Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter

4 posters

Shko poshtë

Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter Empty Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 25 Feb 2012 - 6:40

Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter Galactic-alignment-dec-21-2012
Përgatituni këtë mbrëmje me kamera dhe me teleskop!

Sonte ne mbremje kur Hena ka filluar te mbushet,do te shihni spektaklin e formimt te trekendeshit astronomik,Hene Venus dhe Jupiter....

Dhe në qoftë se ju doni të shihni këtë ngjarje ditën tjetër,atehere shikimi do të jetë edhe më" i mprehtë, sepse Venus dhe Jupiteri janë me konvergjente. Në mes të shkurtit keta planete ishin rreth 20 gradë larg njeri tjetrit. Deri në fund të muajit, këndi do te ngushtohet në vetëm 10 gradë -dhe do të jenë aq afër që ju mund të shihni si në pëllëmbë të dorës tuaj.

Bukuria e tyre rritet çdo natë sa me shume zvogëlohet distanca mes tyre.Por nata me e veçantë për tu shikuar, është e shtuna e sotme e 25 Shkurtit, kur do të formohet trekëndëshi me një vorbull te hollë blu mes Venusit, Jupiterit dhe Hënës si nje top (si nje harte e qiellit).

Neser mbrëma natën e te dieles se 26 shkurtit, kjo pamje do të jetë e dukshme ne të gjithë botën, ne cdo qytetet dhe fshat. Hëna, Venusi dhe Jupiteri janë objekte të shndritshëm në qiellin e natës dhe së bashku me dritat urbane do të shkëlqejnë përmes mjegullave madje edhe ne qiellin me pak re.

Në fund të shkurtit, hëna do të dalë nga ky trekendesh "nga e majta'',nga ku kjo shfaqje do te jete drejt përfundimit.

Në mars, Venus dhe Jupiteri do të vazhdojnë pakthim konvergjencën midis tyre,dhe ne 12 dhe 13 mars , te dy do të gjenden "vetëm tre gradë larg'' -dhe do te shfaqen në qiell dy herë në nje muzg spektakolare ne harten qiellore.

Ka diçka interesante në lidhje me yjet dhe planetet e grupuar së bashku në këtë mënyrë -ku askush nuk mund t'i imagjinoi fenomene te tilla, kur keto ndodhin. Fenomeni bazohet në anatominë e syrit njerëzor.

Fovea është përgjegjës për vizionin tonë qendror,dhe nga më akutet.

"Syri yt është si një aparat fotografik dixhital, shpjegon optometristi Dr Stuart Hiroyasu nga ipeshkevia e Kalifornise. "Një objektiv perballe zjarrit ku drita eshte nje matric e fotos që kap imazhin. Matrica e fotografive në sytë tone emertohet retinë. Kjo është bërë nga shkopinjeza dhe kone, ekuivalent organik i pixelave elektronike. "

Eshtë një hapsire e vogël e indeve afër qendrës së retinës ku konet ekstra-sensitive rifuten . Kjo quhet "fovea."

"Çfarëdo që ju shihni me fovea, ajo është parë në definicion të lartë," tha Hiroyasu. Fovea është thelbësore për leximin,per shoferet,per shikimin ne televizor, fovea ka vëmendjen e trurit. Fushë pamja e foveas është vetëm 5 gradë. Pothuajse çdo natë e Marsit, Venusit dhe Jupiterit do të përshtaten brenda ketij koni te ngushtë te foveas.
Univers Explorer


Edituar për herë të fundit nga Aяtємιѕα në Sat 25 Feb 2012 - 6:42, edituar 1 herë gjithsej
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter Empty Re: Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter

Mesazh nga T_o_n_i Sat 25 Feb 2012 - 6:42

sa mire qe na tregove se direkt aparatin ne dore e shkrap shkrup sot nga liqeni Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter 1644352394
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter Empty Re: Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter

Mesazh nga Tonii Sat 25 Feb 2012 - 8:06

kam nje teleskop amator shpresoj te shikohet
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter Empty Re: Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 19:43

a trekendeshin e bermudes do formojne?

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter Empty Re: Sonte do te shihni shfaqen astronomike, trekendeshin Hene,Venus Jupiter

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi