Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
USA TODAY: Gjakmarrja thyen rregullat e Kanunit, rrezikohet edhe jeta e një vajze People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
USA TODAY: Gjakmarrja thyen rregullat e Kanunit, rrezikohet edhe jeta e një vajze People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

USA TODAY: Gjakmarrja thyen rregullat e Kanunit, rrezikohet edhe jeta e një vajze

3 posters

Shko poshtë

USA TODAY: Gjakmarrja thyen rregullat e Kanunit, rrezikohet edhe jeta e një vajze Empty USA TODAY: Gjakmarrja thyen rregullat e Kanunit, rrezikohet edhe jeta e një vajze

Mesazh nga Emona Mon 30 Jul 2012 - 5:40

[You must be registered and logged in to see this image.]

USA TODAY i ka dedikuar një reportazh fenomenit të gjakmarrjes në vendin tonë. Në këtë artikull trajtohet historia e Aurora Kodrës, 16-vjeçares nga Shkodra, e cila vuan papërgjegjshmërinë e familjes së saj, vihet në objektiv të syrit të mprehtë të medias amerikane, e cila duket se tashmë e njeh mirë kodin e rregullave të pashkruara. Reportazhi nis me frazën “Gjakmarrja zien ende në Shqipëri”. Më pas në këtë reportazh flitet për historinë e 16-vjeçares dhe për jetën e saj të kufizuar.

“Aurora Kodra, 16-vjecarja me buzëqeshje sa ironike aq edhe të trashë dhe syzet që i mbulojnë pjesën më të madhe të syve, nuk mund të largohet si gjithë bashkëmoshatarët nga banesa e saj, në zonën qendrore të Shkodrës. Jeta e saj do të rrezikohej ngado që të shkonte, për shkak të një konflikti të vjetër, me një familje të zonës. Gratë e reja kishte qenë gjithmonë përjashtohen nga kodit të lashtë të hakmarrjes njohur si Kanuni, i cili zbatohet ende në malet gati të padepërtueshme të këtij kombi të vogël në detin Adriatik, por historia e Aurorës ndryshoi pasi familja e saj hyri në zinxhirin e hekurt të gjakmarrjes”,- shkruan Nadia Shira Cohen, e dërguara e USA TODAY në Shqipëri.

Historia e gjakmarrjes së dy familjeve nisi nga një grindje për një vijë uji, në arën e familjes Qukaj, ku mbeti e vdekur Maria Qukaj, 17-vjeç, dhe gjyshi i saj. Vrasja duket se ndryshoi historinë e gjakmarrjes, pasi Kanuni nuk parashikon vrasjen e një vajze. Edhe pse vrasja e një djali parashikohej nga Kanuni dhe nuk do e shmangte gjakmarrjen, vrasja e një femre ndryshoi rrjedhjen e historisë ndërmjet 2 familjeve nga Shkodra.

"Problemi me gjakmarrjen sot është se njerëzit janë duke përdorur vetë interpretimin e tyre personale e Kanunit që i përshtaten nevojave të tyre", thotë Gjin Marku, drejtor i Komitetit të Pajtimit Kombëtar, për USA TODAY.

Kanuni, ose Kodi i Lekë Dukagjinit ka ekzistuar në Shqipëri për 500 vjet, shkruan gazeta amerikane, duke i mëshuar faktit se teksti i Kanunit ishte ndaluar kur komunistët sunduan vendin në vitet 1970 dhe 1980, vitet e fundit në demokraci, Kanuni ka parë një rigjallërim, kryesisht në veri të Shqipërisë.

“Në një komb pa gjykata efektive dhe një qeveri e cila shihet gjerësisht si e korruptuara, Kanuni vazhdon të shërbejë për shumë si një Kushtetutë jozyrtare”,- shkruan gazeta.

Frika e familjes Kodra.

Shpresa Kodra , nëna e 16-vjecares ndihet e frikësuar për jetën e vajzës së saj, ndaj nuk lejon që Aurora të shkelë jashtë shtëpisë. Për 10 vjet me radhë, familja Kodra jeton me kursimet dhe të ardhurat e trashëguara nga familje, kryefamiljari nga frika nuk e ka lënë kurrë shtëpinë, ndërkohë që djali i familjes, vetëm 20 vjeç është larguar në Zvicër, ku kërkon Azil politik. Aurora i kalon ditët e saj në Internet, duke shikuar televizor apo duke lexuar në dhomën e saj të gjumit.

"Unë kam miq, por jo ato që kam pasur më parë", thotë Aurora. "Ju e dini, kur merr në distancë më të thellë, gradualisht zbehet marrëdhënia, derisa zhduket plotësisht.", mbyll me citimin e Aurorës, reportazhin e saj USA TODAY.

Reportazhi i mëshon faktit të mos veprimit të ligjit dhe pamundësisë së komitetit të gjakmarrjes për të shuar konfliktet, kur Kanuni interpretohet gjithmonë e më shumë sipas ‘kapriçove’ personale të njerëzve./shekulli/


Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

USA TODAY: Gjakmarrja thyen rregullat e Kanunit, rrezikohet edhe jeta e një vajze Empty Re: USA TODAY: Gjakmarrja thyen rregullat e Kanunit, rrezikohet edhe jeta e një vajze

Mesazh nga WebMaster Mon 30 Jul 2012 - 6:00

Eh jemi shum te prapambetur kam sjell shum tema me kete problem ku gjithmon flitet per kanunin po nuk besoj qe sot te rinjt e din se cfar do te thote kanuni se po e perdorin si arme kanunin po nuk eshte kshu me kush e ka lexuar mire kanunin kupton aty ka edhe falje edhe jo vrasje .
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

USA TODAY: Gjakmarrja thyen rregullat e Kanunit, rrezikohet edhe jeta e një vajze Empty Re: USA TODAY: Gjakmarrja thyen rregullat e Kanunit, rrezikohet edhe jeta e një vajze

Mesazh nga Anakonda Fri 3 Aug 2012 - 21:53

sa keq qe vazhdojn ende te ndodhin te tilla ngjarje...
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

USA TODAY: Gjakmarrja thyen rregullat e Kanunit, rrezikohet edhe jeta e një vajze Empty Re: USA TODAY: Gjakmarrja thyen rregullat e Kanunit, rrezikohet edhe jeta e një vajze

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi