Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dëshironi të dobësoheni? Provoni të hani më ngadalë! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dëshironi të dobësoheni? Provoni të hani më ngadalë! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dëshironi të dobësoheni? Provoni të hani më ngadalë!

3 posters

Shko poshtë

Dëshironi të dobësoheni? Provoni të hani më ngadalë! Empty Dëshironi të dobësoheni? Provoni të hani më ngadalë!

Mesazh nga Emona Wed 16 Nov 2011 - 4:52

Hulumtuesit nga Universiteti Rhode Island kanë zbuluar që konsumimi i shpejtë i ushqimit rrit sasinë e ushqimit të ngrënë.

Rezultatet e dy hulumtimeve të reja, ndër zbulimet e tjera, kanë zbuluar që meshkujt hanë dukshëm më shpejt se femrat, njerëzit e rëndë hanë më shpejtë se njerëzit e dobët dhe që drithërat e rafinuara konsumohen më shpejtë se drithërat e plota apo të papërpunuara.

Në një hulumtim laboratorik, prof. Kathleen Melanson dhe kolegët e saj nga Universiteti Rhode Island, kanë vërtetuar se si njerëzit që hanë shpejt konsumojnë rreth 85 gramë ushqim për minutë, konsumuesit me shpejtësi mesatare arrijnë të hanë 70 gramë për minutë, ndërsa konsumuesit e ngadalshëm hanë 55 gramë për minutë.

Hulumtuesit tek nivelet e konsumimit kanë zbuluar po ashtu diçka që prof. Melanson e ka përshkruar si “dallime shumë të forta gjinore”.

Meshkujt për drekë kanë konsumuar mesatarisht rreth 80 kalori për minutë, ndërsa femrat kanë konsumuar rreth 52 kalori për minutë.

Hulumtimi tjetër i cili ka hulumtuar karakteristikat që janë të lidhura me nivelin e konsumimit, ka zbuluar lidhje të ngushtë mes nivelit të konsumimit dhe indeksit të masës trupore (IMT), ashtu që ata me IMT më të lartë zakonisht kanë ngrënë shumë më shpejtë se ata me IMT më të ulët.

“Një teori që po ndjekim është që konsumimi i shpejtë i ushqimit është i lidhur me nevojën më të madhe për energji, sepse edhe meshkujt dhe ata me peshë më të madhe ashiqare kanë nevoja më të madhe për energji,” shton prof. Melanson.

Edhe pse lidhja në mes nivelit të konsumimit të ushqimit dhe shkallës së trashjes ende studiohet, prof. Melanson thekson se hulumtimi i saj ka treguar që konsumimi i ngadaltë i ushqimit rezulton me më pak kalori të konsumuara mesatarisht.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëshironi të dobësoheni? Provoni të hani më ngadalë! Empty Re: Dëshironi të dobësoheni? Provoni të hani më ngadalë!

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 16 Nov 2011 - 5:06

E kam bere e me sukses te hash ngadal e shpesh here ne dite,maksimumi 5 here ne dite por ne sasi te pakte.... 00027003
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëshironi të dobësoheni? Provoni të hani më ngadalë! Empty Re: Dëshironi të dobësoheni? Provoni të hani më ngadalë!

Mesazh nga Anakonda Mon 2 Apr 2012 - 17:19

po ori me ka lan truri me hanger 5 her ne dit,1 her dit haj por me ve mami ne tavolin me zor
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dëshironi të dobësoheni? Provoni të hani më ngadalë! Empty Re: Dëshironi të dobësoheni? Provoni të hani më ngadalë!

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi