Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?"

4 posters

Shko poshtë

"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" Empty "Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?"

Mesazh nga Vizitor Thu 25 Nov 2010 - 14:50

Misioni i një mësuesi është të mësojë nxënësin e vet, dhe ky i fundit ka funksion primar të nxënit, d.m.th., të nxërë, të fusë, të prodhojë nesër diçka. E më thoni se çfarë di një gjimnazist kur del nga bankat e shkollës??

Nuk di në mënyrë absolute asnjë gjë nga kimia, nuk njeh asnjë element kimik veç hekurit në gjendje të oksiduar, nuk di të vërë në punë matematikën, d.m.th., të zbatojë diçka me baza matematikore, nuk di të shpjegojë në një përqindje të madhe (dhe këtë e them me bindje), të shpjegojë dukuritë dhe fenomenet natyrore, të cilat bota na i ka zgjidhur e na ka dhënë ligje të gatshme qysh prej mijëra vjetësh më parë.

Personalisht më ka ndodhur të jem absolute me nota, d.m.th., me mesatare, por një shoku im që merrte pesa e gjashta ishte shumë më inteligjent se unë, dhe pas ca kohësh dëgjoja nga goja e tij shumë gjëra që i kisha mësuar, por për dreq s'i mbaja mend fare.

Pse? Se s'më kishin pyetur mësuesit pse kjo kështu, e pse mendon ashtu, thjesht thuaj çfarë ke mësuar e ik merr 10. E pra, çfarë funksioni ka institucioni i dijes dhe çfarë funksioni kryejnë misionarët që përcjellin dijen tek nxënësi?

Ti që po e lexon tani mos dysho për këtë që po them, dhe ti e di që në shkollë mjafton ta thuash sikur libri e shkruan, dhe mësuesi të thotë ulu, 10. Por kështu, ti, i dashur, nuk ke mësuar asgjë, ti thjesht ke bërë një "copy" në shpi dhe pastaj klikove "paste" para mësuesit. Vetëm kaq!

Unë jam shumë e indinjuar, sepse gjithçka bëhet në dëm të brezit të ri. Mësuesit aq sa mësuan, mësuan; aq sa morën, morën dhe nëse nuk japin nuk u prish punë, madje është më mirë, se lodhen më pak për veten e tyre.

Po ne që nesër do jemi "të rriturit", prindërit e mësuesit e të tjerëve? Më korrigjoni kush mendon se gaboj, por dija është përdhosur sot në mënyrë të turpshme.
Në universitet, si bazë për vlerësimin e pikëve të pranimit na qenka mesatarja. Po çfarë tregon mesatarja krahasuar kjo me testimin direkt?

Ajo nuk tregon asgjë veçse korrupsionin e çmendur në gjimnaze, luftën e madhe të prindërve për t'i siguruar mesatare fëmijës së vet kur ai s'e arrin dot vetë me mënyra që kanë në bazë ryshfetin, servilizmin dhe pseudomiqësinë. (kërkoj ndjesë për ata që djersinë shumë jo vetëm për të marrë notën vetë, por edhe të mos e njollosin me mënyra të rëndomta të marrjen e notës).

Ju lutem ta botoni se është një thirrje nga shpirti i një shqiptari idealist. Në Shqipëri nuk kritikon dot një politikë apo një ministri, sepse milicia e injorancës politike të thotë: qenka socialiste kjo? Sa turp!
Shekulli
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" Empty Re: "Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?"

Mesazh nga Prada Mon 14 Mar 2011 - 13:03

athere kan tash kreativ por tash :nuk e di,:
Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 109
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" Empty Re: "Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?"

Mesazh nga Arabela Sat 2 Apr 2011 - 7:39

kuptohet qe kreativ,,,vete ndertimi i provimeve krijohet nga mesuesit ne menyre te tille qe provojne kreativitet dhe jo recitime permendesh letersie
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" Empty Re: "Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?"

Mesazh nga WebMaster Sat 2 Apr 2011 - 7:43

Papagalle kemi sa te duash duke filluar tek politika deri tek presidenti po na duhen njerez kreativ edhe keto jan te peket besoj une
"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  "Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" 30l12rc Pytje & Përgjigje "Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" Empty Re: "Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?"

Mesazh nga Prada Sat 16 Apr 2011 - 4:32

duhet te dalin kreativ por ja qe nganjehere po dalin edhe papagaj nuk esht shkolla per gjdokend
hahahahahha
Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 109
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" Empty Re: "Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?"

Mesazh nga Arabela Sat 16 Apr 2011 - 4:37

truri duhet te jete i afte per te krijuar dicka te re,,tenden,,,se sa gjithnje te lexoj cfare kane shkruar te tjeret 432965 432965
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 27

Mbrapsht në krye Shko poshtë

"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" Empty Re: "Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?"

Mesazh nga Prada Sat 16 Apr 2011 - 4:41

mos te kishte njerzi jo te mir athere as ata te mirt nuk dot kishin vlera
Prada
Prada
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Hapesire
Postime Postime : 7718
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/04/2010
Mosha Mosha : 109
Hobi Hobi : Ndihmes Bageri

Mbrapsht në krye Shko poshtë

"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" Empty Re: "Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?"

Mesazh nga Anakonda Sun 4 Mar 2012 - 18:26

mire do te ishte njerez kreative,por edhe papagaj nuk do ishte keq.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

"Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?" Empty Re: "Nga shkolla duhet të dalin papagaj apo njerëz kreativë?"

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi