Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!!

+4
Єямєℓiиdå
Durrsaku
exploreri
Emona
8 posters

Shko poshtë

Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!! Empty Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!!

Mesazh nga Emona Mon 13 Jun 2011 - 23:35

Elda është 37 vjeç, por duket sikur ka 50. Rrudhat e thella në fytyrën e saj të plakur para kohe bëjnë të ditur se sa ka vuajtur në jetë. Elda pandërprerë shikon rreth vetes, flet me zë të ulët, sikur ka frikë se dikush tjetër do ta kuptojë gabimisht atë që do ta flasë.

“Që nga muajt e parë të martesës ai filloi të shkojë nëpër kafene me shokët dhe të kthehet në shtëpi në orët e vona të mbrëmjes. Atëherë vetëm bërtiste dhe shante. Nuk kaloi shumë kohë, filloi edhe të më rrihte. Na lindi fëmija i parë, djali. Thashë, ndoshta do të ndryshojë. Prej atëherë kaluan 15 vjet dhe po të mos vdiste nga pirja e alkoolit, unë ende do të prisja që ujku të shndërrohet në qengj”, e fillon Elda rrëfimin për ferrin.

Bashkëshorti i ndërroi jetë para gati se gjashtë muajve. “Alkooli e vrau, por më la mjaft kujtime që të kujtohem në të”, shprehet duke i ngritur krahët e këmishës. Në të dyja duart kishte shenja të prerjes me thikë. E ngriti pak fustanin – edhe aty prerje. Kujtime të përjetshme nga bashkëshorti i cili e ka bërë këtë edhe kur ka qenë esëll.

“Vallë, për argëtim, vallë e shtynte egërsira në të, kush e di. Do të vinte, do të më kapte për dore, do të më urdhëronte të ulem pranë tij dhe të mos lëshoja asnjë zë. Fillonte të më therte nëpër duar dhe nëpër këmbë. Filloi të vizatojë figura nëpër trupin tim. Me orë të tëra. Ndonjëherë do të kënaqej vetëm me këtë, ndonjëherë fillonte të më godiste me shqelma dhe grushta. Nuk durohej. Është mëkat, por, të ta them të drejtën, ndjeva lehtësi kur vdiq”, shprehet Elda. As që derdhi [You must be registered and logged in to see this image.], e as që dridhej.

Bashkëshorti, të cilit nuk dëshiron t`ia përmend as emrin, e ka dhunuar me përkrahje të prindërve të tij. Ata, siç shprehet Elda, e kanë mësuar se burri ka të drejtë të ngrejë dorë mbi gruan. Ajo duhet ta dëgjojë.

“Mendoja të shkurorëzohem, por pa punë, e dija se kjo do të jetë edhe më keq. Ku të shkoj? Prindërit e mi janë njerëz të varfër, gjithmonë kanë qenë të varfër. Për ta isha një gojë më pak për t'u ushqyer. Shpesh mendoja të bëj vetëvrasje, por kur më binte ndër mend për fëmijët, shumë shpejt hiqja dorë nga mendimi i tillë. Tani, dënimi arriti. Kur më vjen rëndë, i shikoj vragët dhe kujtohem për ofendimet. Dhe e di se kam shpëtuar”, përfundon Elda.

Ky eshte nje rast real, ne dhjetra e dhjetra te tilla...


Dhuna ne familje egziston ne forma nga me te ndryshme, por ajo ndaj gruas eshte me e perhapura!

Megjithatë, më shumë se gjysma e grave viktima të dhunës familjare, dhunën nuk e paraqesin në polici. Pse ndodh kjo?

A eshte dhuna prezente vetem ne klasen e varfer, apo ne te gjtha nivelet e popullsise
A mendoni se bashkejetesa , ( martesa ...)u jep te drejten morale te cdo gjeje kundrejt bashkeshortit, aq sa dhunen ta quani dicka te perligjur e normale?

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!! Empty Re: Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!!

Mesazh nga exploreri Mon 13 Jun 2011 - 23:45

Dhuna ne familje eshte e papranueshme,por jo do te ekzistoje per aq kohe sa shoqeria njerzore do te mbarti mbi vehte mentaltetet e qenies absolute ne Toke.
exploreri
exploreri
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 451
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 05/03/2011
Mosha Mosha : 42

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!! Empty Re: Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!!

Mesazh nga Durrsaku Mon 13 Jun 2011 - 23:58

legenat i rrahin grate se imagjinoj dot kete dhune per kete gje kam rrahur dhe une kumshiun tim ishte 58 vjec dhe rihte nenen e vet sduroja dot nje mur na ndante ca te beja a mund ti degjoja renkimet e nje plake ju betohem
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!! Empty Re: Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!!

Mesazh nga Єямєℓiиdå Tue 14 Jun 2011 - 5:42

E pranueshme nuk eshte..ama nje shpulle nga babai nena nuk te mbyt.
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!! Empty Re: Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!!

Mesazh nga Durrsaku Tue 14 Jun 2011 - 5:43

varet ne cmoshe e ha shpullen
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!! Empty Re: Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!!

Mesazh nga Ariel Tue 14 Jun 2011 - 8:33

Ca kafshesh...
Nuk i imagjinoj dot...
Kjo gje ndodh ne familjet injorante dhe te varfra...
Burri i dhunshem nuk durohet 1 dite e jo me nje jete...
Ndaje ri ose denoncoje te plaset ne burg...
Zere se te vdiq...te pakten nuk e qan e nuk vishesh me te zeza...

Ariel
Ariel
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : Ke shpia ime
Postime Postime : 15707
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 14/06/2010
Mosha Mosha : 104
Hobi Hobi : Udhetimet, vdes per pushime larg

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!! Empty Re: Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!!

Mesazh nga Space Tue 14 Jun 2011 - 21:55

Gjeja qe duhet te ngalohet me shume eshte dhuna ne familje sepse nuk eshte dhune ndaj nje anetari por eshte dhune psikologjike per te gjithe anetaret
Space
Space
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne levizje
Postime Postime : 1354
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 03/06/2011
Mosha Mosha : 33
Hobi Hobi : Informatika

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!! Empty Re: Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!!

Mesazh nga Docteur Sat 18 Jun 2011 - 9:29

0%
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!! Empty Re: Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!!

Mesazh nga Anakonda Wed 15 Feb 2012 - 19:13

Po te jetosh ne kete familje qenka si te jetosh ne ferr.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!! Empty Re: Sa e pranueshme eshte Dhuna ne Familje?!!!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi