Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Larja me pastë, i mbron dhëmbët 400% nga prishja e tyre People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Larja me pastë, i mbron dhëmbët 400% nga prishja e tyre People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Larja me pastë, i mbron dhëmbët 400% nga prishja e tyre

Shko poshtë

Larja me pastë, i mbron dhëmbët 400% nga prishja e tyre Empty Larja me pastë, i mbron dhëmbët 400% nga prishja e tyre

Mesazh nga Aяtємιѕα Tue 27 Mar 2012 - 5:23

Larja me pastë, i mbron dhëmbët 400% nga prishja e tyre 1286-300x118Keni harruar furçën e dhëmbëve? Ky nuk duhet të jetë një justifikim për të mos i larë ata pas ngrënies. Pasi mjafton t’i masazhoni vetëm me pastë, për të siguruar mbrojtje të tyre nga prishja me një nivel mbi 400%.

Një fakt të tillë e ka konkluduar një hulumtim suedez, nga Universiteti i Goteborgut.

“Larja e dhëmbëve me pastë, duke përdorur gishtin si masazhues, mund të jetë një metodë po aq efektive sa larja e tyre me një furçë dhëmbësh dhe një pastë të zakonshme”, tha Anna Nordstrom, studiuese e këtij universiteti.

Gjithsesi, sipas saj, kjo metodë nuk duhet të zëvendësojë furçën tradicionale, ose përdorimin e furçës me pastë dhëmbësh në mëngjes dhe në mbrëmje.

Një seri studimesh mbi efektivitetin e përdorimit të pastës së dhëmbëve dhe higjienën orale, e iniciuar nga hulumtuesit suedezë të lartpërmendur, zbuloi se ata që ka përdorur pastë dhëmbësh e kanë zgjeruar mbrojtjen e dhëmbëve të tyre në një nivel të katër-fishtë. Kjo në krahasim me ata që nuk e përdorin atë.

Një rezultat i ngjashëm u arrit, gjithashtu duke përdorur edhe metodën e masazhit me një pastë dhëmbësh standarde, pasi kjo ju mundëson për të mbajtur fluorin në pllakën dentare.

e.t/NOA
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi