Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
E qeshura është ilaçi më i mirë për shëndetin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
E qeshura është ilaçi më i mirë për shëndetin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

E qeshura është ilaçi më i mirë për shëndetin

2 posters

Shko poshtë

E qeshura është ilaçi më i mirë për shëndetin Empty E qeshura është ilaçi më i mirë për shëndetin

Mesazh nga kasperi Thu 27 Oct 2011 - 20:42

E qeshura është ilaçi më i mirë për shëndetin Qeshje



Të ndihmon që të përballosh dhimbjen”

Sipas një studimi britanik e qeshura mes miqsh të bën të ndihesh më mirë. Për shkencëtarët është një proces fizik: pas një qeshje me gjithë shpirt çlirohet endorfina, substanca analgjezike që prodhohet nga truri
Një e qeshur mes miqsh të bën të ndihesh më mirë, të dhuron një dozë të madhe humori duke ndikuar menjëherë në gjendjen e përgjithshme të mirëqenies. Sa më e gjatë të jetë e qeshura, aq më mirë të bën të ndihesh. Për t’ia arritur nuk është aspak e vështirë, mjafton të shohësh përreth, duke nisur që nga fëmijët. Nëse mirësitë e të qeshurës dhe aspektet e saj terapeutike janë të vërtetuara, ajo që mbetet ende për t’u shqyrtuar është mënyra se si ndodh ajo.
Së fundmi, një studim britanik sugjeron që e qeshura me gjithë shpirt të ndihmon vërtet të përballosh çdo dhimbje. “Është një proces krejtësisht fizik: kur qeshim shumë, trupi çliron endorfinën, një substancë analgjezike që prodhohet nga truri, e cila ka veti të ngjashme me morfinën. Kjo është edhe një nga arsyet që nuk duhet ta frenoni kurrë të qeshurën”, shpjegon një profesor anglez, shef i institutit të antropologjisë sociale dhe kulturore në Universitetin e Oksfordit.
Sipas shkencëtarëve, duke qeshur me gjithë shpirt bëhen shumë frymënxjerrje pa marrë frymë, një mekanizëm ky i pavullnetshëm dhe i kushtëzuar te njeriu që lehtëson çlodhjen e hormoneve të mirëqenies. Fakti që vetëm kjo lloj e qeshure (me gjithë shpirt) nxit prodhimin e endorfinës mund të ketë ndikuar në zhvillimin e njeriut, duke favorizuar edhe socializimin e tij në shoqëri. Studime të tjera, bëjnë të ditur shkencëtarët, kanë treguar se mund të qeshësh më shumë, deri në 30 herë më shumë, kur je i shoqëruar me njerëz dhe sesa vetëm.
Për ta shndërruar humorin e mirë në ilaç mjafton shumë pak: mund të shihni për 15 minuta një program komik në televizor. Kjo kohë e shkurtër bën diferencën e madhe. Ky është përfundimi në të cilin kanë arritur shkencëtarët, pasi kanë studiuar reagimet e grupeve të vullnetarëve, të cilët shihnin pjesë të ndryshme nga serialet e famshme “Friends” dhe “Simpson”, apo spektakle të tjera komike drejtpërsëdrejti. E njëjta gjë vërehej edhe kur shihnin programe shkencore që kishin lidhje me natyrën, ose ndeshje golfi. Niveli i tyre i tolerancës ndaj dhimbjes u mat para dhe pasi kishin ndjekur disa programe televizive, duke përdorur stimuj të ndryshëm. Rezultati ishte ky: personat që ishin nën shoqërinë e miqve duke ndjekur serialet komike të “Friends” dhe “Simpson” treguan një tolerancë ndaj dhimbjes dhjetë herë më të lartë se të tjerët. Duke u bazuar te ky përfundim shkencëtarët e përjashtuan faktin që kjo gjendje varej nga një mirëqenie e përgjithshme. Sipas tyre, humorin e mirë e sjell e qeshura.
“Është një risi e zbuluar në një gamë më të gjerë kërkimesh, e cila analizon se si disa ndryshime të vogla në sjellje ulin përqindjen e dhimbjes”, shpjegon një studiues tjetër psikologjie. “Të gjithë e dimë për shembull se lëvizja e trupit ul ndjeshmërinë ndaj dhimbjeve: mjafton një lëvizje e vogël, kryqëzimi i krahëve, për të bërë ndryshimin”, ka shtuar ai.
Studiuesit e vënë theksin kryesisht tek aspekti social: “Shumë pak studime i janë kushtuar arsyes pse qeshim dhe ç’rol luan ajo në shoqëri”, shpjegon profesori i cili është i bindur se arsyeja që e qeshura luan një rol kaq të rëndësishëm në jetë tonë është për shkak të lidhjeve emocionale që aktivizohen pas çlirimit të endorfinës. E qeshura është një mekanizëm i hershëm i shoqërisë dhe vepron si të gjitha aktivitetet e tjera në grup, si për shembull muzika me vallëzimin, që në të njëjtën mënyrë krijojnë gjendje euforike kur veprojnë së bashku, duke prodhuar endorfinën.
“Duke e përmbledhur me pak fjalë atë që përmendëm më lart, mund të themi se e qeshura të bën mirë, por janë hedhur shumë hipoteza rreth mënyrës se si ndodh ajo. Dihet që në këtë proces marrin pjesë shumë hapësira cerebrale, por mënyra se si ato bashkëveprojnë me njëra-tjetrën është ende e paqartë. Për këtë arsye po kryhen edhe studime të tjera embrionale. Kështu për të shfrytëzuar rezultatet edhe në nivel klinik, duhen bërë prova të tjera kërkimore për të vërtetuar testet e shkencëtarëve britanikë, duke qenë se dhimbja është e ndryshme nga një person te tjetri dhe është e vështirë të matet vërtet”, përfundon studiuesi.
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E qeshura është ilaçi më i mirë për shëndetin Empty Re: E qeshura është ilaçi më i mirë për shëndetin

Mesazh nga Anakonda Sat 17 Mar 2012 - 2:15

Eshte ilac i mire,por kur qeshim shum do te qajm me shum atehere.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi