Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dy planetë të ngjashëm me Tokën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dy planetë të ngjashëm me Tokën People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dy planetë të ngjashëm me Tokën

2 posters

Shko poshtë

Dy planetë të ngjashëm me Tokën Empty Dy planetë të ngjashëm me Tokën

Mesazh nga Aяtємιѕα Fri 23 Dec 2011 - 6:21Shkencëtarët e NASA-s njoftuan zbulimin e dy planeteve tepër të ngjashëm me Tokën, të cilët quhen Kepler-20e dhe Kepler-20f.

Planetët u zbuluan nga teleskopi Kepler. Njëri prej planteve ka një diametër vetëm 3 përqind më të madh se Toka që e bën atë planetin më të ngjashëm me Tokën përsa i përket përmasave, thonë shkencëtarët e NASA-s.

Sipas shkencëtarëve dy planetët janë të përbërë nga shkëmbinj, pikërisht si Toka, megjithëse me këtë të dhënë vjen edhe një tjetër, jo shumë optimiste; dy planetët janë pranë yllit të sistemit të tyre dhe kjo e bën sipërfaqen e tyre të pabanueshme, të paktën kështu mendojnë shkencëtarët e NASA-s.

Në planetin Kepler 20e, temperatura mendohet të jetë rreth 470 gradë celcius, ndërsa në planetin Kepler 20f, 760 gradë. Shkencëtarët mendojnë se në planetin Kepler 20e, mund të ketë pasur dikur ujë dhe jetë, por kjo është thjesht një hipotezë.

Gjithësesi, kjo është hera e parë që zbulohen planete me përmasa të ngjashme me Tokën në univers dhe kjo arritje është përshëndetur nga komuniteti shkencor.

B:topchanel

Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Dy planetë të ngjashëm me Tokën Empty Re: Dy planetë të ngjashëm me Tokën

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 19:46

por vetem se toka ka jete dhe jo si keto te dyja

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi