Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Doza e rregullt e aspirinës, zvogëlon rrezikun nga kanceri i fytit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Doza e rregullt e aspirinës, zvogëlon rrezikun nga kanceri i fytit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Doza e rregullt e aspirinës, zvogëlon rrezikun nga kanceri i fytit

Shko poshtë

Doza e rregullt e aspirinës, zvogëlon rrezikun nga kanceri i fytit Empty Doza e rregullt e aspirinës, zvogëlon rrezikun nga kanceri i fytit

Mesazh nga Alberti Thu 4 Apr 2013 - 11:00

Doza e rregullt e aspirinës, zvogëlon rrezikun nga kanceri i fytit

Mjekët, së bashku me ekipin e studiuesve, së fundmi, kanë nxjerrë përfundimin se përdorimi i rregullt i dozës së aspirinës, shërben për reduktimin e kancerit në pothuajse me një të katërtën e mundësisë së shfaqjes.
Aspirina është këshilluar nga mjekët për t’u përdorur për shenja të disa sëmundjeve. Madje në moshën e mesme është e njohur tashmë se ndihmon për të reduktuar rrezikun për sulme në zemër dhe tru.
Sipas shkencëtarëve në Universitetin e Mbretëreshës në Belfast, në hulumtimet e tyre gjetën se një dozë e rregullt e aspirinës mund të zvogëlojë me 22 përqind rrezikun e gjetjes së njerëzve të kancerit në kokë dhe qafë.
Akademikët e shënuan si ‘të rëndësishëm’, zvogëlimin e rrezikut të kancerit të kokës dhe qafës në mesin e 55-74 vjeçëve që merrnin rregullisht aspirinë .
Sipas studimit, aspirina ishte më efektive në parandalimin e kancerit të fytit. Ata arritën në përfundimin se aspirina ‘mund të ketë potencial si një agjent parandalues, duke theksuar se “hetimi i mëtejshëm është i garantuar”.
Por, Dr. Carter paralajmëroi se përdorimi i aspirinës do të jetë ‘i parëndësishëm’ nëse njerëzit injorojnë rreziqet e kancerit të gojës nga pirja e duhanit, pirja e alkoolit të tepërt dhe një diete të varfër ushqimore.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi