Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Historia e Salemit, qytetit të mallkuar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Historia e Salemit, qytetit të mallkuar People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Historia e Salemit, qytetit të mallkuar

2 posters

Shko poshtë

Historia e Salemit, qytetit të mallkuar Empty Historia e Salemit, qytetit të mallkuar

Mesazh nga Emona Wed 14 Mar 2012 - 0:28

Salem është qytet industrial që ndodhet në zonën e Essex-it në shtetin e Massuchucets, sot është vend turistik, pasuria e të cilit është gjithçka që lëviz rreth botës së magjisë e të misterit.

Shtëpitë prej druri të pikturuara me të zezë dhe “ Muzeu i shtrigave të Salemit “ me pamjen e tij kaq Gotike , e rrethojnë me një ajër magjepës e të vecantë , që josh e josh cdo vit turistët e ardhur nga gjithë bota.

Bum-i turistik nisi më 1970 kur episodet e telefilmit të famshëm të atyre viteve “Bewitched “ (Jeta e një shtrige) u ambientuan e u xhiruan pikërisht në Salem, por misteri që vesh cdo pëllë mbi tokë të këtij qyteti lidhet me të largëtin vit 1692 e zë fill ekzaktësisht më 1 Mars kur në të nisi Procesi i Shtrigave , procesi më i famshëm i të gjitha kohërave kundër magjisë e predikuesve të saj. Ai zgjati pothuajse dy vjet e vuri në bankën e të akuzuarve plot 141 persona , një përqindje të lartë të popullsisë banuese të asaj kohe . Të flasësh për atë çka ndodhi pak më shumë se tre shekuj më parë nuk ë shtë e lehtë pasi ajo qe një nga të shumtat histori të trishtueshme të rradhës , pa motive , pa baza , shembull i persekutimeve pa minimumin e arsyess e të mëndjes e që çonin deri në tortura e vuajtje horrori. SalemVillage në shek XVII qe një komunitet rural i përbë rë nga kolonë puritanë të Massachucets .

Banorët e New England (kështu quhej pjesa veriore e SH.B.A pjesë e të cilës qe dhe Massachucets) vetë konsideroheshin si të zgjedhur nga Zoti për të kolonizuar ato territore qe dikur ishin të Djallit e ndjeheshin ushtarë gjithmonë në luftë kundër cdo vepre të tij . Periudha pak para fillimit të Procesit të Shtrigave nuk qe e lehtë . Thatësirat e shumta e pushtimi i tokave nga insektet dëmtuese shkatërruan krejt prodhimin e çuan qytetin në një mizerie të paparë . Më 1691 në Boston, i cili qe qëndra më e populluar ekonomike e kulturore e New England.

Shpërtheu një zjarr i tmerrshë m që dogji pothuajse tërë qytetin . Menjëherë pas kësaj ngjarje një tërmet i fuqishëm ra në Port Royal të Xhamajkës , ku vdiqën mbi 2000 vetë pjesa më e madhe e të cilëve qenë të afërm e miq të banorëve në Salem Village. Për banoret e këtij të fundit katastrofat qenë pjesë e planit të Djallit për t’i përzënë e t’i rimarrë tokën ku ata po jetonin . E pikë risht në këtë atmosferë të vështirë supersticioni e paniku nisi lufta më e madhe kundër shtrigave.

Në një komunitet të vogël, të mbërthyer nga morali puritanë i shek XVII urrejtja, inatet , zilitë hakmerrjet rriteshin shpejt e pa fre. Qënia njerëzore poshtërohej në mënyrë të turpshme e të dhunshme . Vritej përpara shpirti e më pas trupi e cdo sekondë e jetës absolutizohej me rregullat e Fesë . E fëmijët nuk bënin përjashtim , prej tyre pritej po ajo çka pritej nga të rriturit. Shpesh pë r t’i ndëshkuar u kujtohej se mund të vdisnin e të përfundonin në Ferr në cdo moment . Argëtimet e fëmijëve janë pasqyrë e ambientit ku jetojnë . Vajzave u ndalohej mundësia për t’u rritur kulturisht e emocionalisht e nga ato pritej një nënshtrim total . O ishe një grua e mirë o një mëkatare nga e cila hapi për t’u kthyer në shtrigë qe tepër i shkurtër.

Në qoftë se në Europë Shtriga konsideroheshin gratë e shenjta që njihnin vetitë e frutet e bimëve e erbave naturale , në Salem Shtriga ishin o gra shumë të varfëra e injorante , o gra të urta të kamura , altruiste sa t’i kishe zili . Duke analizuar atë çka thamë më sipër kuptojmë kush qe motivi i histerizmit që mbërtheu vajzat e vogla të asaj epoke në Salem. Nga dokumentat e ardhura deri më sot dimë se Betty Parris 9 vjec ,vajza e Reverendum Parris e kushërira e saj jetime Abigall William 11 vjec mbërthehen nga kriza histerizmi , kanë konvulsione , mërmëisin fjalë pakuptim , bien në gjëndjë vegjetative e humbasin pothuajse çdo kontroll. Menjëherë pas tyre plot e plot vajza të tjera bien në të një jtën gjëndje . E në këtë moment kërkohej me çdo kusht fajtori , Shtrigat që i bë në magji vajzave . Të parat që u akuzuan qenë sklavja Tituba e të varfërat Sarah Good e Sarah Osburn që jetonin në kufinjtë e një shoqerisë strikte puritane .

Tituba vinte nga Barbadose kuptohet se nuk kishte asimiluar asgjë nga mentaliteti puritanë i NeW England . Ajo njihte “vudoo” e dinte mjaft pë rralla e legjenda mbi Magjinë. Në atë dimër të ftohtë e të vështirë të 1692 , sa herë që reverendum Parris e gruaja e tij largoheshin Betty e Abigall u pëlqente të dëgjonin historitë e Titubas të cilë n e adhuronin . Për të thyer monotoninë e mërzitjen me ta u bashkuan mjaft vajza të tjera si Marry Walcott, AnnPutnam Mercy LeWis (kamariere) Elizabeth Hubbard mbesa e doktor Griggs që do t’i vizitojë më vonë , etj deri sa numri i tyre arrin në dhjetë . Për lojë filluan të parashikonin të ardhmen duke hedhur të bardhën e vezës brenda një gote me ujë . Për puritanët Demoni ishte një krijesë kostante reale që ecte krah të tyre e për vajza ta sfidonin atë qe një lojë shumë eksituese . Deshifrimi i formë s që merrte e bardha e vezës në ujë parashikonte të ardhmen e tyre e kuptohet efekti mbi sistemin nervoz të ndjeshëm qe i paevitueshëm . Preokupimet për atë çka do të ndodhtë për shkak të një forme të deshifruar keq i cuan ato në histerzëm . Në ato netë të gjata dimri vajzat ndjeheshin Shtriga , për ta s’qe më një lojë, por diçka e ndalueshme qe po sfidonin .

E këtu nis filli i dramës se tyre .

Thellësisht i alarmuar nga sjellja e shëndeti i vajzave Reverendum Parris kërkon ndihmë tek doktor Griggs i cili pas kurash të kota e pa rezultat diagnostikon se vajzave u qe bë rë magji . Menjëherë më pas dhe 8 vajza të tjera u jep të njëjtën diagnozë . Pas shumë përpjekjesh ato më në fund tregojnë të vërtetë n mbi ritet e tyre e bë jnë emrat e Titubë s , Sarah Godd e Sarah Osburn si mësueset e tyre të cilat arrestohen më 29 shkurt e më 1 mars 1692 nis procesi i njohur si ” Procesi i shtrigave të Salem “.

Në atë epoke shumica e vajzave të Salemit filluan të shfaqnin shenja Konvulsioni , ngrirje , fraza pakuptim që çuan në mbushjen plot të burgjeve të Bostonit me të ashtuquajturet Shtriga .Historia e Salemit, qytetit të mallkuar 220px-Matteson-witch

Nga 10 Gushti 1692 deri në 22 shtator 1692 , 20 persona u dënuan më varje .

Gjatë 1693, 5 te tjerë vdiqën në burg.

10 qershor

Bridget Bishop

19 korrik

Sarah Good
Elizabeth How
Susannah Martin
Rebecca Nurse
Sarah Wilds

19 gusht

George Burroghs
Martha Carrier
George Jacobs
John Proctor
John willard

19 shtator

Giles Cory (i shtypur me gurë në gjoks deri në vdekje)

22 shtator Martha Cory

Mary Esty
Alice Parker
Mary Parker
Ann Pudeator
wilmot Redd
Margaret Scott
Samuel WardwellHistoria e Salemit, qytetit të mallkuar 220px-CasesofConscience1st-200x300Në burg të akuzuara si shtriga vdiqën Sarah Osburn më 10 maj 1692;
Roger Toothaaker më 16 qershor 1692;
djali i sapolindur i Sarah Good më 19 korrik 1692, e një jta ditë e vdekjes së të ë më s ;
Ann Foster më 3 dhjetor 1692;
Lydia Dastin më 10 mars 1693

“Njeriu është kërkimi i tragjedisë e i emocioneve të forta e kur nuk arrin të realizojë kënaqësi maksimale krijon vetëm tragjedinë e shkatërrimit“
Erich Fromm (Anatomia e shkatë rrimit njerë zor)Historia e Salemit, qytetit të mallkuar 220px-PetitionForBailFromAccusedWitchesPor si gjithmonë arsyeja fiton mbi gjithcka e katër vjet pas kësaj ngjarje gjyqtarët e këtij procesi nënshkruajnë një konfesion të betuar ku pranojnë se kanë fallsifikuar faktet e kanë gabuar duke kërkuar publikisht falje .

Sot qyteti i Salemit i njohur si qyteti i “ Procesit të Shtrigave të Salemit “ e ka kthyer këtë pjesë të historisë së tij në një burim turistik me fitime për Salem’s Economy .Historia e Salemit, qytetit të mallkuar Images1Muzeu “ Shtrigat e Salemit” pret cdo vit me dhjetra e dhjetra vizitorë .

Historitë mbi shtrigat pa dyshim kanë ekzistuar para se të shpikej e shkruara . Në popujt antikë , feja e magjija kanë qenë hap pas hapi me njera-tjetren . Provat e ekzistencës së saj qysh nga Prehistoria kanë ardhur deri më ditët e sotme . Kodiku i Hammurabit, përmbledhja më antike e ligjeve përmbante denim mjaft të egra ndaj kujtdo që përpiqej të dëmtonte të tjerë t më anë të magjisë .Në literaturë magjistarja më antike që njohim është Magjistarja Circe te Odisea e Homerit ,e cila së bashku me mbesën e saj Medea transformonte ne derrkuca çdokush që arrin deri te ajo . E dashuruar me Uliksin ajo detyrohet t’i kthejë viktimat e saj në trupa njerëzor . Mjaft të famshme në literaturë janë dhë tre shtrigat te Makbeth i Sheakspirit , të cilat me magjitë e tyre bë jnë ç’ë shtë e mundur të bindin Makbeth të vrasë mbretin për të zënë fronin e Skocisë .

Kinemaja e televisioni janë argëtuar mjaft me këtë temë . Shtrigat televizive kanë lindur me Samanthën te seriali “ Jeta e një shtriga “ interpretuar nga aktorja e famshme Elizabeth Montgomery të cilë s që nga gushti i 2005 i ë shtë kushtuar një bust në qytetin e Salemit.

Kronologjia e filmave të frymë zuar nga kjo temë :

“Hexen “ 1922 me regji të Benjamin Cristensen, më shumë një dokumentar mbi lindjen e zhvillimin e këtij fenomeni .

“Virgjëreshat e Salemit“ me regji të Frank Lloyd

“Pasioni i Gjovana d’Arca “1928 e “ Dies irae “ 1943 me regji të Carl Theodor Dreyer

“Jam martuar me një shtrigë “ 1942 Renè Clair

“Shtrigat e Rodanit “ 1950 Raymond Bernard

“Shtriga “ 1954 Andre Michel

“Një shtrigë në parajsë “ 1958 Richard Quine

“Shtriga në dashuri “ 1966 Damiano Damiani

“Djallë t “ 1971 Ken Rusell

“Rosemary ‘baby “ 1968 Roman Polanski

“Shtrigat e Eastwick “ 1987 George Miller

“Shtrigat” 1989 Alessandro Capone

“Netë t e Salemit“ 1980 film me skenarë të marrë nga romani me të njëjtin titull të Stephane King e me regji të Tobe Hooper

“Hocus Pocus “ 1993 Kenny Ortega e deri tek seria e fundit e famshme televizive “ 3 Motrat Halliwell”

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Historia e Salemit, qytetit të mallkuar Empty Re: Historia e Salemit, qytetit të mallkuar

Mesazh nga Anakonda Mon 15 Jul 2013 - 19:24

Fshat i mallkuar por edhe vend kontakti ndermjet Tokes dhe civilizimit alien. Ne Ochate ka ndodhur gjithshka: Ufo, vetevrasje, dhe zhdukje...
 
Ochate qe ne shqip do te perkthehej "dera sekrete" eshte nje fshat shume i vogel i braktisur i vendosur ne Condado de Trevino, nje komune spanjolle i komunitetit autonom te Kastilias e Leon. Ne fakt nuk eshte nje vend shume i larget, por megjithate ai duket i larget me vite drite nga cdo vend tjeter.
Ne kete vend jane verifikuar fenomene paranormale dhe shfaqje shume te jashtezakonshme. Shume persona bien dakord: Ochate duhet te jete vendi i takimit ndermjet qenies njerezore dhe civiliteteve aliene nese duhet te bazoheni ne gjerat qe ndodhin ne vazhdimesi ne kete fshat te braktisur.
Ne Ochate nuk mund te shkohet me makine. Per te arritur ne kete vend eshte e nevojshme qe te ndiqet ne kembe nje pjese rruge e paasfaltuar dhe duhet te drejtoheni nga kulla e qytezes, nje prej ndertimeve te pakta qe ende kane mbetur pa u shembur. Gjthcka tjeter qe do te mund te shihni jane shtepi pa cati, mure te shkaterruar, dhe grumbuj betonesh.
Jo shume larg ndodhet edhe nje nekropol i mesjetes, me varre te germuara ne gur.
Ndoshta ju do te jeni duke pyetur veten se pse ky fshat eshte lene ne meshire te fatit dhe eshte braktisur nga banoret. Shkaku per braktisjen kane qene epidemite misterioze qe jane verifikuar ne kete vend gjate shekullit te XIX.
Legjenda per fenomenet paranormale ka filluar ne vitet 1980, per shkak te nje artikulli te publikuar nga gazeta Mundo Desconocido. Artikulli titullohej "Luces en la puerta secreta" (Dritat ne deren e fshehte).
Ne ate periudhe ishte shfaqur per here te pare ne ate zone nje UFO. Shume eksperte kundershtuan duke thene se fotoja nuk ishte e vertete por ishte e modifikuar. Megjithate edhe vete universiteti i Bilbao nuk arriti te mblidhte provat dhe te tregonte me siguri qe foto te mos ishte e vertete dhe origjinale.
Shtypi spanjoll eshte marre shpesh me misterin qe lidhet me Ochate, dhe jane treguar nje seri e gjate ndodhish vertet shume impresionuese qe kane ndodhur ne fshatin e vogel.
Epidemi selektive, vdekje te papritura, zhdukje misterioze te njerezve dhe te kafsheve, drita dhe tinguj me origjine te panjohur.
Ne vitin 1947, nje burre dalloi nje drite ne erresise gjate nates, ishte nje medalion nga nje material i panjohur, ne te cilin dallohej Virgjeresha Maria. Me pas erdhi fotoja e famshme e vitit 1981 qe Prudencio Muguruza beri dhe qe kjo foto xhiroi te gjithe boten.
Ne vitin 1987 dy kompani te ushtrise, ndersa ushtroheshin ne kete zone, papritur e gjeten veten te zhytur ne nje mjegull shume te dendur dhe te cuditshme qe i izoloi krejtesisht.
Pak muaj me vone nje burre tregoi per dy krijesa te larta pothuajse 3 metra qe vinin verdalle neper fshat.
Per te mos vazhduar me tej me cudirat dhe te flasim per vetevrasjen e investiguesit privat te fiksuar me misteret e Ochate, te ndodhur pikerisht ne ate periudhe.
Dhe keto arsye dhe shume ndodhi te tjera, bene qe njerezit e fshatit te largoheshin duke e lene Ochate nje fshat te frikshem dhe te braktisur.
Mendoni se keto histori jane te verteta apo jane thjesht trillime? Ndoshta nje udhetim i shkurter neper rruget misterioze te Ochate do ju bente qe te kishit idete me te qarta mbi kete mister. Apo mos ndoshta do te kishit frike te shkonit te vertetonit personalisht nese historite e treguara jane te verteta? (F.B/Infoalbania)

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Historia e Salemit, qytetit të mallkuar Empty Re: Historia e Salemit, qytetit të mallkuar

Mesazh nga Anakonda Mon 15 Jul 2013 - 19:24

Qyteti kanadez, Niagara Falls, mund të jetë i njohur për faktin se ndodhet pranë ujëvarave më të famshme në botë, por për ata të cilët janë fansa të dukurive paranormale dhe të metafizikës, ekziston një histori e çuditshme që tregohet nga vendasit dhe që izolon fantazinë e çdokujt, më shumë nga mrekullitë e natyrës!
Legjenda e frikshme kacavjerrëse urbane, i përket një kalimi të vogël të ndërtuar me blloqe gëlqerorë, e njohur si Screaming Tunnel, që u ndërtua fillimisht si sistem kullues nën Grand Trunk Railway –tashmë hekurudha kanadeze.
Tuneli u lejonte kafshëve, të kalonin lirshëm nën hekurudhë ndërsa njëkohësisht kryej dhe procedura e kullimit të tokave nga i njëjti kalim. Deri këtu çdo gjë në rregull, por ka dhe një anë të errtë! Sipas mitit laik, tuneli është i mallkuar, nga fantazma e një vajze të vogël e cila i shpëtoi flakëve të një ferme dhe u strehua në muret e tunelit.
Ekzistojnë dhe shumë interpretime të ndryshme të kësaj historie. Njëra prej këtyre interpretimeve, thotë se i ati i kësaj vajze, ishte ai i cili i vuri flakën vajzës së tij, kur humbi kujdesin e fëmijëve të tij, pas një divorci të keq. Një tjetër histori thotë se vogëlushja u përdhunua brenda në tunel dhe përdhunuesit dogjën trupin e saj me qëllim që të zhduknin gjurmët.
Thuhet se nëse dikush ndez një shkrepëse brenda në tunel, dëgjohen ulërimat kacavjerrëse që vijnë nga thellësia e… të vajzës së legjendës!
Duhet theksuar se miti i tunelit, është kaq i famshëm saqë u përdor në xhirimet e filmit “The Dead Zone” – “Zona e vdekur”, në vitin 1983 i regjisorit David Cronenberg i romanit të Stephen King.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Historia e Salemit, qytetit të mallkuar Empty Re: Historia e Salemit, qytetit të mallkuar

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi