Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dhoma e Tregtisë pranon krizën ekonomike People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dhoma e Tregtisë pranon krizën ekonomike People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dhoma e Tregtisë pranon krizën ekonomike

Shko poshtë

Dhoma e Tregtisë pranon krizën ekonomike Empty Dhoma e Tregtisë pranon krizën ekonomike

Mesazh nga Vizitor Mon 19 Apr 2010 - 4:28

Dhoma e Tregtisë pranon krizën ekonomike BizneseKriza që ka prekur shumë sektorë të ekonomisë këtë vit ka ndikuar në uljen e importeve të prodhimeve bujqësore për Qarkun e Fierit.


Të paktën kështu kanë raportuar firmat e mëdha importuese që operojnë në tre rrethet: Fier, Lushnjë e Mallakastër.

Kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Fier, Shezai Çobo, pohon faktin e uljes së importit të prodhimeve bujqësore.

Ndryshimi i kushteve klimaterike gjatë vjeshtës dhe dimrit të fundit, ndikuan në mbjelljen e prodhimeve bujqësore me vonesë.

Madje, në pjesën më të madhe të qarkut ende nuk janë kultivuar perimet e verës.
Çobo thotë se, pjesa më e madhe e firmave importuese ka kaluar një krizë të thellë ekonomike, e cila i ka vënë ata në vështirësi për të paguar detyrimet dhe ka vënë në pikëpyetje vazhdimësinë e aktivitetit ekonomik.

“Rënia e fuqisë blerëse ka vënë në vështirësi tregtarët e vegjël dhe të mesëm dhe këta të fundit kanë ndikuar tek importuesit e mëdhenj që furnizojnë katër super-tregjet bujqësore që ka Qarku i Fierit, tregje këto nga marrin furnizim jo vetëm rrethet e Jugut të vendit, por edhe një pjesë Shqipërisë së Mesme. Rënia e importit të prodhimeve është ndier gjatë muajit janar të këtij viti, ndërkohë që shenjat e para u dhanë që në muajin nëntor të vitit 2009”, ka sqaruar kreu i Dhomës së Fierit.

I vetmi sektor që po ecën pozitivisht janë tekstilet, që vet Çobo shprehet i habitur se janë rritur me 5% eksportet.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi