Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Planeti Venus i dukshëm. Një ngjarje që ndoh një herë në jetë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Planeti Venus i dukshëm. Një ngjarje që ndoh një herë në jetë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Planeti Venus i dukshëm. Një ngjarje që ndoh një herë në jetë

2 posters

Shko poshtë

Planeti Venus i dukshëm. Një ngjarje që ndoh një herë në jetë Empty Planeti Venus i dukshëm. Një ngjarje që ndoh një herë në jetë

Mesazh nga WebMaster Sat 2 Jun 2012 - 2:37

Me 5 dhe 6 Qershor te ketij viti, miliona njerez ne mbare boten do te jene ne gjendje te shikojne Venusin tek kalon ne siperfaqen e Diellit, ne ate qe do te jete nje pervoje qe ndodh nje here ne jete.

Venusit do ti duhen reth 6 ore per te perfunduar kalimin tranzit, duke u shfaqur si nje pike e vogel e zeze ne sipefraqen e Diellit, ne nje ngjarje qe nuk do te ndodhe serisht deri me 2117.

Fizikanti dhe astronomi Jay M Pasachoff nga “Williams College” shpjegon historine mahnitese dhe shkencen reth kalimit te Venusit. Kalimi i Venusit ndodh vetem ne raste shume te ralla, kur Toka dhe Venusi jane ne linje te drejte me Diellin. Ne raste te tjera Venusi kalon mbi ose poshte Diellit per shkak sepse dy orbitat jane ne nje kend te vogel me njera tjetren.

Duke u bazuar ne teorite origjinale te Nikola Kopernikut nga viti 1543, shkencetaret ishin ne gjendje te percaktonin edhe dy tranzitet e tjera te planetit Merkur dhe Venus, ne shekujt qe pasuan.

Shkencetaret kane planifikuar perdorimin e Teleskopit Hapesinor Hubble per te vezhguar kete ngjarje te vecante nderkohe qe NASA do te perdore Anijen Kozmike Cassini e cila po orbiton Saturnin per te vezhguar momentet kur Venusi do te shfaqet mbi siperfaqen e Diellit.Planeti Venus i dukshëm. Një ngjarje që ndoh një herë në jetë Venusi-ne-siperfaqen-e-diellit-300x225
Planeti Venus i dukshëm. Një ngjarje që ndoh një herë në jetë 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Planeti Venus i dukshëm. Një ngjarje që ndoh një herë në jetë 30l12rc Pytje & Përgjigje Planeti Venus i dukshëm. Një ngjarje që ndoh një herë në jetë 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Planeti Venus i dukshëm. Një ngjarje që ndoh një herë në jetë Empty Re: Planeti Venus i dukshëm. Një ngjarje që ndoh një herë në jetë

Mesazh nga Anakonda Tue 5 Jun 2012 - 18:14

qenka shum i zjarrte rrezik tia kaloje edhe diellit

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi