Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit?

3 posters

Shko poshtë

Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit? Empty Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit?

Mesazh nga WebMaster Wed 1 Jun 2011 - 12:29

Nga Andi S. Haxhiaj
I lindur në vitet ’80 realisht nuk e kam kuptuar se çdo të thoshte komunizëm. Kam jetuar vetëm 8 vite në atë sistem, por që realisht nuk e kuptova edhe pse kam kujtime… dhe kujtimet e fëmijëve nuk vdesin kurrë.
Përjetova si një nxënës i klasave të para fillore ndryshimin e sistemit, radhët me orë të gjata vetëm për të blerë një bukë (ishte e vetmja gjë që duhej të bëja kur mbaroja shkollën, të rrija 2 orë në radhë për të blerë një bukë të zezë). Por më në fund erdhi ndryshimi, ndryshim që e kuptova si shprese, pasi vetëm shpresë shikoja në sytë e prindërve të mi dhe njerëzve që kishim përreth.
Dëgjova fjalën demokraci… sa e bukur ishte ajo fjalë, sa dëshirë më jepte ta shqiptoja.
Kuptova realisht që ishim të varfër, që mbledhja e letrave të çamçakizave bëhej vetëm në Shqipëri dhe që kanoçet e Coca- Cola-s nuk duhej të ruheshin, por të hidheshin mbas çdo konsumi… e sa e sa shumë gjëra të tjera që çdo ditë më linin me gojë hapur.
Ato vite të para ishin shumë të pasura me histori dhe fakte mbi maskaradën që komunizmi i kishte bërë këtij vendi. Dëgjova qe komunizmi nuk pyeste popullin, por vendoste vetë, që njerëzit kishin frikë të flisnin se dënoheshin, që vriteshe pa gjyq, të hiqnin nga puna vetëm se mendoje kundër sistemit, të tjetërsonin pronën, udhëheqja e vendit bënte një jetë përrallore dhe më e rëndësishmja, qe individi nuk mund të vendoste fatet e veta, por vendoste shteti për ty.
Sot jetoj realitetin, jam diplomuar 2 herë dhe mendoj se jam shumë i aftë në atë që bëj, por një gjë nuk kuptoj përsëri… SI KA MUNDESI QE SHQIPTARET NUK E KUPTOJNE QE PO JETOJME AKOMA NE KOMUNIZEM??? (Ju lutem analizoni veten tuaj, si e mendonit komunizmin në vitin ‘91 dhe si e shikoni demokracinë e sotme, ju lutem më kundërshtoni ose miratoni me fakte përshkrimin e mësipërm të komunizmit në krahasim me “demokracinë”)
RESPEKTE!
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit? Empty Re: Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit?

Mesazh nga WebMaster Tue 6 Sep 2011 - 9:43

Dikur ne komunizem u jetonte pa frike mundet te kete te metat edhe komunizmi po te pakten atehere nuk ndodhshin gjera qe kan ndodhur sot .Ndersa ne Demokraci nuk ben gje tjeter vetem degjon vran kete vrane ate ju meret jeta te rinjve pa pike problemi ka difekte te shumta ka probleme te medha tani atehere ne komunizem e haja nje cope buke po ishe i qete ..
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit? Empty Re: Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit?

Mesazh nga Intriganti Tue 6 Sep 2011 - 10:16

Dallimi i demokracise nga Komunizmi eshte shum i thjeshte!!! Kopmunizmi ne parim eshte nje Program i Perkryer por eshte ne kundeshtim me vet veten sepse eshte i pa realizueshem sic shkruhet!!! kurse demokravia realizohet deri diku!
Intriganti
Intriganti
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Elbasan
Postime Postime : 712
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/08/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : Futbolli

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit? Empty Re: Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit?

Mesazh nga Anakonda Sat 18 Feb 2012 - 19:13

Edhe demokracia njesoj si komunizmi po vepron mbi njerezit e mjere.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit? Empty Re: Kush është dallimi midis demokracisë dhe komunizmit?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi