Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
6 qershor 2012: Kalimi i Venerës para Diellit, ngjarja astronomike e vitit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
6 qershor 2012: Kalimi i Venerës para Diellit, ngjarja astronomike e vitit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

6 qershor 2012: Kalimi i Venerës para Diellit, ngjarja astronomike e vitit

2 posters

Shko poshtë

6 qershor 2012: Kalimi i Venerës para Diellit, ngjarja astronomike e vitit Empty 6 qershor 2012: Kalimi i Venerës para Diellit, ngjarja astronomike e vitit

Mesazh nga Emona Mon 28 May 2012 - 0:55

6 qershor 2012: Kalimi i Venerës para Diellit, ngjarja astronomike e vitit Venera-noa

Një fenomen i rrallë qiellor do ndodhë më 6 qershor 2012.
Që nga shpikja e teleskopit e deri tani kanë qenë vetëm 6 tranzite të Venerës, vëzhguar nga astronomët. Një ngjarje shumë e rrallë që do të rishfaqet vetëm pas 105 vjetësh në 2117.

Kalimi i saj para Diellit ndjek një kthim ciklik: kthehet dy herë gjatë verës në një interval prej tetë vjetësh, më pas duhen 105 vjet për të rishikuar këtë ngjarje, kështu që ky do të jetë tranziti i fundit i Venerës para Diellit në këtë shekull.

Transiti i fundit ka ndodhur më 8 qershor 2004, dhe i ardhshmi do të ndodhë më 11 dhjetor, 2117 Venera është planeti i dytë në sistemin diellor nga afërsia ndaj Diellit dhe planeti më i afërt me ne. Tranziti i Venerës do të manifestohet me eklipse të vogla diellore dhe do të zgjasë gjashtë ose shtatë orë. Në Evropë mund ta shikoni atë me disa vështirësi në agimin e 6 qershorit.

Duke pritur agimin e 6 qershorit 2012

Venera do të jetë e dukshme si një disk i zi në afërsi të bordit diellor. Shqipëria nuk duket të jetë e favorizuar në vëzhgimin e kësaj dukurie, e cila do të fillojë në mesin e natës dhe do të demonstrojë vetëm fazat e fundit në agim. Këshillohet të gjendet një vend vëzhgimi me horizontin veri-lindor të lirë nga pengesat - malet, kodrat, pemët, shtëpitë.

Si duhet vëzhguar kalimi tranzit i Venerës?
Mos vëzhgoni diellin pa mjetet e duhura mbrojtëse, pasi mund të ketë dëme të pariparueshme të syrit. Nuk rekomandohen dhe mjete e bëra në kushtet e shtëpisë. Rekomandohet përdorimi i teleskopëve dhe dylbive, të cilat duhet të jenë të pajisur me filtra solarë mbrojtës.

Drita e koncentruar e diellit që vjen përmes lenteve të instrumenteve optike mund të dëmtojë në pak sekonda shikimin e syve. Këshillohet që dhe me mjetet e duhura vëzhgimi të jetë i shkurtër.
Nëse nuk keni dylbi ose një teleskop të vogël, një metodë e sigurt dhe efektive për të respektuar diellin, është duke projektuar imazhin e tij mbi një fletë të bardhë, mundësisht karton.

Kërkoni një xham saldatorësh me densitet 14, do shihni diellin në ngjyrë të gjelbër, por do të mbani sytë tuaj të sigurt.

k.a.noa.al

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

6 qershor 2012: Kalimi i Venerës para Diellit, ngjarja astronomike e vitit Empty Re: 6 qershor 2012: Kalimi i Venerës para Diellit, ngjarja astronomike e vitit

Mesazh nga Anakonda Fri 1 Jun 2012 - 19:33

dashka me i hap syte mire qe ta shikoj ket ndryshim

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi