Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të Vërtetat e Fshehura

+5
dajti modh
Yll Qielli
exploreri
pexha
Alberti
9 posters

Faqja 10 e 11 Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next

Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Mistere, por te verteta !

Mesazh nga Alberti Sun 12 Sep 2010 - 5:47

First topic message reminder :

Marr nga: ExplorerUnivers
Autori: Exploreri & estilen

Misteri i fshatit me 440 binjake

Një ekip mjekësh indianë janë duke u përpjekur për të zgjidhur misterin e fshatit Kodinhi, në Kerala të Indisë, ku ka 440 binjakë të lindur nga dy mijë familje.

Ekspertët e udhëhequr nga dr.Krishnan Sribiju kanë udhëtuar për në fshatin e largët tropikal, por pa gjetur për momentin shpjegimin e bumit të binjakëve, të paktën gjashtë herë më shumë se mesatarja kombëtare.

Vetëm në 2008, në këtë fshat janë lindur 15 çifte binjakësh.
Gjatë pesë viteve të fundit, janë lindur 60 çifte binjakësh, një shifër që rritet nga viti në vit.

Për më tepër, konsiderohet se ka njëmospërputhje në mes të regjistrimit të lindjeve dhe numrit aktual,gje qe con ne idene se numri i binjakeve mund te jete ende me i larte nga ai i raportuari.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Fshati_i_binjakeve


Edituar për herë të fundit nga BeLti në Fri 27 May 2011 - 8:47, edituar 3 herë gjithsej

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:55

"Demokracia dhe Arsimimi", John Dewey, 1916

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 9781604593648

Arsyeja pse është në listë: Bindi gjithë botën se arsimimi nuk ka lidhje me faktet. Libri fokusohet në zhvillimit tradicional të karakterit dhe pajisjen e fëmijëve me njohuri që inkurajojnë aftësitë e të menduarit.

Deri këtu s'ka asgjë të keqe, por këndvështrimi i Dewey-t përpiqet të transmetojë ide, të cilat nuk janë të bazuara në fakte dhe njohuri solide. Deëey ishte një prej tre themeluesve të shkollës filozofike të pragmatizmit - një shkollë mendimi që propozon se "e vërteta" bëhet dhe duke qenë kështu mund të ndryshojë.

Libri konsiderohet si i denjë për listën duke qenë se bazohet në aspekte krejtësisht teorike, të cilat jo gjithmonë japin rrugën e duhur të njohjes.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:55

Malleus Maleficarum, Heinrich Kramer dhe Jacob Sprenger, 1486

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Mallevs

Arsyeja pse është në listë: Shkaktoi gjueti shtrigash në gjithë Evropën. "Çekiçi i Magjisë" ishte një manual për gjuetarët e shtrigave dhe gjykatësit, të cilët donin të kapnin shtrigat dhe t'i demaskonin.

Ky pamflet doli pak para reformimit protestant dhe ishte një prej librave më popullorë, në mesin e reformatorëve, të cilët kishin dëshirë ta hiqnin "të keqen" nga vendet e tyre.

Ndërmjet viteve 1487 dhe 1520, libri u botua njëzet herë dhe 16 botime të tjera erdhën ndërmjet viteve 1574 dhe 1669. Ky libër mjaftoi për të shkaktuar një gjueti shtrigash që vazhdoi për shekuj me radhë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:55

Kembana e madhe e PekinitTë Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Big_bell_temple_1

Në tempullin e Kambanës së Madhe të Pekinit, gjendet një kambanë me emërtimin “Kambana e Madhe Yongle”,me e madhja ne bote, që ka një peshë prej 46.5 tonësh, një lartësi prej 6.75 metrash dhe diametrin e gojës prej 3.3 metash.

Kambana e Madhe Yongle, që ka një histori prej më se 500 vjetësh, është derdhur në grop dhe me model qeramike. Në kohën e derdhjes së saj, ishin ndezur njëkohësisht dhjetra furra të shkrirjes së bronzit me qëllim që bronzi i shkrirë të derdhej në model njëherësh. Pra, ajo u derdh me një teknologji të nivelit shumë të lartë.

Pasi u derdh, Kambana e Madhe Yongle kaloi dorë më dorë disa herë dhe u vendos në tempullin Gjyesheng vetëm në vitin 1751, kur perandori Qianlong i dinastisë Qing ishte në fron.

Për arsye të kësaj kambane, emri i tempullit Gjyesheng u ndërrua me “Da Zhong Si” që do të thotë “Tempulli i Kambanës së Madhe”. Që nga koha kur u vendos në këtë tempull, Kambana e Madh Yongle nuk lëvizi më nga vendi.

Kambana e Madhe Yongle tingëllon shumë bukur, me frekuencë të njëllojtë si frekuenca standarde e muzikës. Kur trokitet lehtë, ajo tingëllon thellë, kurse trokitet rëndë, ajo tingëllon kumbuese. Ajo tingëllon çdo herë mbi 2 minuta dhe përhap tingujt 45 kilometra larg.

Çdo vit, në çastin kur fillon viti i ri, trokasim Kambanën e Madhe Yongle dhe ajo jep tinguj kumbues. Ajo ka më shumë se 500 vjet që jep tinguj me rastin e ardhjes së vitit të ri, por është ruajtur e plotë pa pësuar ndonjë dëmtim.

Shkencëtarët kinezë kanë bërë analizën e aleazhit të kësaj kambane dhe nga analiza del se krahas aleazhit të bakrit, kallajit, plumbit, hekurit dhe magnetit, ajo përmban edhe 18.6 kilogramë flori dhe 38 kilogramë argjend.

Specialistët thonë se me flori në aleazhin e një ene bakri, mund të evitohen ndryshkja dhe gërryerja, kurse me argjend në aleazh, bakri i shkrirë rrjedh më shpejt gjatë derdhjes së enës.

Kjo është edhe arsyeja pse Kambana e Madh Yongle është ruajtur aq mirë dhe pse gjithmonë jep tinguj aq të bukur.Një ekspert i huaj i derdhjes së enëve metalike tha:

- “Derdhja me sukses e Kambanës së Madhe Yongle ka qenë një mrekulli në historinë botërore të derdhjes së sende metalike. Edhe sot, kur shkenca është zhvilluar shumë, është e vështirë që të bëhet një gjë e tillë.”


Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:55

Misteri i varrezes se perandorit Çin Shi Huang

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Qingling

Varreza e perandorit Çin Shi Huang gjendet në lokalitetin Yanzhai, 5 kilometra në lindje të rajonit Lintong të qytetit Si-an të provincës Shensi. Ajo mbështetet në jug tek mali Lishan dhe ndodhet përballë lumit Weishui në veri. Po ta soditësh nga ajri, varreza e perandorit Çin Shi Huang duket si një piramidë kolosale.
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 200px-SuShi-Portrait
perandori Çin Shi Huang

Nga pikëpamja e shpërndarjes dhe strukturës, varreza e perandorit Çin Shi Hunag u projektua dhe u ndërtua duke marrë shembull nga kryeqyteti Xian-yang i dinastisë Çin.

Pallati nëntokësor nën kodrën e lartë të dheut simbolizonte pamjen luksoze të pallatit perandorak; muret e brendshme dhe të jashtme mbrojtëse të varrezës simbolizonin muret mbrojtëse të kryeqytetit Xian-yang.

Sipërfaqja e varrit dhe parkut të varrezës, e marrë së bashku, arrin në 66.25 kilometra katrore, 1.5 herë më e madhe se sipërfqja e qytetit të sotëm Si-an.

Qysh nga mosha 13 vjeçare, kur hipi në fron, perandori Çin Shi Huang filloi të ndërtonte varrezën e tij në Lishan. Pasi kreu bashkimin duke aneksuar 6 shtete të tjera, ai rekrutoi 100 mijë punëtorë nga krahina të ndryshme për të vazhduar ndërtimin e varrezës së tij. Deri në vdekjen e perandorit Çin Shi Huang, u deshën gjithsej 37 vjet për ndërtimin e varrezës së tij.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Mausoleum-of-emperor

Sipas materialeve historiografike, varri i perandorit Çin Shi Huang ishte gërmuar deri nën burimin e ujit dhe ishte forcuar duke derdhur me bakër të shkrirë. Në varr ishin ndërtuar pallate dhe vila, ku ishin rreshtuar edhe vendet për ndenjen e ministrve dhe funksionarëve gjatë takimeve dhe ishin vendosur shumë sende të çmuara.

Për të evituar vjedhjen e sendeve të çmuara nga hajdutët, në dhomat e varrit ishin instaluar harqe dhe shigjeta të fshehta që mund të lëshoheshin me t'u prekur.

Tavani i dhomave të varrit ishte zbukuruar me diamande dhe margaritarë të shndritshëm, të cilët simbolizonin trupat qiellorë dhe yjet; poshtë ishin piktura të relievit të tokave me bimë bujqësore, të pesë maleve të famshme në Kinë dhe të “nëntë qarqeve” që simbolizonin territoret kineze; brenda tyre ishte injektuar me mekanizëm merkur.

Merkuri simbolizonte detet dhe lumenjtë që rridhnin pa pushim; kurse sipër tyre ishin disa fazanë të bërë prej floriri; brenda dhomave të varrit ishin instaluar edhe “llamba të ndritura përherë”, të ndezura me yndyrë balenash.

Përreth varrezës ishin vendosur formacikone të mëdha të terrakotave të ushtarëve dhe kuajve. Çdo pikë në projektimin e varrezës mishëronte të drejtat dhe autoritetet supreme të perandorit.

Perandori Çin Shi Huang vdiq nga një sëmudje akute në vitin 210 para erës së re në Pingtai të Shaqiusë, sot Pingxiang të provincës Hebei. Pas dy muajve, trupi i tij u transportua në Xian-yang, ku u organizua ceremonia e varrimit.

Në momentin e vendosjes së trupit të tij në varr, Çini i dytë Huhai, biri i tij i dytë dha urdhrin që të gjitha vajzat e oborrit perandorak të varroseshin gjallë si viktimë; u varrosën gjallë si viktima edhe të gjithë mjeshtrat që ndërtuan varrezën.

Sipas materialeve historiografike në librat Han Shudhe Shui Jing Zhu, në vitin 206 para erës së re, varreza e perandorit Çin Shi Huang u prish nga udhëheqësi i kryengritësve fshatarë Xiang Yu.

Li Dao Yuan , dijetar i dinastisë Wei Verior, në librin e tij Shui Jing Zhu shkruante se kur u fut në Xian-yang, Xiang Yusë iu deshën 30 ditë për të plaçkitur duke mobilizuar 300 mijë veta, megjithatë nuk i plaçkiti dot të gjitha.

Më vonë, hajdutët në Guandong vodhën edhe arkivolin e bronzit. Një herë, një çoban hyri në varrezë për të kërkuar një dash të humbur, duke mbajtur në dorë një pishtar, dhe ndezi pa dashur zjarr, që dogji përfundimisht këtë varrezë. Thoshnin se flakat zgjatën 90 ditë dhe zjarri ende nuk u shua. Kjo thënie është përhapur gjerësisht.

Por disa janë të mendimit se përshkrimet e Li Dao Yuanit janë të dyshueshme. Sima Qian, që jetoi rreth 100 vjet më vonë se Çin Shi Huang, nuk preku fare çështjen e vjedhjes së varrezës në kapitullin përkatës të librit të tij Shënime të Historisë, kurse Li Dao Yuan jetoi 600 vjet më vonë se Çin Shi Huang.

Pas vitit 1949, arkeologët kinezë eksploruan varrezën e perandorit Çin Shi Huang. Ata intesifikuan eksplorimin sidomos pasi u zbuluan terrakotat e ushtarëve dhe kuajve pranë kësaj varreze.

Ata shpuan më se 200 gropa zbuluese përreth pallatit nëntokësor, por gjetën vetëm dy gropa që kishin shpuar hajdutët për të vjedhur. Njëra prej dy gropave është në anën veriperëndimore të varrezës dhe tjetra është në perëndim të saj.

Të dy gropat janë 9 metra të thella dhe janë me një diametër prej 90 centimetrash. Por janë 250 metra larg qendrës së varrezës, pra të dyja gropa nuk kanë arritur pallatin nëntokësor. Sot, këto dy gropa janë mbuluar që nga shtresat e thella, pra nuk duken fare.

Shtresat e dheut, me të cilin ishte mbuluar varri, nuk janë prekur fare; muret e pallatit nëntokësor nuk kanë shënjë të sabotimit dhe merkuri në pallatin nëntokësor shpërndahet në mënyrë të rregulltë.

Duke u nisur nga kjo gjendje, mund të nxirret konkluzioni se pallati nëntokësor është në përgjithësi i plotë dhe nuk ka pësuar dëmtim të rëndë ose vjedhje. Janë të pabaza thëniet e autorit të librit Han Shu Ban Gu dhe të autorit të librit Shui Jing Zhu Li Dao Yuan se gjoja Xiang Yu gërmoi varrezën dhe se pallati nëntokësor u dogj në zjarr të madh.

Siç merret me mend, ndoshta Xiang Yu plaçkiti në atë kohë ndërtesat pranë parkut të varrezës. Po të ishte kështu, varreza e perandorit Çin Shi Huang do të jetë një pallat nëntokësor i pashoq në botë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:56

Xhamia e levizeshme,nje ide gjeniale


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Mihrabox_prire

Një xhami e lëvizshme për t’i lejuar besimtarëve islamikë që të luten sa më mirë, kudo ata ndodhen. Ajo që do të lexoni tani është diccka që nuk e keni dëgjuar asnjëherë më parë dhe mund t’ju duket e çuditshme, mbase e pabesueshme, por bëni mirë ta besoni, është shumë e vërtetë.

Ideja i ka ardhur një imami në Francë, në një zonë pranë Parisit, i cili shpjegon me detaje konceptin e xhamisë së lëvizshme. Mihrabox, është emri që i ka vënë një ambienti ndërtuar me karton dhe bukë peshku. Kjo xhami është e ndarë në tre pjesë, e lartë dy metra dhe tepër e veçantë.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:56

Sinjale radio-je misterioze nga hapsira,qe levizin me shpejtesine e drites.Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Main-image

Një sinjal radio që vjene nga hapësira e thellë është gjurmuar nga shkencëtarët,i cili kalon me një trajektore që lëviz më shpejt se shpejtësia e dritës. Objekti i çuditshme është vendosur diku në galaktikën M82 dhe u kap per here te parë në majin e kaluar nga astronomët,në Banka Jodrell,Qendra për Astrofizik,pranë Macclesfield, ne Mbretërinë e Bashkuar,te cilet janë ndjekja dhe te një shpërthimi të afërt yjor,qe mendohet të jetë i paperfunduar

Objekti duket se përcjellë valët e radios,që nuk ndjekin modelet e valëve të radios tradicionale që lidhen me fenomene të njohura astronomike. M82 galaktikë (e njohur edhe si Messier 82) është përafërsisht në 9h55m52.72s RA ose ne gjersine astronomike 69'40'50 0,30 "në qoftë se përdorni një program astronomike ne kërkimi te "Messier 82."

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Sig06-010_small
Galaktika M82

Vend i ndritshëm është enigmatik per shkencëtarë dhe shumë besojnë se sinjali tregon një objekt me origjinë artificiale. Mund të jetë kjo jeta qe ne kemi kërkuar ne gjithe hapsiren qiellore për kaq shumë kohë...?, apo mund të jetë ndoshta një fenomen i panjohur natyrore..?,apo ndoshta edhe një mashtrim...? Në qoftë se kjo në të vërtetë rezulton të jetë një ''shaka'', shkencëtarët janë në gjendje të përcaktojnë,se si ai mund të jete realizuar për dy vitet e fundit, nga koha qe që është vënë re per here te pare.

Aspekti më i paspjegueshem i ketyre sinjaleve,nuk është se si shkenca ka zbuluar një objekt qe transmeton valë të radios. Sigurisht çdo fenomene natyrore është i aftë për të dërguar sinjale radio. Problemi eshte,se askush nuk është i sigurt se si do të mund të emitoheshin valët e radios në nje sinjal qe eshte i qëndrueshëm ,qofte edhe nga një mikro-quasar dhe të mos jetë emetues i rrezeve X ..?. Një mikro-quasar është një objekt që është krijuar nga një yll ne shpërthim.

Problemi me teorin e microquasarit, është i dyfishtë,se pari, nje microquasar i njohur, nuk ka dërguar ndonjëherë një sinjal të tillë të fortë radio-je, si ajo që është vënë re tashti anomaline e M82,se dyti, mungesa e rrezeve X është tregues i qartë se kemi te bejme me diçka tjetër. Sigurisht,se ç'fare është, është tërësisht e panjohur për shkencëtarët.

Një teori që eshte hedhur kohet e fundit per kete sinjal misterioz,aludohet per një sinjal extraterrestrial,i pelqyer nga studiuesit e SETI-t,qe jane ne skanim te perhershem te qiellit, për vite me rradhë. Ata propozojnë se shpejtësia e sinjalit= me ate te shpejtesise se dritës, mund të ishte krijuar dhe transmetuar ngar një anije artificiale e aftë për të ecur më shpejt se shpejtësia e dritës. Por te menduarit dhe te kuptuarit tonë të këtij koncepti është vetëm në fazat e saj fillestare dhe ne nuk e dmei nëse ajo që ne jemi duke vëzhguar është e mundur ende.

Një tjetër teori është se burimi i sinjalit misterioz mund te jete një vrimë e zezë apo një objekt i panjohur i ngjashme me një vrimë e zezë,qe është në rritje,dhe eshte duke mbledhur të gjitha energjitë rreth vetvetes. Nëse një trup qiellor ka nje rruge te ''pashkelur' të ambienteve në hapësirë, është i mundur qe ai të lëvizi ne vazhdimesi,por në njenjten kohe mund të behet edhe burim i valeve reja të radios,e ti transmetoi ato ne një distancë të madhe.

Çfarëdo burimi qe te jete, ne jemi të sigurt se do të dëgjonim akoma me shume nga galaktika M82.Ndoshta në kohë ne do të arrijme ta kuptojme dhe deshifrojme modelin e sinjalit misterioz te radios qe eshte kapur ,qofte me origjine artificiale ose natyrore .

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:56

Dy asteroid po i afrohen Tokes

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Asteroid1

Teleskopi Catalina Sky Survey (CSS), i vendosur në malin e Santa Catalina (Arizonë), ka zbuluar dy trupa hapësinorë që të mërkurën do të kalojnë në një distancë më të vogël se ajo mes planetit tonë dhe Hënës, 386241 kilometra.

Falë afrimitetit të tyre, sipas referimeve të NASA-s, asteroidët do të jenë të dukshëm për të apasionuarit e astronomisë edhe me teleskopë me fuqi të mesme.

Sipas ekspertëve, asteroidi 2010 RX30, që ka një dimension nga 9-19 metra, do të kalojë në një distancë 247.838 kilometra nga Toka, rreth orës 11:51.

Ndërsa objekti i dytë i quajtur RF12 2010, me përmasa nga 6-15 metra, do të kalojë rreth 78 mijë kilometra rreth orës 23:12

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:56

Guvat enigmatike ne Mogao,Kine

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 050930_772_Mogao_caves

Guvat Mogao, që ndodhen në Dunhuang të provincës Gansu të Kinës Veriperëndimore, janë vendi muze i budizmit me përmasat më të mëdha në botë dhe i ruajtur në mënyrë të plotë.

Ky është një thesar artistik që i tërheq vëmendjen gjithë botës, ...por pse ai është gërmuar në një shkëmb që ndodhet në skaj të shkretëtirës të Kinës Veriperëndimore?

Sipas gojëdhënave, vendi për gërmimin e guvave Mogao në Dunhuang ishte zgjedhur nga një budist me emrin Yuezun. Në vitin 366, gjatë udhëtimit drejt perëndimit, budisti Yuezun arriti në rrëzë të malit Sanvei në Dunhuang, kur kishte rënë mugëtirë e mbrëmjes, por ai nuk dinte se ku do të vendosej për të kaluar natën.

Ai u mendua pak, ngriti sytë dhe pa një tablo të çuditshme: karshi në malin Mingsha u dukën rreze të shndritshme dhe atij iu duk sikur në ato rreze ishin mijëra buda.

Yuezun mendoi se ky ishte një vend i shenjtë. Kështu që, ai ftoi njerëz për të gërmuar. Përmasat e gërmimit u zgjeruan gjithnjë e më shumë dhe u gërmuan shumë guva deri në kohën e dinastisë Tang.

Pas studimeve për një kohë të gjatë, ekspertët përkatës shprehën mendimin se gërmimi dhe ndërtimi i guvave Mogao nuk ishin diçka e rastit, ato ishin kristalizimi i zgjuarësisë dhe mençurisë së popullit në kohët e lashta.

Gërmimi i këtyre guvave në një oazë në skaj të shkretëtirës mishëroi tezat e budizmit për izolimin nga jeta jofetare dhe për përzierjen me natyrën.

Guvat gjenden në një mal shkëmbor dhe përballë tyre është lumi Dangquan, uji i të cilit vadit drurët përreth, duke krijuar një pamje të veçantë të qetësisë. Guvat rreshtohen si koshere bletesh. Lartësia e tyre maksimale nuk kalon 40 metra.

Në dimër, era me rërë vjen kryesisht nga ana perëndimore prapa guvave dhe kalon sipër, pa arritur tek guvat. Kurse në verë, fryn erë e lindjes, e cila nuk përbën kërcënim të drejtpërdrejtë ndaj guvave, sepse mali Sanwei i mbron ato si një mburojë natyrore. Prandaj, guvat Mogao ndodhen në zonën më të sigurt të një rajoni të thatë.

Pikërisht për këto shkaqe, pas mbi 1000 vjet erërash dhe shirash, u ruajtën të plota guvat Mogao, gjithsej 492 guva të gërmuara gjatë kohëve të 11 dinastive si dhe një numër shumë i madh afreskesh në mur dhe veprash skulpturore, duke lënë një trashëgimi jashtzakonisht Fisnike kulturore dhe artistike.

Vizitat ne shpellat e mesiperme eshte e kontrolluar dhe nuk lejohet te behen filmime dhe fotografi,mbasi asgje nga afresket e ketyre shpellave te mos dali jashte tyre.Me poshte po japim disa piktura te bera fshehurazi nga nje vizitor besnik kinez.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 IMG_1825
Apsaras fluturues janë valltarë hyjnore dhe muzikantë të cilët shërbejnë për të mbrojtur Buda


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 IMG_1837 Pikturat në shpella "muret e jashtme janë degraduar nga koha Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 IMG_1828

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:57

Tempulli Lakshmi Narayan,Indi


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 83346108_7ccf797323

Tempulli është ndërtuar në stilin e arkitekturës Nagara me ndikim moderne. Tempulli eshte i gjithë stolisur me skena nga mitologjia. 101 punimet te bera nga Benares, të kryesuar nga Acharya Vishvanath Shastri, jane gdhendur idhujt e tempullit.Atje mund të gjesh një numër të madh te skulpturave artistike qe shtojne bukurinë estetike të këtij tempulli.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Laksc
Pamje te skulpturave gdhendur brenda Tempullit

Shikara më e lartë e tempullit me gjith strehat e dizajnit shkon 160 metra e lartë. Tempull eshte perqendruar me drejtim nga lindja dhe është i vendosur në një bazament të lartë. Ai ka një platformë qe preferohet te quhet vend i shenjtë. Kjo dhomë është i përkushtuar Zotit dhe perëndeshës Lakshmi Narayan.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Lakshmi-narayan-temple
Zoti dhe Perëndesha Lakshmi Narayan,te cileve ju kushtohet tempulli.

Nuk janë të paket dhe tempujt te tjere te shenjta, kushtuar Zotit Shiva, Zoti Ganesha dhe Hanuman.Edhe Vedasi i shenjtë eshte mishëruar në këtë tempull.Ekziston edhe një vend i shenjtë kushtuar Zotit Buda.

Vend i shenjtë është i stolisur me piktura dhe afreske që përshkruajne jetën dhe punen e Budes Ikonat e tempullit janë gdhendur nga mermeri i Jaipurit.Guret e nxjerre nga Kota, Makarana, Agra, dhe Jaisalmer janë përdorur në ndërtimin e lokaleve dhe dhomave te tempullit.

Geeta Bhawan,në veri të tempullit i është përkushtuar Zotit Krishna. Objektet e tempujt janë pikëzuar me tempuj shkembor ne miniaturë, të cilat janë një mani e fëmijëve. Një peizazh artificial i plotë me male dhe caskadat e ujvarave, shtojnë bukurinë e tempullit.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:58

Ndertimet me te cuditeshme ne bote

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Palazzo-a-forma-di-chitarra-e-piano
[b]Per amatoret dhe prefisionistet e muzikes,ja nje dhurate ideale..

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:58

-----------
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Casa-a-forma-di-elefante
Nje elefant gjate nje shetitje ne qytet...Ohh jo eshte shtepia e komshiut...!!!

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:58

----------
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Costruzione-a-forma-di-teiera
Nje ibrik caji per gripin...Jo eshte nje magazine e zakoneshme....

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:58

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Palazzo-a-forma-di-cestino
Nje pallat i barabarte me canten e gruas..

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:58

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Gelateria-a-forma-di-cane
Qeni,nje besnik i njeriut dhe ja nje ndertese per nder te tij.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:58

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Uno-stivaletto-come-casa
Pasionin per cizmet e gjeni tek kjo shtepi....

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:59

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Casa-a-forma-di-pattino
Jo vetem nje kepuce e bukur,por edhe nje vile komode...

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 11:59

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Ingresso-a-forma-di-squalo
Kush do qe ti exploroi barkun e nje peshkaqeni..? Ja ku eshte hyrja...

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 12:00

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Struttura-a-forma-di-pesce
Jeni peshkatare te cmendur..? Futuni e jetoni me peshkun.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 12:00

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Edificio-a-forma-di-fragola
[/b]Nje dyqan i garantuar per tregeti luleshtrydhesh

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 12:00

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Uomo-gigante-seduto
Njeriu gjigand..? Jo,ai eshte nje pjese e nderteses.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 12:00

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Casa-nella-gonna
Thone se e kane ndare nga e ema.Jo....ai jeton poshte
fustanit te saj ne kete ndertese te mrekullueshme.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 12:00

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Negozio-con-tetto-a-forma-di-frutta
Fruta te fresketa,fruta te fresketa do gjeni vete ketu...

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 12:01

Nje jete ne shpelleTë Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 4c0267c881cueva


Pesë fëmijë prej lindjes jetuan në shpellë në të cilën i kishte izoluar babai i tyre, në fshatin kolumbian Rosals, në rajonin e qarkut Turmeque, 300 kilometra larg Bogotas. Autoritetet i gjetën fëmijët, të cilët jetonin me nënën dhe babanë, dhe i shpëtuan që në maj, por ky rrëfim u bë publik tashti vone, shkruan gazeta “El Tiempo”.

Në shpellën e ftohtë ekipet e shpëtimit gjetën tre fëmijë (një tetëmuajsh, tjetri dy vjeç dhe i treti gjashtë vjeç), në një shtrat ku po përpiqeshin ta ngrohnin njëri tjetrin. Disa hapa më larg, në pjesën tjetër të shpellës, ishin edhe dy fëmijë tjerë të moshës tetë dhe njëmbëdhjetë vjeç.

“Kur i gjetëm ishin si të egër, ndërsa njëri prej fëmijëve më kafshoi në dorë, si kafshë. Pasi kurrë nuk kishin pasur kontakt me botën e jashtme, transporti i tyre dhe vendosja e tyre në një vend tjetër ishte shumë e vështirë”, tha vullnetari Alirio Garzon.

Baba i fëmijës, thanë zyrtarët, është një punëtor i thjeshtë Bernardo Calvucho Ariza. Para 21 vjetëve Ariza është kthyer nga Bogota në fshatin e tij pasi përjetoi një fatkeqësi e cila e la atë me të meta psikike dhe vendosi të jetojë në fermën ku kishte lindur dhe ishte rritur.

Por pasi prona e tij dështoi, vendosi të fshihej me familjen në një vendstrehim të cilin e kishte gropuar vetë. Njëri prej fëmijëve u ndalua në spital në qytetin Tunja, për shkak të ushqimit jo të mirë dhe që ishte shumë i lodhur.

Fëmijët tjerë u morën nën kujdesin e shërbimit social, duke i vendosur në një shtëpi. Thuhet se fëmijët janë lindur në atë shpellë dhe kanë zhvilluar nje gjuhë të tyren. Baba i tyre, sipas medieve, ka angazhuar avokat dhe kërkon t’i kthehen fëmijët. Fëmijët ngadalë janë duke u socializuar.Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 12:01

Misteret e deshires seksuale nga femrat.Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 26315_414727395209_385244770209_5432039_5356287_n

Mos valle po thyejme nje tabu qe po shkruajme per sexin ne kete forum..? Besoj se jo,sepse sexi eshte nje aktivitet jetsor dhe si i tille,ne asnjehere nuk duhet te fshihemi 'pas gishtit'kur fliasim per te......
&
Një marrëdhënie është më e kënaqshme në moshë të re apo madhore? Si ndikojnë ndryshimet e trupit mbi erosin? Transformimi i jetës në shtrat në moshën 20, 30, 40, 50 dhe 60-vjeçare. Zbulimi i sekreteve të cilat nuk i njohim dhe arritja e kënaqësisë në çdo moshë

Mendoni se seksi më i zjarrtë bëhet kur jeni të rinj dhe trupi është në periudhën e tij më të mirë? Të dashura gra, gaboheni nëse mendoni kështu. Nëse në moshën 20-vjeçare, marrëdhënia është më pasionante, kjo nuk do të thotë se me kalimin e viteve, ajo zbehet, sepse fuqia bie dhe nuk ndihet më e njëjta kënaqësi.

Trupi në moshën 20-vjeçare

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Aida-troka-002-500

Në këtë moshë, trupi është “i përkryer”. Cikli i menstruacioneve është stabilizuar dhe gjatë ovulimit “libido” është në maksimumin e vet: dëshira seksuale rritet falë estrogjeneve dhe androgjeneve. Në këtë moshë rritet po ashtu eksitimi dhe sekretimi, për këtë arsye, është më e lehtë të arrihet orgazma.

Megjithatë mosha 20-vjeçare nuk është e lidhur domosdoshmërisht me “shpejtësinë seksuale”. Shumë vajza i kalojnë problemet që lidhen me imazhin e tyre dhe eksitimin e shpeshtë të trupit. Në vitet kur ato kërkojnë stabilitet në jetë, si në atë profesionale dhe sentimentale, seksi është më shumë eksperiment sesa shijim. Ankthi është gjithnjë i pranishëm në jetën e tyre.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Alberti Sat 18 Sep 2010 - 12:01

Në moshën 30-vjeçare

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 0

Në këtë moshë, trupi nuk është më aq perfekt, fillon dalëngadalë ndryshimet e para. Testosteroni, që në moshën 20-vjeçare është në nivelin maksimal, fillon gradualisht të pakësohet. Por mos u dëshpëroni. Lajmi i mirë është se në këtë moshë, numri i orgazmave shtohen.

Nëse kur ishit 20 vjeçe, nuk kishit mësuar ta vlerësonit trupin tuaj, bëjeni tani dhe mos humbisni më kohë. Si pasojë, edhe seksi bëhet më argëtues: nuk keni më nevojë të bëni performanca para partnerit, apo t’i magjepsni me gjestet tuaja.

Është momenti i duhur për të mos i paragjykuar më femrat e tjera dhe të përqendroheni te vetja e te nevojat tuaja. Fakti që jeni në garë me gratë e tjera nuk sjell gjë tjetër veçse pakënaqësi, dhe kjo gjë nuk është aspak e mirë për ju.

Bukuria e femrave të tjera nuk ju bën ju të dukeni më pak e bukur. Mos e nënvlerësoni rininë tuaj, vetëm sepse mendoni se pjekuria është më e rëndësishme, sidomos në shtrat. Bukuria dhe rinia janë po aq të rëndësishme sa pjekuria në shtrat.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga exploreri Mon 30 May 2011 - 21:12
Shiu qe bie nga lutjet njerzore
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 China-Lake

Duket e pabesueshme por është e vërtetë se në një provincë të Kinës,në anën veriperëndimore të saj- në Junana- sapo del dikush dhe thërret bjer,bjer o shi, retë nuk presin dhe bie shi.

Dhe as kjo nuk ëshë aq e cuditshme sa ëshë e cuditshme dukuria tjetër,nëse duhet shi I fuqishem njeriu duhet të bërtasë më shumë, nëse duhet të zgjasë shiu,duhet të zgjasë edhe thirrja e njeriut.

Ky fenomen I cuditshëm ngjan vetëm në malet e larta të Gaoligunshanit,ku ëshë një grup liqenesh, që I quajnë Liqene magjike, janë aq të ndieshem sa vetëm po të flitet apo të këndohet buzë tyre qielli fillon ''te lotoje'' shi.


Edituar për herë të fundit nga exploreri në Tue 31 May 2011 - 8:47, edituar 1 herë gjithsej
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 40

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Yll Qielli Mon 30 May 2011 - 21:14

kjo funksionon vetem ne gjuhen kinzce apo dhe ne shqip te themi bjer o shi e do bjer? qesh
vertet interesante por me duket e pabeushme
Yll Qielli
Yll Qielli
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 3964
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/02/2011
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga exploreri Mon 30 May 2011 - 21:17

emanuelita shkruajti:kjo funksionon vetem ne gjuhen kinzce apo dhe ne shqip te themi bjer o shi e do bjer? Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 398758
vertet interesante por me duket e pabeushme

Nuk ka te beje me gjuhen,por me zhurmen qe shkaktohet nga te folurit ose te bertiturit...Ti p.sh. qe ''ankoohesh'' shume,po te jesh atje te kalb me shi
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 398758 Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 398758
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 40

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga Yll Qielli Mon 30 May 2011 - 21:19

exploreri shkruajti:
emanuelita shkruajti:kjo funksionon vetem ne gjuhen kinzce apo dhe ne shqip te themi bjer o shi e do bjer? Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 398758
vertet interesante por me duket e pabeushme

Nuk ka te beje me gjuhen,por me zhurmen qe shkaktohet nga te folurit ose te bertiturit...Ti p.sh. qe ''ankoohesh'' shume,po te jesh atje te kalb me shi
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 398758 Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 398758
apo ckam nje ze une dhe kur bertas tundet gjith pallati e jo atje qe me kaq ze dhe bresher ka mundesi te bjer qesh qesh
Yll Qielli
Yll Qielli
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 3964
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/02/2011
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga exploreri Mon 30 May 2011 - 21:43


Insektet ne ndihme te shendetit te njeriut


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Drosophila-741946

Zbulimi gjerman ka lidhje të ngushta midis mekanizmave që drejtojnë asimilimin e yndyrnave
tek insektet dhe tek njeriu.

Mizat e modifikuara gjenetikisht jane një ndihmë kundër kileve të tepërta. Kjo nuk është një përrallë, por rezultat i kërkimeve të kryera mbi Drosophilën, një mizë frutash e modifikuar gjenetikisht nga Max-Planck Institut në Gottinga.

Nga studimi është arritur të zbulohen lidhje midis mekanizmave që drejtojnë asimilimin e yndyrnave tek insektet dhe tek njerëzit.Përgjegjësi i projektit thotë se është gjetur një bazë e përbashkët në mënyrën se si qelizat e yndyrës integrohen tek gjitarët dhe insektet.

Në qoftë se do të arrihet të zbulohet ndonjë lidhje tjetër, atëherë do të jemi përballë implikacioneve relativisht serioze të kontrollimit të yndyrnave.Është zbuluar se mizat të cilat janë modifikuar duke i hequr një proteinë që rregullon asimilimin e yndyrnave janë shëndoshur.
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 40

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga exploreri Mon 30 May 2011 - 23:24Kafshet me te pasura ne bote..

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Super_funny_animals_hilarious_pictures_454

Nuk ka vetem njerez te fuqishem dhe te pasur,por edhe kafshe qe trashegojne pasuri perrallore.Me poshte po japin nje listim te tyre ...

Vendi i parë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Image.axd?picture=2010%2F10%2Fg6

I pari në listën e fatlumëve qëndron Gunther VI. Ky pastor gjerman është djali i Gunther III, që në 1991-shin, pas vdekjes së padrones, trashëgoi një pasuri prej 139 milionë markash. Kur Gunther III ngordhi, pasuria i kaloi menjëherë në pronësi të birit, Gunther VI.

Padronët e tij e investuan mirë pasurinë e qenit, duke blerë një nga ish-shtëpitë e këngëtares Madonna në Majami. Sipas kronikave të ndryshme, qeni zotëron pasuri përrallore në Bahamas, Itali, Gjermani, ndërsa sipas informacioneve në faqen e tij të internetit, jeton si mbret në një vilë përrallore dhe në stilin "playboy", mes vajzave të veshura me bikini dhe burrave me xhinse të bardha. Falë investimeve të shumta, pasuria e tij shkon deri në 130 milionë euro.

Vendi i dytë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Toby-rimes-rich-pet

Në vendin e dytë renditet një tjetër qen shumë i veçantë: barbonik (bubi me qime të bardha të dendura) Toby Rimes. Kjo kafshëzë e vogël është pasardhësja e një barboniku tjetër, që në 1931-shin trashëgoi rreth 20 milionë dollarë. Edhe tutorët e tij kanë qenë investues të mirë, duke qenë se sot pasuria e tij arrin deri në 65 milionë euro.

Vendi i tretë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 1-worlds-wealthiest-pets-kaluchimp-400x250

Në vendin më të ulët të podiumit qëndron shimpanzeja Kalu. Para se të bëhej kafsha e tretë më e pasur e botës, kjo shimpanze kishte pasur një jetë të trishtuar: u gjet e lidhur në një pemë në Zaire nga Patricia O‘Neill, vajza e konteshës së Kenmorës, e cila e adoptoi menjëherë. Patricia e mori me vete në shtëpinë e saj në kryeqytetin e Afrikës së Jugut dhe deklaroi se një nga shqetësimet e saj më të mëdha ishte fati i kafshës pasi ajo të vdiste. Me sa duket Kalu vazhdon të bëjë një jetë të pasurish dhe nuk ia kalon aspak keq. Sot pasuria e saj i kalon 60 milionë eurot.

Vendi i katërt

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 4 Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 New+Years+Eve+2008+086

Kafshët e tjera që janë pjesë e listës nuk kanë trashëguar ndonjë pasuri të madhe, por shumë prej tyre u është garantuar një jetesë e qetë dhe e lumtur. Në vendin e katërt janë qeni pekimez Frankie dhe macet Ani e Pepe le Pew. Secili prej tyre ka trashëguar një të tretën e një vile në San Diego të Kalifornisë, vlera e të cilës arrin më shumë se 15 milionë euro. Për të bërë një jetë më të qetë e të sigurt, padronët e tyre u kanë lënë trashëgim rreth 10 milionë euro.

Vendi i pestë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Flossie-a-yellow-labrador-saved-drew-barrymore-from-a-fire

Pas tyre, në vendin e pestë, renditet labradori Flossie, i cili trashëgoi nga padronia e tij, aktorja Drew Barrymore, një shtëpi në Beverly Hills që kushton 4.5 milionë euro. Sipas "Time", Flossie e ka merituar këtë pasuri: në 2002-shin i shpëtoi jetën padrones dhe të shoqit Tom Green me të lehurat e tij, pasi shtëpia e tyre ishte përfshirë nga flakët.

Vendi i gjashtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Trouble_450x4501

Në vendin e gjashtë qëndron Trouble, një qenushe (maltez terrier), të cilës vitin e kaluar Leona Helmsley, manjatja e hoteleve njujorkeze, i la një pasuri prej 8 milionë eurosh. Rrëmujaxhesha Trouble (emri ishte vërtet i goditur po të pyesje personelin e shërbimit të "Helmsley") është mësuar me një luks të shfrenuar: ha në pjata argjendi dhe kur padronia e saj ishte gjallë, kërkonte që shërbëtoret t‘ia prisnin dhe thërrmonin ushqimin, madje t‘ia fusnin edhe në gojë. Kur Trouble të ngordhë është vendosur që të varroset afër pronares së saj.

Vendi i shtatë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Rich-cats-tinker

Në vendin e shtatë renditet maçoku i zi Tinker, me 650 mijë euro. Me sa duket, Tinker nuk do të ketë më kurrë probleme për qumësht dhe biskota, sepse vejusha Margaret Layne, e cila vdiq në vitin 2003, në moshën 89-vjeçare, i ka lënë një pasuri prej 650 mijë eurosh, përveç shtëpisë në Middlesex, ku maçoku do të ketë leje për 21 vjet, ose deri sa të ngordhë. Jo gjithmonë lumturia vjen nga paratë dhe pak muaj më vonë, pas vdekjes së Layne, filluan të vinin kërcënimet me vdekje për Tinkerin, që u transferua në një vend të sigurt në Uells.

Vendi i tetë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 8 Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Rich_pets_8

Në vendin e tetë janë qentë Tina dhe Kejt, por dhe breshka me nga 665 mijë euro secili. Pas vdekjes së Nora Hardëell, që ndodhi vetëm një ditë para se të mbushte 90 vjeçe, ajo vendosi që qentë e saj të dashur, Kejt dhe Tina, të mund ta jetonin pjesën tjetër të jetës në luks dhe liri të plotë.

Vendi i nëntë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Mw65229

Në vendin e nëntë janë pozicionuar kafshët shtëpiake të Christina Foyle, me 150 mijë euro për kokë. Pronarja e librarisë së Londrës "Foley", vdiq në vitin 1999 dhe la një testament të posaçëm për katër macet e saja, të cilat ia besoi shërbëtores. Aktualisht gruaja ka blerë një shtëpi të madhe dhe jeton atje së bashku me katër macet.

Vendi i dhjetë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 10Angus_228x226

Këtë sipar e mbyllin kafshët e nënës mbretëreshë të Anglisë. Para se të vdiste, mamaja e Elisabetës II dhuroi 3 milionë sterlina për të mbrojtur kafshët e pranishme në kështjellën e "Mey Farm"-it.
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 40

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga exploreri Tue 31 May 2011 - 6:30
Duke pritur fundin e botës...


Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 World-end-in-2012

Profecia e Harold Camping, predikues milioner, i cili kishte parashikuar fundin e botës më 21 maj, nuk doli.

Camping kishte bërë llogari duke interpretuar biblën, por kur nisi dita e 22 majit, ai bashkë me familjen e tij ishin shëndoshë e mire. Nuk kaloi shumë orë dhe predikuesi vendosi që të shpallë një datë tjetër për fundin e botës, 21 tetorin, pasi u shpreh se kishte bërë një gabim në përllogaritje.

Camping-un ndërkohë e kanë besuar shumë familje anembanë botës, madje një grup ka vendosur që të jetojë prej vitit 2008 në banesa të fortifikuara me mure, dyer, dritare të cilat mund t'i rezistojnë për disa orë zjarrit. Po ashtu këto vila luksoze kanë tunele të sigurta, madje edhe një liqen artificial në rast se do të duhet pas nisjes së një epoke të re.

Megjithatë pas parashikimit të gabuar te predikuesit ka patur edhe të zhgënjyer, pasi nuk kanë munguar njerëzit e pasur të cilët kanë bërë dhurime të parave. Po ashtu i cliruar ndihet edhe Keith Bauer një kamionist, i cili ka udhëtuar për ditë e ditë të tëra me familjen e tij drejt Kalifornisë. Pas nisjes së 22 majit, si një dite normale, ai dhe familja e tij u kthyen në jetën normale. Ndërkohë ka shumë persona të tjerë të cilët presin me ankth 21 tetorin.

Profecia më e njohur është ajo e 2012, sipas kalendarit Maya. Nga përllogaritjet e deritanishme rezulton se fundi i vitit 2012 do të jetë fundi i botës. Ndërkohë ka edhe vite të tjerë si 2038, 2050 në të cilët parashikohet fundi i botës.
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 40

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga dajti modh Tue 31 May 2011 - 6:53

pranej e lame te gjithe new york ..me 21 maj .. dhe moren malet .. Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 426788
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga WebMaster Tue 31 May 2011 - 6:55

qesh Amon ore te ben qudi nganjehere ti besosh apo jo fundit te botes
Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 30l12rc Pytje & Përgjigje Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga exploreri Tue 31 May 2011 - 7:00

dajti modh shkruajti:pranej e lame te gjithe new york ..me 21 maj .. dhe moren malet .. Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 426788

E ku vajte u fute mer lal tek shpella e Vicidolit.....?. Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 398758
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 40

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga dajti modh Tue 31 May 2011 - 7:06

exploreri shkruajti:
dajti modh shkruajti:pranej e lame te gjithe new york ..me 21 maj .. dhe moren malet .. Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 426788

E ku vajte u fute mer lal tek shpella e Vicidolit.....?. Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 398758
.. ska vicidol ktu ere .. Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 426788 Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 426788 Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 426788..
dajti modh
dajti modh
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 17309
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 19/01/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga exploreri Fri 3 Jun 2011 - 22:50


Vajza 3 vjecare me inteligjente ne bote

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Attachment

Trevjeçarja Saffron Pledger nga Britania ka bërë testin e inteligjencës, me të cilin është konfirmuar se koeficienti i saj i inteligjencës (IQ) është 140, që është 40 pikë më shumë se mesatarja britanike.

Vajza qysh tani di të shkruajë, lexojë, numërojë deri në 50 dhe madje kryen operacionet e thjeshta matematikore si mbledhje e zbritje, dhe nuk ka marrë pjesë në asnjë leksion në shkollë.

Babai i saj, Dany Pledger, i cili ka fituar disa herë në kuisin britanik “Countdown”, vlerëson se vajza e saj ka mësuar të lexojë kaq herët pasi ka përcjellë kuitsin për shkak të tij, transmetojnë mediet britanike.

Familja tani pret që organizata Mensa të bëjë verifikimin përfundimtar të testit, të cilin Saffron e ka bërë, dhe nëse pranohet, do të jetë një nga anëtaret më të reja të organizatës, e cila mbledh njerëzit me koeficientet më të larta të inteligjencës.

Anëtari më i ri i Mensa-s u bë Elis Ten Roberts nga Londra më 2009, i cili atëherë kishte vetëm dy vjet e katër muaj.
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 40

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Empty Re: Të Vërtetat e Fshehura

Mesazh nga exploreri Fri 3 Jun 2011 - 23:00


Pse po rritet kaq shpejt temperatura globale...?


Gjithnjë e më katastrofale vijne lajmet në të gjithë botën. Ndërsa politikanët përpiqen per të fajësuar emetimet e dioksidit të karbonit (CO2) per ngrohjen globale, vëmë re se në planetet e satelitët e sistemit tonë diellore, janë duke kaluar disa crregullimw,qe s'jane parë kurrë më parë.

Vetëm në muajt e fundit në Saturn po kalon stuhia më e madhe qe s'eshte pare ndonjëherë më parë në sistemin tonë diellor. Është e madhe 10 herë sa toka dhe mund të jetë e dukshme me një teleskop amator.

Kjo foto eshte bere nga anija Cassini mbi Saturn ne momente stuhise magnetice

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 6

Edhe Marsi është duke kaluar nëpër ndryshime të mëtejshme. Pas akujve polare masive qe shkrin rreth vitit 1997, duke shënuar nga prilli i këtij viti,vihet re një rritje e dioksidit të karbonit 30 herë më e larte se sa vlerësimet e mëparshme,kjo në Polin e Jugut marsian.

Të Vërtetat e Fshehura - Faqe 10 Interplanetary_2_013
Shkrirja e akujve te Marsit

Kjo tregon se CO2 nuk është e lidhur me veprimtaritë njerëzore që lëshojnë një përqindje shumë të vogël në krahasim me atë të prodhuar natyrshëm dhe që ka ndikuar ne shkrirjen e akujve polare dhe ngritjen e nivelit te detrave.

NASA ka publikuar disa artikuj mbi ndryshimet e jashtëzakonshme te fushave magnetike te planeteve dhe të Diellit dhe një nga shpjegimet është se gjoja ndikon rrezatimi diellor për shkak të ndryshimit sezonale të planeteve.

Ky shpjegim nuk është shumë i besueshme, sepse para së gjithash ndryshimi stinor ka ekzistuar gjithnjë dhe kurrë nuk kanë shënuar variacione të kesaj shkalle,njekohesisht NASA nuk po shpjegonë pse Plutoni i është nënshtruar temperaturave ne rritje, pavarësisht se ai po vazhdon te largohet nga Dielli.!!!?

Kjo tregon se mund të jetë një ndikim i jashtem në sistemin tonë diellor që po ndryshon fushat magnetike ne të gjitha planetet, duke përfshirë edhe heliosphere.

Në fakt, Richard Mewaldt e Caltech kane vertetuar se: në vitin 2009, rrezatimi kozmik ka pasur intensitet të rritur ray me 19% përtej çdo norme me të kaluarën 50 vjecare "Rritja është e rëndësishëm, dhe mund të thotë se ne duhet të rivlerësojë nivelin e rrezatimit per te mbrojtur astronautët në hapësirë ​​e thellë kozmike. "


Në këtë video janë të shënuara në një përmbledhje të gjitha ndryshimet e regjistruara në vitet e fundit.