Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje kometë e re po i afrohet Tokës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Nje kometë e re po i afrohet Tokës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nje kometë e re po i afrohet Tokës

3 posters

Shko poshtë

Nje kometë e re po i afrohet Tokës Empty Nje kometë e re po i afrohet Tokës

Mesazh nga WebMaster Sat 2 Jun 2012 - 2:35

Një kometë e re po i afrohet tokes, ajo është C/2011 L4.Astronomët parashikojnë se kjo do të jetë e dukshëm me sy të lirë në muajin e parë të vitit 2013, duke u bërë e ndritshme si Venusi, sinjalizime qe kane arritur si nga Instituti i Astronomisë,ashtu dhe nga Universiteti i Hawait.

Kometa C/2011,L4 u zbulua së pari nga teleskopi Pan- STARSS -1,ne Haleakala,e ishujve te Havait,qe do te jete e dukeshme me sy të lirë.

Pan-STARSS, teleskopi Panoramic Hulumtues dhe Sistemi i reagimit të Shpejtë, punon me softuer të automatizuar, i cili skanon çdo imazh për të kërkuar për objekte që lëvizin.

Natën midis 5 dhe 6 qershor 2011, diçka u gjet: gjate punës nga astronomi Richard Wainscoat i Universitetit të Hawaii,duke përdorur teleskopin Kanada-France-Hawaii në Mauna Kea,konfirmoi praninë e këtij objekti në lëvizje .

Kometa është tani rreth 1.2 miliardë kilometra nga Dielli ndërmjet orbitave të Saturnit dhe Jupiterit, dhe është shumë e dobët për t’u pare me sy të lirë. Por në vitin 2013 kometa do i afrohet diellit rreth 50 milion milje larg dhe do të jetë e dukshëme me sy te lire në qiellin perëndimor pas perëndimit të diellit, në të ngrysur.

Nje kometë e re po i afrohet Tokës 115781-discovery-image-of-the-newfound-comet-c-2011-l4-panstarrs-300x201
Nje kometë e re po i afrohet Tokës 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Nje kometë e re po i afrohet Tokës 30l12rc Pytje & Përgjigje Nje kometë e re po i afrohet Tokës 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje kometë e re po i afrohet Tokës Empty Re: Nje kometë e re po i afrohet Tokës

Mesazh nga Anakonda Tue 5 Jun 2012 - 18:15

edhe keto kometat nuk po e lejn token rehat;se duan ti marrin autografe me zor

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje kometë e re po i afrohet Tokës Empty Re: Nje kometë e re po i afrohet Tokës

Mesazh nga Docteur Tue 5 Jun 2012 - 18:17

qenka te na sjell supermanin me duket eeww
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Nje kometë e re po i afrohet Tokës Empty Re: Nje kometë e re po i afrohet Tokës

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi