Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Londra hap ekspozitën më të madhe të Leonardo da Vinçit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Londra hap ekspozitën më të madhe të Leonardo da Vinçit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Londra hap ekspozitën më të madhe të Leonardo da Vinçit

Shko poshtë

Londra hap ekspozitën më të madhe të Leonardo da Vinçit Empty Londra hap ekspozitën më të madhe të Leonardo da Vinçit

Mesazh nga Emona Wed 9 Nov 2011 - 0:46

Njëra prej ekspozitave më të mëdha me veprat e Leonardo da Vinçit do të hapet sot (e mërkurë) në Galerinë Kombëtare të Londrës. Ajo mban titullin ''Leonardo da Vinçi: piktori i kullës milaneze“. Galeria e Londrës ka njoftuar se me këtë po realizon skulpturën më gjithëpërfshirëse të mjeshtrit italian të renesancës, e veçantë për faktin se për herë të parë në një vend do të ekspozohen veprat më të njohura të këtij artisti.

Aty do të ekspozohen devetë piktura dhe pesëdhjetë vizatime në mesin e të cilëve janë edhe dy versione të ''Shenjtores në shkëmbinj. Për herë të parë këto dy vizatime ekspozohen bashkë, raporton AFP-ja.

Veprat që do të ekspozohen i takojnë periudhës 20-vjeçare sa ka kaluar Leonardo da Vinçi në Milan, në kështjellën e klientit të tij, duka i Milanit, Ludovik Sforzza, prej vitit 1482 deri më 1499. Në botë ekzistojnë vetëm 15 piktura të përfunduara të Da Vinçit për të cilat autorësia është e pakontestueshme. Vizatimet që do të ekspozohen fokusohen tek teknika që Da Vinçi e zhvilloi gjatë qëndrimit të tij në Milan në vitet ’80 dhe ’90 të shekullit XV. Pesë mijë bileta do të nxirren në shitje çdo ditë për këtë ekspozitë.

Galeria Kombëtare e Londrës ka përcaktuar vizita e secilit vizitor të zgjasë jo më shumë se gjysmë ore. Nuk lejohen që në galeri të hyjnë më shumë se 180 veta përnjëherësh. Ekspozita do të jetë e hapur deri më 5 shkurt të 2012-s.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi