Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Falja e gjakut”, filmi më i mirë që nuk u nominua për “Oscar” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Falja e gjakut”, filmi më i mirë që nuk u nominua për “Oscar” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Falja e gjakut”, filmi më i mirë që nuk u nominua për “Oscar”

2 posters

Shko poshtë

“Falja e gjakut”, filmi më i mirë që nuk u nominua për “Oscar” Empty “Falja e gjakut”, filmi më i mirë që nuk u nominua për “Oscar”

Mesazh nga Emona Mon 12 Mar 2012 - 5:39

“Falja e gjakut”, filmi më i mirë që nuk u nominua për “Oscar” 12JE_kult.Falja_e_gjakut“Falja e gjakut” (The Forgiveness of Blood) mund të jetë filmi më i mirë në gjuhë të huaj që nuk mori nominim për çmim “Oscar” në këtë kategori, shkruan The Examiner Entertainment.

Filmi shtjellohet si një përrallë e shkurtuar e jetës së shqiptarëve, duke u fokusuar në kohën e ritualeve të vjetra që kanë të bëjnë me gjakmarrjet. Është xhiruar në Shqipëri, në gjuhën shqipe, me kastën që përfshin shumicën e aktorëve lokalë. Shqipëria e kishte përzgjedhur zyrtarisht për të garuar për “Oscar”.

Por një tjetër regjisor ishte ankuar dhe Akademia e Arteve Filmike dhe Shkencës e diskualifikoi “Falja…”, sepse ishte realizuar nga një regjisor amerikan, që po ashtu është edhe bashkëskenarist, ndërsa ai nuk është financuar nga Qendra Kombëtare Kinematografike e Shqipërisë.

Joshua Marston duket se ka krijuar një reputacion interesant për veten e tij. Debutimi i tij i vitit 2004, filmi “Maria, Full of Grace”, rrëfen historinë e një tinejxhereje të varfër, shtatzënë, e cila nis të punojë si dillere e drogës. Martson kishte punuar si korrespodent i jashtëm para se të bëhej regjisor. Ai është duke treguar historitë e njëjta, por në një mënyrë shumë më të zgjuar dhe më të thellë. Në “Falja e gjakut”, një mosmarrëveshje e vogël kthehet në konfrontim fatal për të gjithë, jo vetëm për protagonistët, por edhe për familjarët gjithashtu. Një burrë dhe vëllai i tij kanë pasur dikur një tokë, por që tani i takon një komshiu të tyre. Ata duhet të kalojnë nëpër atë rrugë për të shkuar në vendin ku shesin bukë. Komshiu përpiqet të ikë dhe njëri prej burrave e vret. Njëra palë kapet por tjetra arrin të fshihet. Por tradita shqiptare thotë se nëse dorasi nuk shkon në burg ose nuk e vret veten, dikush tjetër nga familja duhet ta marrë hakun për gjakun e derdhur. Kështu që tinejxheri i quajtur Nik (që luhet nga Tristan Halilaj), motra e tij e vogël Rudina (Sindi Lacej) dhe pjesa tjetër e familjes mbyllen në shtëpinë e tyre dhe nuk janë të lirë nga frika për jetën e tyre. Por rrëfimi i gjeneratës së re e vë protagonistin në një situatë më të veçantë që e mëson se si të bëhet burrë. Edhe Rudina duhet ta lërë prapa fëmijërinë e saj – ajo lë shkollën dhe kërkon një mënyrë për të fituar paratë që iu duhen për të mbajtur familjen.

Filmat shpeshherë tregojnë se si modernizimi mund të ndryshojë jetën e atyre që e plotësojnë atë. Martson në detaje tragjike e tregon se si gjenerata e re lufton për t’i ikur të kaluarës që ka trashëguar. Adhuruesit amerikanë të filmit mund të mos kenë dëgjuar gjuhën që flitet në këtë film, ose për aktorët që luajnë në të. Por ata do të dëgjojnë më shumë për Joshua Marston, njeriun që i solli vendlindjes së tij dhimbjet e botës.

Ndryshe, pesë aktorë nga Kosova - Çun Lajçi, Ilire Vinca, Selman Lokaj, Luan Jaha dhe Veton Osmani - portretizojnë rolet në filmin, skenarin për të cilin e kanë shkruar Andamion Murataj dhe Joshua Marston. Kwto ditw, distribuimin e “Falja...” në 40 kinema amerikane e ka marrë përsipër festivali i filmit të pavarur “Sundance Selects”. New York, Los Angeles, Texas, Florida e Chicago janë disa nga shtetet në të cilat po shpërfaqet një copë e historisë shqiptare. Ndërkohë që filmi është shpërblyer me çmime të rëndësishme në “Chicago film festival”, “Hamptons film festival”, e ka marrë çmimin për skenarin më të mirë në festivalin prestigjioz “Berlinale” në edicionin e kaluar të tij./knninfo/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

“Falja e gjakut”, filmi më i mirë që nuk u nominua për “Oscar” Empty Re: “Falja e gjakut”, filmi më i mirë që nuk u nominua për “Oscar”

Mesazh nga Anakonda Fri 16 Mar 2012 - 22:00

e po cti bejm,ket fat paskemi ne.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi