Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Puthjet infektuese People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Puthjet infektuese People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Puthjet infektuese

2 posters

Shko poshtë

Puthjet infektuese Empty Puthjet infektuese

Mesazh nga kasperi Fri 7 Oct 2011 - 10:17

Puthjet infektuese


[You must be registered and logged in to see this image.]Mononukleoza infektive është sëmundje ngjitëse virusale, të cilën e shkakton virusi Epstein Barr dhe është një nga sëmundjet më të zakonshme infektive në botë. Është një sëmundje që kryesisht prek të rinjtë, por që nuk përjashton edhe moshat e tjera.

Sëmundja mund të përhapet kryesisht përmes spërklave, pështymës, nëpërmjet puthjes. Gjithashtu, mund të përcillet edhe nëpërmjet kontaktit indirekt si p.sh. gjatë shfrytëzimit të mjeteve të sapo kontaminuara si p.sh. shfrytëzimit të gotës së njëjtë, etj.

Sëmundja shoqërohet me simptoma të përgjithshme: dhembje në fyt, muskuj, nyje, humbje oreksi, neveri, pastaj ethe, djersitje. Vështirësohet frymëmarrja dhe përtypja. Paraqitet fryrje e limfave, gjëndrave, më së shpeshti dhe atë fillimisht në qafë e më vonë mund të lajmërohet rritje edhe e gjëndrave të tjera limfatike. Gjithashtu, vjen deri te rritja e mëlçisë dhe shpretkës.

Të sëmurëve u rekomandohet: qetësim, pirje e sasive të mëdha të lëngjeve, marrje e ushqimit të pasur me hidrokarbure, proteina dhe vitamina, veçanërisht B dhe C, rregullimi i temperaturës së rritur trupore, konsumim i hapave për dezinfektim lokal kundër dhimbjeve në fyt dhe në rrugët e epërme të frymëmarrjes. Hapësira në të cilën qëndron pacienti duhet të jetë i ajrosur rregullisht dhe pa lagështi.

Për ulja të temperaturës trupore mbi 38° C, duhet përdorë antipiretikë, kryesisht ata nga grupi i paracetamolit, duke shmangur acidin acetilisalicilik (Aspirinë dhe derivateve që lidhen me të). /Telegrafi/
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Puthjet infektuese Empty Re: Puthjet infektuese

Mesazh nga Anakonda Thu 9 Feb 2012 - 22:22

Me mire mos me puth askend,sesa te semuresh.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi