Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Gërdeci”, përplasen ushtarakët People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Gërdeci”, përplasen ushtarakët People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Gërdeci”, përplasen ushtarakët

Shko poshtë

“Gërdeci”, përplasen ushtarakët Empty “Gërdeci”, përplasen ushtarakët

Mesazh nga Vizitor Fri 26 Mar 2010 - 12:26

Salla ku zhvillohet procesi gjyqësor për tragjedinë e Gërdecit është kthyer në një arenë akuzash dhe kundërakuzash mes ushtarakëve të lartë, njëra palë si të pandehur dhe tjetra të thirrur si deshmitarë.

Gjeneral brigade Astrit Jaupi ka dëshmuar para togave te zeza për nisjen e punimeve në ish- brigaden e tankeve në Gerdec, që u kthye në kantier demontimi. Ish-komandant i Forcave Ajrore, Jaupi tha se ishte vënë në dijeni nga vartësit për punimet që kishin nisur dhe prishjen e dy objekteve ushtarake dhe menjëherë kishte njoftuar eprorin e komandës së bashkuar, Shpëtim Spahiu.

Por sipas Jaupit megjithë komunikimet e shpeshta me të, ish-komandanti Shpëtim Spahiu i ka thënë të lejohen punimet, pasi ishte në të mirë të Ministrisë së Mbrojtjes, të kompanise Meico dhe të disa amerikanëve. Ne kete pike, mes te pandehurit dhe deshmitarit ka patur debat, pasi Spahiu e ka mohuar te kete komunikuar ne telefon. Nderkohe qe deshmitari i revoltuar i ka drejtuar gishtin duke i thene “ ti me the te vijojne punimet, te kerkova shkrese zyrtare por ajo shkrese zyrtare nuk erdhi kurre”.

Deshmitari Jaupi deshmoi per mese 2 ore e gjysmë, ndërkohë që i pandehuri Spahiu e distancoi veten nga akuzat qe i drejtoi kolegu i tij duke thënë se nuk ka dhënë kurre urdhër. Pas Jaupit dëshmuan edhe katër ushtarakë të tjerë, mes të cilëve shefi i brigades operacionale Fatmir Hoxha dhe ish ushtarakë që ishin roje në ish-brigadën e tankeve dhe që kanë matur raport shërbimi për të gjitha punimet dhe prishjet e objekteve hap pas hapi.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi