 2009 - 6:55

Ma mire një fund i hidhur, se sa nje jetë e hidhur pa fund !
Gjakush Tana
Gjakush Tana
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Gjithë jeten me libra
Postime Postime : 3461
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/04/2009
Hobi Hobi : poezia, proza, drama

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Aristogata Fri 24 Apr 2009 - 6:57

-Burgu e ka deren te madhe per te hyr, por te vogel per te dal.
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Gjakush Tana Fri 24 Apr 2009 - 6:59

Martesa i ngjan nje shpelle ku me deshire hyn, do te dalish e nuk mundesh!
Gjakush Tana
Gjakush Tana
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Gjithë jeten me libra
Postime Postime : 3461
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/04/2009
Hobi Hobi : poezia, proza, drama

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Aristogata Fri 24 Apr 2009 - 7:03

Nese puthjet jane fjale, le te bejme nje bisede te gjate.


Edituar për herë të fundit nga Saimiri në Tue 30 Nov 2010 - 4:29, edituar 1 herë gjithsej (Reason for editing : Drejtshrimi dhe shkronjat e medhaja...)
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Fjalë të mënçura?????

Mesazh nga WebMaster Wed 29 Apr 2009 - 7:06

TE ECIM ME KRISHTIN - ME DASHURI

Dashuria e krishtit është lumturia (parajsa) me të cilën asgjë në botë nuk mund të krahasohet. Por në të njëjtën kohë të duash me dashurinë e Krishtit, do të thotë të pish nga Kupa e Tij”.


Gëzohuni në Zotin”, jo në botën. Kjo do të thotë, gëzohuni në të vërtetën, jo në ligësinë; gëzohuni në shpresën e përjetësisë, jo në lulen e kotësisë që vyshket. Në këtë mënyrë duhet të gëzoheni. Kudo që të jeni në botë, pavarësisht se sa gjatë duhet të jetoni,
“Zoti është afër, mos u shqetësoni për asgjë”.

Krishti tha “Unë po ju lë paqen, po ju jap paqen time: Unë po ua jap, por jo si e jep bota; zemra juaj mos u trondittë dhe mos u friksoftë”.

Gëzohu në shpresë, duro në dhimbje, lutu pa pushim.
Besimi tek Perëndia është virtyti themelor i të gjithë shenjtorëve.
Virtyti i shpresës shkon së bashku me fuqinë e besimit. Shpresa është siguria e rezultatit të mirë të jetës sonë të jetuar nga besimi për Perëndinë. Shpresa është fuqia e një bindjeje të sigurtë që jeta e ndërtuar në besimi do të prodhojë frytet e saj.KLEA LOVE


Aforizma te ndryshme... 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Aforizma te ndryshme... 30l12rc Pytje & Përgjigje Aforizma te ndryshme... 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Aristogata Wed 29 Apr 2009 - 7:16

mos duaj ate qe eshte perfekt por bej perfekt ate qe do
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga rifati Wed 29 Apr 2009 - 7:21

dauaje ate q te do e jo ate qe te lavdero
rifati
rifati
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 2973
Anëtarësuar Anëtarësuar : 07/02/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Aristogata Wed 29 Apr 2009 - 7:28

buzeqesh edhe kur je i trishtuar se nje buzqeshje e trishtuar eshte me e trishtuar se vet trishtimi
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga rifati Wed 29 Apr 2009 - 7:30

dita e mire njifet ne mengjes
rifati
rifati
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 2973
Anëtarësuar Anëtarësuar : 07/02/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Aristogata Wed 29 Apr 2009 - 7:35

NE RINI DASHURO E PUTHU SE PLEQERIA NUK ESHTE VER POR UTHULL
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Wed 29 Apr 2009 - 7:39

ooooooooooooo si flet kjo siper, ere je hala


fol drejt qe te jesh i drejt
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Aristogata Wed 29 Apr 2009 - 7:48

dashuria eshte si zogu.po e shtrengove te ngordh.po e le te lir te iken nga dora
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Vizitor Wed 29 Apr 2009 - 7:53

guri eshte gur
burri eshte burr
dadhurija eshte dashuri

dashuro si burr, rri si gur
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Aristogata Wed 29 Apr 2009 - 10:07

po te luftosh mund te humbasesh,por pa luftuar je i humbur
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga leona Wed 29 Apr 2009 - 10:10

Meshkujt jane si majmunat, se leshojne nje dege pa kapur tjetren :gezim:
leona
leona
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Madrit
Postime Postime : 2038
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/04/2009
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Aristogata Wed 29 Apr 2009 - 10:12

hahahahah.fjal me vend.hahahha 'zemra e vajzes eshte gur po hyre sdel me kurr,zemra e djalit eshte hotel kushdo hyn e kushdo del' :gezim:
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 29
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Aforizma te ndryshme... Empty Re: Aforizma te ndryshme...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 4 1, 2, 3, 4  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi